Radio Białystok | Galerie | Jagiellonia Białystok awansowała do półfinału Pucharu Polski [zdjęcia, wideo]

Jagiellonia Białystok awansowała do półfinału Pucharu Polski [zdjęcia, wideo]

28.02.2024, 20:16, akt. 29.02.2024, 01:02

Jagiellonia Białystok wygrała 2:1 z Koroną Kielce w meczu ćwierćfinałowym Pucharu Polski. Białostoczanie wygrali z rywalami dopiero po dogrywce. Decydującego gola w doliczonym czasie strzelił Pululu i zapewnił awans do półfinału rozrywek.

Jagiellonia Białystok - Korona Kielce, 28.02.2024, fot. Joanna Szubzda

Bez goli do przerwy

Po niezbyt ciekawej pierwszej połowie Jagiellonia Białystok remisowała 0:0 z Koroną Kielce w meczu ćwierćfinałowym Pucharu Polski.

Kibice zgromadzeni na stadionie przy ul. Słonecznej Białymstoku nie zobaczyli do przerwy wielkiego widowiska. W meczu lidera ekstraklasy z drużyną z dolnej części tabeli brakowało akcji bramkowych.

Pierwszy celny strzał oddali rywale Jagi dopiero w 25. minucie. Na bramkę uderzał Mariusz Fornalczyk, ale dobrze w bramce zachował się Sławomir Abramowicz.

Jagiellonia długo rozgrywała swoje akcje i krótkimi podaniami starała się stworzyć bramkowe sytuacje. Najlepsze miał Jarosław Kubicki. W 23. minucie nie zdołał opanować piłki w polu karnym po zagraniu Jesusa Imaza, a trzy minuty później nie trafił w światło bramki, uderzając z bliska, choć z trudnej pozycji, po dośrodkowaniu Jakuba Lewickiego.

Jaga trafia w słupek

Najlepszą sytuację, która powinna dać białostoczanom prowadzenie, pomocnik Jagiellonii Jarosław Kubicki zmarnował w 42. min. Najpierw strzał Dominika Marczuka zdołali zablokować obrońcy Korony, potem Kubicki - mając przed sobą tylko bramkę - trafił w słupek, a dobitkę Lewickiego obronił Xavier Dziekoński.

Tuż przed końcem tej połowy doszło do groźnego zderzenia głowami bramkarza Korony i kapitana tego zespołu Miłosza Trojaka, który był długo opatrywany i po przerwie już nie zagrał.

W początkowej fazie meczu po przerwie lepszą drużyną była Korona. W 52. minucie mieli najlepszą okazję do objęcia prowadzenia. Powinni prowadzić, ale doskonale w bramce Jagiellonii spisał się Abramowicz, broniąc najpierw strzał głową Jewgienija Szykawki, a potem dobitkę Daniela Trejo.

Korona objęła prowadzenie

Goście objęli prowadzenie kilka minut później. Dokładne podanie między obrońcami Jagiellonii wykorzystał Martin Remacle i technicznym strzałem dał przyjezdnym prowadzenie. Po stracie gola Jagiellonia grała nerwowo i długo nie była w stanie stworzyć sytuacji bramkowych.

W 80. minucie odżyły nadzieje kibiców Jagi na awans do półfinału rozgrywek. Piłkę w pole karne zagrał prostopadle Dieguez, a Afimico Pululu strzałem z kilku metrów pokonał Dziekońskiego i doprowadził do remisu.

Dogrywka w meczu

W pierwszej części dogrywki znowu lepiej grała Korona, aktywny był Dawid Błanik, Abramowicz musiał interweniować przy dośrodkowaniu Remacle'a, które okazało się strzałem. Jagiellonia odpowiedziała jedynie strzałem z rzutu wolnego Nene, który jednak trafił w mur.

W drugiej części dogrywki zaatakowali gospodarze. Doskonałą sytuację miał Imaz, ale Dziekoński obronił jego strzał i dobitkę.

