Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się budowa nowej jednostki wojskowej pod Grajewem

Rozpoczyna się budowa nowej jednostki wojskowej pod Grajewem

autor: Wojciech Szubzda

11.08.2023, 17:44, akt. 18:33

W Wojewodzinie pod Grajewem powstanie tymczasowe wojskowe obozowisko kontenerowe. W piątek (11.08) Agencja Mienia Wojskowego przekazała wykonawcy teren pod budowę, więc prace mogą już się rozpoczynać.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Rozpoczyna się budowa nowej jednostki wojskowej pod Grajewem - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z obozowiska będą korzystać żołnierze z nowej jednostki, która wchodzi w skład powstającej 1. Dywizji Piechoty Legionów - mówi wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.


- Aż chce się powiedzieć, że dziś jest ściernisko, a za chwilę będzie nie San Francisco, ale coś lepszego - jednostka wojskowa. Będzie ona służyła obronie Polski i mieszkańców okolicznych miejscowości - mówił podczas uroczystości w Wojewodzinie Michał Wiśniewski.


W Wojewodzinie będzie stacjonował batalion zmotoryzowany. Pierwsi żołnierze pojawią się pod Grajewem jeszcze w tym roku - przed Narodowym Świętem Niepodległości. Wykonawca ma bowiem trzy miesiące na zbudowanie pierwszego etapu kontenerowego miasteczka.

W kolejnych latach jednostka będzie rozbudowywana m.in. o mieszkania dla żołnierzy i budynki wojskowe.

Identyczna inwestycja powstanie w Czartajewie pod Siemiatyczami. W obu tych miejscowościach łącznie dla 300 żołnierzy powstanie ponad 140 kontenerów mieszkalnych oraz osiem magazynowych i drogi dojazdowe. Planowany koszt obu obozowisk to ok. 28 mln zł.

Podczas uroczystości w Wojewodzinie obecni byli również m.in. politycy Prawa i Sprawiedliwości: poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Marek Komorowski. Podkreślali, że inwestycje pod Grajewem i Siemiatyczami to realizacja rządowych zapowiedzi wzmacniania ochrony północno-wschodniej Polski.

Nowe jednostki wojskowe w Podlaskiem powstają m.in. w Kolnie, Czartajewie pod Siemiatyczami i w Czerwonym Borze. Wszystkie będą wchodzić w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów zlokalizowanej we wschodniej Polsce.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na początku 2023 r. zatwierdził koncepcję sformowania 1. Dywizji Piechoty Legionów - piątej dywizji w polskiej armii. Jak wcześniej zapowiadał, jej jednostki ulokowane będą przede wszystkim w województwie podlaskim - między jednostkami 18. Dywizji Zmechanizowanej rozlokowanymi głównie w województwach mazowieckim i lubelskim oraz jednostkami 16. Dywizji, rozlokowanymi głównie w województwie warmińsko-mazurskim.

Mariusz Błaszczak mówił wcześniej, że lokalizacje jednostek nowej dywizji w Podlaskiem są "konsekwencją analiz przeprowadzonych przez Wojsko Polskie". Zapowiadał też, że dywizja będzie uzbrojona w koreańskie czołgi K2 i amerykańskie Abrams oraz samobieżne armatohaubice Krab i K9. Na dowódcę nowej dywizji został wyznaczony gen. Norbert Iwanowski.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To "szukanie igły w stogu siana" - tak o poszukiwaniach zapalnika przy granicy mówi wiceszef MON

11.08.2023, 15:19

- W przygotowania każdego lotu bojowego są zaangażowane służby odpowiadające za przygotowanie statku powietrznego i uzbrojenia. Nie chcę przesądzać, bo to są kwestie Żandarmerii Wojskowej, ale bez wątpienia trzeba dopatrywać się błędu ludzkiego - mówi wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.


MON organizuje pikniki wojskowe w czterech podlaskich miejscowościach

11.08.2023, 07:22

Pokazy najnowszego sprzętu wojskowego, szkolenia strzeleckie i m.in. mecze piłki nożnej. Od soboty (12.08) przez cztery kolejne dni Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pikniki wojskowe w czterech miejscowościach naszego regionu. Podobne pikniki zaplanowano w 70 miejscowościach całej Polski.


70 mln zł na rozbudowę jednostki wojskowej w Suwałkach

5.08.2023, 18:47

Wojsko Polskie we wschodnich województwach kraju jest gwarantem bezpieczeństwa, mówili na sobotniej konferencji prasowej pod garnizonem 14. Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach politycy Prawa i Sprawiedliwości.


Za kilka miesięcy ma być otwarta nowa jednostka wojskowa w Czartajewie pod Siemiatyczami

5.08.2023, 14:05

Ma to wzmocnić potencjał obronny północno-wschodniej Polski. Najpóźniej za kilka miesięcy ma być otwarta nowa jednostka wojskowa w Czartajewie pod Siemiatyczami. Mówił o tym na konferencji prasowej w Siemiatyczach senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok