Radio Białystok | Wiadomości | Orszaki Trzech Króli na ulicach podlaskich miast [zdjęcia, wideo]

Orszaki Trzech Króli na ulicach podlaskich miast [zdjęcia, wideo]

autor: Adam Dąbrowski, Dominika Dębska, Renata Reda

6.01.2020, 07:15, akt. 7.01.2020, 07:33

To nawiązanie do średniowiecznych misteriów. Ulicami blisko 900 miejscowości w Polsce - także w Podlaskiem - przejdą Orszaki Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Orszak Trzech Króli w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Rekordowy Orszak Trzech Króli w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wielkie jasełka na ulicach Białegostoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Białymstoku - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wielkie jasełka na ulicach Białegostoku

Orszak Trzech Króli organizowany jest w stolicy województwa podlaskiego od ośmiu lat. Trasa miała ok. 2 km; przemarsz odbywający się  w tym roku pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają!”, wyruszył z dziedzińca Pałacu Branickich i zakończył przed bazyliką archikatedralną, gdzie - tradycyjnie - ostatnim przystankiem była stajenka. Uczestnikom rozdawano papierowe korony w trzech kolorach, symbolizujących kontynenty, z  których przybyli trzej królowie.

- Widzimy, że jest więcej niż trzech uczestników, jest nas wielu - mówił przed inauguracją orszaku metropolita białostocki abp Tadeusz  Wojda. Według szacunków policji z dziedzińca Pałacu Branickich wyruszyło ok. 2,5 tys. osób, ale wiele kolejnych przyłączyło się też do orszaku już na ulicach miasta.

Te nasze dzisiejsze jasełka uliczne są wyrazem naszej wiary. Tego, że Jezus jest z nami, że jesteśmy z Jezusem. Że chcemy być jak mędrcy i chcemy zanieść tego Jezusa aż na krańce świata, by wszyscy mogli o nim  usłyszeć, by wszyscy mogli o nim się dowiedzieć. Niech to będzie piękny wyraz naszej codziennej wiary

- mówił abp Tadeusz Wojda. Dziękował organizatorom, wśród których było też miasto Białystok i jego placówki kultury.Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przypominał, że gdy osiem lat temu przygotowywana była pierwsza edycja orszaku, "wielu wątpiło", czy uda się go zorganizować i zainteresować nim co najmniej kilkuset mieszkańców. - Mimo że tu, w Białymstoku żyjemy na specyficznej, pełnej różnych różnic ziemi, to jednak udało się zgromadzić nie kilkaset, a kilka, a czasami nawet kilkanaście tysięcy ludzi - mówił.

Zaznaczył, że są przeciwnicy czy krytycy takiego publicznego manifestowania wiary. - Ale my pokażmy im swoją siłę - apelował. Dodał, że od takich osób nie należy jednak "się odsuwać, nie należy od nich się odgradzać, nie należy ich wyszydzać albo - co gorsze - obrzucać ich  kamieniami". - Miejmy do tych ludzi otwarte serca, maszerując i manifestując swoją wiarę dziś na ulicach Białegostoku - dodał zastępca prezydenta miasta.


Rekordowy Orszak Trzech Króli w Łomży

Ponad tysiąc osób - większość w papierowych koronach koloru niebieskiego, czerwonego i zielonego - wzięło udział w Orszaku Trzech Króli w Łomży. Podobnie jak w latach poprzednich, każdy z trzech monarchów wyruszył z innej parafii, by spotkać się przed symbolicznym żłóbkiem betlejemskim na scenie w skejtparku.

Okazję do wspólnego, rodzinnego kolędowania mieszkańcy Łomży będą mieli w poniedziałek (06.01) jeszcze w kościele Krzyża Świętego o godz. 19:30.


Suwalski Orszak Trzech Króli

"Cuda, cuda ogłaszają” - pod takim hasłem, kilkuset suwalczan przeszło uroczyście ulicami Suwałk w Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli w barwnym pochodzie spod Aquaparku, aż pod konkatedrę św. Aleksandra. Dla wielu to ważny moment, bo mogą publicznie zamanifestować swoją wiarę i wspólnie świętować narodziny Chrystusa.    


Przemarsz w Mońkach 

Około stu osób poszło w Orszaku Trzech Króli w Mońkach. Uczestnicy wyruszyli około 12:30 po mszy świętej w kościele Świętego Brata Alberta. Śpiewając kolędy przeszli ulicami miasta do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Po drodze w kilku miejscach przedstawiono inscenizacje m.in. walki dobra ze złem.  

Główne uroczystości odbywały się na placu kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Tam Trzej Królowie pokłonili się Świętej Rodzinie. W szopce betlejemskiej są żywe zwierzęta m.in. koniki i króliki.

Na zakończenie dla uczestników orszaku przygotowano około 300 porcji bigosu i ciastek.


Orszaki w regionie 

Inscenizacja była także w Bielsku Podlaskim - rozpoczęła się ona koło 11:30 przy kościele Opatrzności Bożej przy ulicy Wrzosowej. Zakończenie orszaku odbyło się na Placu Jana Pawła II przed bielskim ratuszem. W Grajewie orszak rozpoczął się o 13:30 na placu przy urzędzie miasta - finał na placu przy Klubie Hades. 

Orszaki przeszły też ulicami Augustowa, Brańska, Ciechanowca, Dąbrowy Białostockiej, Drohiczyna, Grabowa, Jedwabnego, Knyszyna, Kolna, Krasnegoboru, Lipska, Łomży, Moniek, Rajgrodu, Sejn, Siemiatycz, Sokółki, Stawisk, Suchowoli, Sztabina oraz Wiżajn. 

źródło: PAP | red: sk, mag, rbon


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Siemiatycze wygrały ogólnopolski konkurs "Orszak z Gwiazdą"

5.01.2020, 07:16

W głosowaniu organizowanym przez Fundację "Orszak Trzech Króli” Siemiatycze dostały najwięcej głosów od internautów. Dzięki temu wygrały ogólnopolski konkurs "Orszak z Gwiazdą”.


Orszaki Trzech Króli z okazji święta Objawienia Pańskiego [zdjęcia, wideo]

6.01.2019, 07:14

To największe uliczne jasełka na świecie. W niedzielę (6.01) w ponad 20 podlaskich miejscowościach przeszły orszaki Trzech Króli. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok