Radio Białystok | Galerie | Święto Trzech Króli w Kościele katolickim - ulicami miast przeszły wielobarwne orszaki [zdjęcia, wideo]

Święto Trzech Króli w Kościele katolickim - ulicami miast przeszły wielobarwne orszaki [zdjęcia, wideo]

autor: Adam Dąbrowski, Grzegorz Pilat, Marcin Gliński

6.01.2024, 07:43, akt. 7.01.2024, 14:39

To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego - popularnie zwaną świętem Trzech Króli. W związku z tym ulicami miast w całym regionie przeszły Orszaki Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Suwałk - relacja Jakuba Mikołajczuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ulicami Łomży przeszedł Orszak Trzech Króli - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w XI białostockim Orszaku Trzech Króli - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jedno z najstarszych świąt

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, która w polskiej tradycji nazywana jest świętem Trzech Króli to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku. W jego centrum jest nowo narodzony Jezus Chrystus, który objawia się światu.

Tego dnia organizowane są wielobarwne i liczne orszaki Trzech Króli. Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa "W jasełkach leży!", zaczerpnięte z XVII- wiecznej kolędy "Nowy rok bieży". Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem.


Orszak w Białymstoku

To nie tylko okazja do wspólnego spędzenia czasu, ale też do manifestacji wiary i przypomnienia wydarzeń sprzed tysięcy lat. Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w XI białostockim Orszaku Trzech Króli. W tym roku uroczysta procesja ulicami miasta odbyła się pod hasłem "W jasełkach leży!".

Prawie wszyscy uczestnicy marszu - w tym bardzo duża liczba dzieci z białostockich szkół - byli przebrani i mieli na głowach papierowe korony rozdawane przez wolontariuszy.

Wszyscy podkreślali, że jest to bardzo dobra okazja, by wyrazić publicznie swoją wiarę.


To jest najstarsze chrześcijańskie święto - święto Objawienia Pańskiego. To niezwykłe wydarzenie. W kraju, ale i poza granicami, kiedy tak liczne orszaki wychodzą na ulice naszych miast i mniejszych miejsowości. Dobrze, że przełamujemy ten stereotyp, który próbuje się nam narzucić, żeby wyeliminować religię z przestrzeni publicznej i wspólnie cieszymy się tym radosnym świętem - mówi metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek.


Orszaki Trzech Króli przeszły też m.in. w Łomży, Mońkach, Czyżewie, Zambrowie czy Suwałkach.


Orszak w Łomży


Co najmniej kilkaset osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli w Łomży. W organizacji wydarzenia wzięły udział trzy parafie – czerwony król Baltazar z Krzyża Świętego i zielony Kacper z parafii św. Andrzeja Boboli przyprowadzili swoje części orszaku przed ołtarz papieski przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na którym - razem z niebieskim królem Melchiorem oddali pokłon przed Świętą Rodziną w stajence betlejemskiej.

W orszaku wzięły udział zarówno całe rodziny, jak i pojedyncze osoby, większość w kronach, a niektórzy także przebrani, a towarzyszyli im dobosze i członkowie grupy chorągwiarskiej działającej w GOK w Śniadowie.

Całe wydarzenie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd i błogosławieństwem udzielonym przez bpa Tadeusza Bronakowskiego.


Orszak w Suwałkach

"W Jasełkach leży!" pod takim hasłem przeszedł ulicami Suwałk Orszak Trzech Króli. W barwnym orszaku wzięły udział setki suwalczan. 

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Suwałk już po raz trzynasty.

- 800 lat po raz pierwszy św. Franciszek postawił szopkę. Do tej tradycji nawiązujemy. Ten orszak nie jest przeciw komuś, bo dzieciątko Jezus nikomu nie zagraża - mówi ks. Jarema Sykulski. Orszak tradycyjnie wyruszył z ulicy Jana Pawła II, Utratą i Kościuszki do Parku Konstytucji 3 Maja.


Orszaki w wybranych miejscowościach regionu

W Zambrowie orszak wyruszył w trzech częściach po nabożeństwach w trzech parafiach. Ze względu na różne odległości od zaplanowanego miejsca spotkania - przed SP 5 przy ul. Wyszyńskiego 6a - różne były godziny rozpoczęcia mszy. W kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika rozpoczęła się o 11:30, natomiast w Trójcy Przenajświętszej i parafii Ducha Świętego msze rozpoczęły się w południe.

W Czyżewie początkiem Orszaku Trzech Króli także była msza w tamtejszym kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o 12:00. Następnie orszak przeszedł ul. Mazowiecką do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano m.in. koncert kolęd i pastorałek oraz pokaz spektakli tematycznie związanych z okresem bożonarodzeniowym.

W Ciechanowcu natomiast msza była zwieńczeniem Orszaku Trzech Króli. Wyruszył on o 11:45 sprzed budynku Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu i dotarł do kościoła Trójcy Przenajświętszej, przed którym odprawiona została msza polowa. Po niej, na przykościelnym parkingu odbył się jeszcze konkurs na najpiękniejsze przebrania uczestników orszaku, wspólne kolędowanie i poczęstunek.

Orszaki Trzech Króli z kilku parafii przeszły też ulicami Sokółki. O 13:00 uczestnicy pochodu zaprezentowali się przed kinem "Sokół" i odmówili wspólną modlitwę. Każdy otrzymał śpiewnik i koronę.

Później orszaki przeszły ulicami: Piłsudskiego, Ściegiennego i Mickiewicza aż do kościoła św. Antoniego. Tam była zaprezentowana muzyczna opowieść o narodzeniu Jezusa przygotowana przez Studio Qultura Sokólskiego Ośrodka Kultury. O 15:00 odbyła się msza święta.

Listę miast, w których organizowane są orszaki jest na orszak.org.

źródło: PAP | red: wsz, mag


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Orszaki Trzech Króli

15.01.2023, 12:32

W programie komentarz do niedzielnej Ewangelii, relacja z orszaków Trzech Króli, pierwszy odcinek felietonu o liturgii autorstwa ks. Karola Dzierżka oraz rozmowa z przedstawicielami stowarzyszenia STER o ich nowym muzycznym projekcie.


Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami podlaskich miast [zdjęcia, wideo]

7.01.2023, 00:02

To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół obchodzi w piątek (6.01) uroczystość Objawienia Pańskiego - popularnie zwaną Świętem Trzech Króli. W związku z tym ulicami miast w całym regionie przeszły Orszaki Trzech Króli.


Święto Trzech Króli w Kościele katolickim [zdjęcia]

6.01.2022, 07:47

Kościół obchodzi w czwartek (06.01) Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwaną świętem Trzech Króli. To obok Wielkanocy najstarsze święto chrześcijańskie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]


fot. Joanna Szubzda
REGION
13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20

W Sokółce odbyły się ćwiczenia ŻUBR-24 [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok