Radio Białystok | Wiadomości | Święto Trzech Króli w Kościele katolickim [zdjęcia]

Święto Trzech Króli w Kościele katolickim [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Dominika Dębska, Edyta Wołosik

6.01.2022, 07:47, akt. 15:57

Kościół obchodzi w czwartek (06.01) Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwaną świętem Trzech Króli. To obok Wielkanocy najstarsze święto chrześcijańskie.

Orszak Trzech Króli w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Orszak Trzech Króli w Łomży, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Orszak Trzech Króli w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Spacer orszakowy w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa tego dnia rozważano tajemnicę narodzenia Jezusa, pokłon trzech króli i chrzest w Jordanie. Później każde z wydarzeń zyskało oddzielne obchody.

W uroczystości Objawienia Pańskiego chodzi nie tylko o sam pokłon trzech mędrców, ale i znaczenie tego wydarzenia - wyjaśnia ks. Marek Kowalczuk z parafii katedralnej w Białymstoku.


Ta trójka nie jest wspomniana w Ewangelii, natomiast bierze się stąd, że królowie, a ściślej mówiąc magowie, złożyli trzy dary - złoto, kadzidło i mirrę. W osobach trzech króli Kościół chciał widzieć samego siebie czyli ludzi, którzy ze wszystkich zakątków znanego wówczas świata schodzą się, by oddać chwałę Panu Bogu, by rozpoznać tego Boga, który stał się obecny pośród ludzi - zaznacza.


Ks. Marek Kowalczuk przypomina, że tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kadzidło oraz kredę, którą wierni oznaczają drzwi domów.


Jest to wyraz naszej wiary w tego Chrystusa, który się narodził, objawił się światu, przyszedł po to, by nas zbawić. K+M+B zazwyczaj tłumaczymy jako imiona trzech króli - Kacper, Melchior i Baltazar, natomiast alternatywne oznaczenie C+M+B odnosi się do łacińskiego wyrażenia "Christus mansionem benedicat"  czyli "Niech Chrystus błogosławi to mieszkanie". To podkreśla z kolei ten drugi wymiar, aby to błogosławieństwo od przychodzącego Zbawiciela towarzyszyło nam w życiu rodzinnym - dodaje.


W Białymstoku zamiast tradycyjnego orszaku w tym roku zorganizowano specjalny spacer

W uroczystość Objawienia Pańskiego od kilku lat ulicami miast przechodzą orszaki Trzech Króli. W tym roku w Białymstoku organizowany jest Spacer Orszakowy "Dzień dziś wesoły!".

W ubiegłym roku - w związku z obostrzeniami związanymi z koronawirusem - białostocki Orszak Trzech Króli współorganizowany przez władze miasta i Archidiecezję Białostocką, miał formę internetowej transmisji, której główną częścią był misyjny koncert kolęd, a trzej królowie samotnie przeszli ulicami do stajenki ustawionej w centrum miasta.

W tym roku zorganizowano "białostocki spacer orszakowy" pod hasłem "Dzień dziś wesoły!". Każdy chętny, indywidualnie lub w małej grupie, np. z rodziną czy znajomymi, może przejść wyznaczoną trasę, startując z dziedzińca Pałacu Branickich. Na trasie poprowadzonej w centrum Białegostoku jest sześć punktów, które tradycyjnie są lokalizowane na trasie Orszaku Trzech Króli, m.in. gospoda, dwór Heroda czy stajenka, która jest zwieńczeniem spaceru, a znajduje się przy katolickiej archikatedrze białostockiej i kinie Ton.

Uczestnicy takiego spaceru mogą wziąć udział w grze miejskiej, która polega na rozwiązaniu krzyżówki związanej z historią narodzin Jezusa. W kolejnych punktach tradycyjnego orszaku są tablice opisujące sceny biblijne, ze zdjęciami wcześniejszych białostockich orszaków; tam trzeba szukać odpowiedzi do krzyżówki.

Karty do gry z krzyżówką, pytaniami i mapą dostępne są m.in. na stronie internetowej miasta. Pięćdziesiąt pierwszych osób, które w czwartek wyślą na adres promocja@um.bialystok.pl rozwiązanie krzyżówki i zdjęcie potwierdzające spacer, otrzyma pakiet nagród rzeczowych przygotowanych przez miasto. 


Orszak Trzech Króli w Łomży

Kilkaset osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli w Łomży. Zwyczaj barwnego korowodu mieszkańców w koronach, czasem także pomysłowo przebranych, ma w Łomży już 10 lat. W ubiegłym roku, z powodów pandemicznych orszak nie był organizowany, teraz powrócił na ulice miasta.

W tym roku orszaki wyruszyły z trzech miejsc: parafii katedralnej pw. Św. Michała Archanioła, parafii św. Andrzeja Boboli i parafii Krzyża Świętego, aby spotkać się przed budynkiem Szpitala Wojewódzkiego.


To taka forma okazania, że solidaryzujemy się z chorymi i ich rodzinami oraz wyrażenia wdzięczności personelowi medycznemu, który nas w tych trudnych czasach ratuje – powiedział pomysłodawca i współorganizator tegorocznego orszaku ks. Andrzej Godlewski.


Uczestnicy uroczystego przejścia ulicami Łomży do symbolicznego żłóbka podkreślali, że nie wyobrażają sobie tego dnia bez uczestnictwa w orszaku i nie przestraszył ich nawet śnieg, który zaczął w Łomży padać, gdy wyruszali w swoją wędrówkę.

| red: mark, sk, bs


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Orszaki Trzech Króli na ulicach podlaskich miast [zdjęcia, wideo]

6.01.2020, 07:15

To nawiązanie do średniowiecznych misteriów. Ulicami blisko 900 miejscowości w Polsce - także w Podlaskiem - przejdą Orszaki Trzech Króli.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok