Radio Białystok | Wiadomości | Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami podlaskich miast [zdjęcia, wideo]

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami podlaskich miast [zdjęcia, wideo]

autor: Adam Dąbrowski, Dominika Dębska, Edyta Wołosik, Karol Prymaka

7.01.2023, 00:02, akt. 07:11

To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół obchodzi w piątek (6.01) uroczystość Objawienia Pańskiego - popularnie zwaną Świętem Trzech Króli. W związku z tym ulicami miast w całym regionie przeszły Orszaki Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami podlaskich miast - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Suwałkach ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli - relacja Karola Prymaki | Pobierz plik.


0:00
0:00
Orszak Trzech Króli w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Orszaki Trzech Króli w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości m.in. w Białymstoku i Łomży

To nie tylko okazja do wspólnego spędzenia czasu, ale też do manifestacji wiary i przypomnienia wydarzeń sprzed tysięcy lat. W wielu miejscach w Polsce - również w Białymstoku - przeszły dziś (06.01) Orszaki Trzech Króli. Tym razem pod hasłem: "Niechaj prowadzi nas gwiazda!".Uczestnicy mówili m.in.: "jest to przede wszystkim wyrażenie swojej wiary, pokazanie, że jesteśmy wierzącymi katolikami". 

"Jesteśmy po dwóch latach pandemii i w tym czasie nie było w Białymstoku orszaków, a teraz mamy ciężki czas, kiedy wojna jest u naszych granic i tak się zastanawiam, czy ten orszak w obliczu tych wydarzeń jest ważny; ale myślę, że sedno orszaku to jest podążanie za światłem, odnajdywanie światła w innych" - mówi Tomasz Filipowicz.


"Niech inni patrzą, niech inni widzą w nas radość, bo to jest najradośniejsza wiadomość: mieć Boga w sercu i dzielić się tym Bogiem z innymi" - podkreślał metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek.

Orszak wyruszył o godz. 12:00 z placu Jana Pawła II przed archikatedrą białostocką. Jego uczestnicy przeszli przez centrum miasta ulicami - Legionową, Marii Skłodowskiej-Curie, potem przez Plac NZS oraz ulicami Liniarskiego i Lipową. 

Łomża

W Łomży Orszak Trzech Króli wyruszył po odprawionych w południe mszach w trzech różnych parafiach: św. Michała Archanioła (katedralnej), Krzyża Świętego i św. Andrzeja Boboli.

Z trzech stron jego uczestnicy doszli pod Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. To tam, na ołtarzu papieskim, ustawiono w tym roku symboliczną betlejemską stajenkę ze żłóbkiem, przed którym trzej królowie oddali pokłon Jezusowi.

- Tegoroczny orszak organizowaliśmy z myślą przewodnią o Janie Pawle II, dlatego uznaliśmy, że najlepszym miejscem zakończenia orszaku będzie ołtarz, przy którym w 1991 r. sprawował eucharystię – powiedział proboszcz parafii Miłosierdzia ks. Jacek Czaplicki.


Wspólnemu śpiewaniu kolęd i przypominaniu sobie przesłania Jana Pawła II na błoniach papieskich towarzyszył m.in. pokaz grupy chorągwiarzy działającej przy GOK w Śniadowie.
Natomiast w kościele Miłosierdzia Bożego po mszy o 18:00 odbędzie się „Rodzinne kolędowanie” z gościem specjalnym – barytonem Rafałem Songanem, który wcielił się wcześniej w rolę jednego z królów biorących udział w łomżyńskim orszaku.

Suwałki

Także w Suwałkach ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku wierni zebrali się na placu przed aquaparkiem i przeszli do Parku Konstytucji 3 Maja. Uroczystościom towarzyszyły inscenizacje przygotowane przez Suwalski Ośrodek Kultury.

Jak zaznaczają suwalczanie, warto w tego typu spektaklach uczestniczyć razem z dziećmi. - To znakomicie przygotowane show - dodają. Zauważają też, że poprzez uczestnictwo w orszaku pokazuje się swoje przywiązanie do kościoła i wiary.

- Głównym motywem naszego Orszaku Trzech Króli jest gwiazda betlejemska, która ma nas oświecać i prowadzić do Jezusa - mówi organizator uroczystości - ksiądz Jarema Sykulski, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

- Jest to nawiązanie do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który patrzył w to samo niebo. Przede wszystkim chcemy wrócić do źródeł naszej wiary, czyli Bóg się prawdziwie narodził, oswobodził i zawsze daje nam wolność.

Wydarzeniu towarzyszył również charytatywny kiermasz na rzecz Pawła Dydzińskiego, młodego suwalczanina, który ucierpiał w wypadku samochodowym.

__________________________________________________

Uroczystość Objawienia Pańskiego - zwana Świętem Trzech Króli

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa tego dnia wspominano narodzenie Jezusa - pokłon trzech króli, chrzest Jezusa w Jordanie. Później każde z wydarzeń zyskało oddzielne obchody.

Zgodnie z tradycją nowonarodzonego Jezusa w betlejemskiej grocie mieli odwiedzić trzej mędrcy. 

Jak wyjaśnia biblista ks. Marek Kowalczuk z parafii św. Kazimierza w Białymstoku, ich pokłon ma symboliczne znaczenie.


- W osobach trzech króli Kościół chciał widzieć samego siebie - ludzi, przedstawicieli całego świata, którzy schodząc się, by oddać mu hołd, rozpoznają w Jezusie Mesjasza - mówi.


Tradycyjnie w kościołach święci się kadzidło oraz kredę, którą wierni oznaczają drzwi domu.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mag, mark, maj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Orszaki Trzech Króli przejdą w piątek ulicami naszych miast

5.01.2023, 08:33

W Suwałkach wierni zbiorą się o godz. 13.15 przy aquaparku. Stamtąd przejdą Jana Pawła II, Utratą i, Kościuszki do Parku Konstytucji 3 Maja.


6 stycznia ulicami Białegostoku przejdzie Orszak Trzech Króli

28.12.2022, 13:07

To wydarzenie, które gromadzi tysiące białostoczan. W piątek 6 stycznia ulicami Białegostoku przejdzie Orszak Trzech Króli.


Święto Trzech Króli w Kościele katolickim [zdjęcia]

6.01.2022, 07:47

Kościół obchodzi w czwartek (06.01) Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwaną świętem Trzech Króli. To obok Wielkanocy najstarsze święto chrześcijańskie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok