Radio Białystok | Galerie | Święto Trzech Króli w Kościele katolickim - ulicami miast przeszły wielobarwne orszaki [zdjęcia, wideo]
To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego - popularnie zwaną świętem Trzech Króli. W związku z tym ulicami miast w całym regionie przeszły Orszaki Trzech Króli.
Jedno z najstarszych świąt
Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, która w polskiej tradycji nazywana jest świętem Trzech Króli to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku. W jego centrum jest nowo narodzony Jezus Chrystus, który objawia się światu.
Tego dnia organizowane są wielobarwne i liczne orszaki Trzech Króli. Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa "W jasełkach leży!", zaczerpnięte z XVII- wiecznej kolędy "Nowy rok bieży". Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem.
Orszak w Białymstoku
To nie tylko okazja do wspólnego spędzenia czasu, ale też do manifestacji wiary i przypomnienia wydarzeń sprzed tysięcy lat. Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w XI białostockim Orszaku Trzech Króli. W tym roku uroczysta procesja ulicami miasta odbyła się pod hasłem "W jasełkach leży!".
Prawie wszyscy uczestnicy marszu - w tym bardzo duża liczba dzieci z białostockich szkół - byli przebrani i mieli na głowach papierowe korony rozdawane przez wolontariuszy.
Wszyscy podkreślali, że jest to bardzo dobra okazja, by wyrazić publicznie swoją wiarę.
To jest najstarsze chrześcijańskie święto - święto Objawienia Pańskiego. To niezwykłe wydarzenie. W kraju, ale i poza granicami, kiedy tak liczne orszaki wychodzą na ulice naszych miast i mniejszych miejsowości. Dobrze, że przełamujemy ten stereotyp, który próbuje się nam narzucić, żeby wyeliminować religię z przestrzeni publicznej i wspólnie cieszymy się tym radosnym świętem - mówi metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek.
Orszaki Trzech Króli przeszły też m.in. w Łomży, Mońkach, Czyżewie, Zambrowie czy Suwałkach.
Orszak w Łomży
Co najmniej kilkaset osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli w Łomży. W organizacji wydarzenia wzięły udział trzy parafie – czerwony król Baltazar z Krzyża Świętego i zielony Kacper z parafii św. Andrzeja Boboli przyprowadzili swoje części orszaku przed ołtarz papieski przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na którym - razem z niebieskim królem Melchiorem oddali pokłon przed Świętą Rodziną w stajence betlejemskiej.
W orszaku wzięły udział zarówno całe rodziny, jak i pojedyncze osoby, większość w kronach, a niektórzy także przebrani, a towarzyszyli im dobosze i członkowie grupy chorągwiarskiej działającej w GOK w Śniadowie.
Całe wydarzenie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd i błogosławieństwem udzielonym przez bpa Tadeusza Bronakowskiego.
Orszak w Suwałkach
"W Jasełkach leży!" pod takim hasłem przeszedł ulicami Suwałk Orszak Trzech Króli. W barwnym orszaku wzięły udział setki suwalczan.
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Suwałk już po raz trzynasty.
- 800 lat po raz pierwszy św. Franciszek postawił szopkę. Do tej tradycji nawiązujemy. Ten orszak nie jest przeciw komuś, bo dzieciątko Jezus nikomu nie zagraża - mówi ks. Jarema Sykulski.
Orszak tradycyjnie wyruszył z ulicy Jana Pawła II, Utratą i Kościuszki do Parku Konstytucji 3 Maja.
Orszaki w wybranych miejscowościach regionu
W Zambrowie orszak wyruszył w trzech częściach po nabożeństwach w trzech parafiach. Ze względu na różne odległości od zaplanowanego miejsca spotkania - przed SP 5 przy ul. Wyszyńskiego 6a - różne były godziny rozpoczęcia mszy. W kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika rozpoczęła się o 11:30, natomiast w Trójcy Przenajświętszej i parafii Ducha Świętego msze rozpoczęły się w południe.
W Czyżewie początkiem Orszaku Trzech Króli także była msza w tamtejszym kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o 12:00. Następnie orszak przeszedł ul. Mazowiecką do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano m.in. koncert kolęd i pastorałek oraz pokaz spektakli tematycznie związanych z okresem bożonarodzeniowym.
W Ciechanowcu natomiast msza była zwieńczeniem Orszaku Trzech Króli. Wyruszył on o 11:45 sprzed budynku Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu i dotarł do kościoła Trójcy Przenajświętszej, przed którym odprawiona została msza polowa. Po niej, na przykościelnym parkingu odbył się jeszcze konkurs na najpiękniejsze przebrania uczestników orszaku, wspólne kolędowanie i poczęstunek.
Orszaki Trzech Króli z kilku parafii przeszły też ulicami Sokółki. O 13:00 uczestnicy pochodu zaprezentowali się przed kinem "Sokół" i odmówili wspólną modlitwę. Każdy otrzymał śpiewnik i koronę.
Później orszaki przeszły ulicami: Piłsudskiego, Ściegiennego i Mickiewicza aż do kościoła św. Antoniego. Tam była zaprezentowana muzyczna opowieść o narodzeniu Jezusa przygotowana przez Studio Qultura Sokólskiego Ośrodka Kultury. O 15:00 odbyła się msza święta.
Listę miast, w których organizowane są orszaki jest na orszak.org.