Pululu dał awans Jagiellonii

Gdy wydawało się, że obie - wyraźnie już zmęczone - drużyny pogodziły się z myślą, że wszystko rozstrzygną rzuty karne, Pululu zdobył gola na wagę awansu Jagiellonii do półfinału Pucharu Polski.

Bartłomiej Wdowik dośrodkował z rzutu rożnego, piłka została przedłużona do Pululu, który stał na wysokości drugiego słupka bramki Korony; jego pierwszy strzał trafił w obrońcę, ale techniczna dobitka znalazła drogę do bramki gości.

Ćwierćfinał piłkarskiego Pucharu Polski: Jagiellonia Białystok - Korona Kielce 2:1 (0:0) po dogrywce.

Awans: Jagiellonia.

Bramka: 0:1 Martin Remacle (58), 1:1 Afimico Pululu (80), 2:1 Afimico Pululu (120.+2)

Żółte kartki: Jagiellonia - Afimico Pululu. Korona - Mateusz Czyżycki.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków).

Widzów: 7280.

Jagiellonia Białystok: Sławomir Abramowicz - Michal Sacek, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Jakub Lewicki (57. Bartłomiej Wdowik) - Dominik Marczuk (80. Tomasz Kupisz), Taras Romanczuk, Aurelien Nguiamba (57. Nene), Jarosław Kubicki (57. Afimico Pululu), Kristoffer Hansen (67. Wojciech Łaski) - Jesus Imaz.

Korona Kielce: Xavier Dziekoński - Marcus Godinho, Dominick Zator, Miłosz Trojak (46. Piotr Malarczyk), Marcel Pięczek - Jacek Podgórski (46. Nono), Yoav Hofmeister, Daniel Trejo (68. Mateusz Czyżycki), Martin Remacle, Mariusz Fornalczyk (83. Dawid Błanik) - Adrian Dalmau (46. Jewgienij Szykawka).

Zmienne warunki pogodowe panujące od listopada do stycznia, które m.in. znacznie utrudniły przeprowadzenie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, konieczność odśnieżania boiska na mecze w grudniu - tak spółka Stadion Miejski w Białymstoku tłumaczy zły stan murawy na boisku Jagiellonii.

Jesus Imaz: Mamy jeden punkt i ciągle walczymy [wideo]

24.02.2024, 18:24

Jagiellonia Białystok zremisowała 1:1 (0:1) w sobotnim (24.02) meczu z Ruchem Chorzów. Żółto-czerwoni trafili do bramki rywali w 97. minucie - w jednej z ostatnich akcji meczu. Bramkę dla Jagiellonii zdobył Jesus Imaz.

Adrian Siemieniec: To nie był najlepszy mecz w naszym wykonaniu i musimy wziąć za to odpowiedzialność [wideo]

24.02.2024, 18:12

Jagiellonia Białystok ratuje remis z Ruchem Chorzów w doliczonym czasie gry [zdjęcia]

24.02.2024, 17:03

Zlatan Alomerović

18.02.2024, 19:03

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.

Adrian Siemieniec: Jesteśmy rozczarowani, ale wszystko jeszcze przed nami [wideo]

17.02.2024, 20:55

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali pierwszy mecz w tym sezonie przed własną publicznością. W sobotnim (17.02) meczu żółto-czerwoni przegrali z Lechem Poznań 1:2 (0:2). Jagiellonia zachowała pozycję lidera, ale trzeci Lech zmniejszył stratę do Jagi tylko do dwóch punktów.

To ważne wydarzenie dla białostockiego klubu - Jagiellonia ma klubowy sztandar [zdjęcia, wideo]

17.02.2024, 16:41

Jagiellonia Białystok ma pierwszy w ponad 100-letniej historii klubowy sztandar. Jest w żółto-czerwonych barwach, z herbem i napisami Jagiellonia Białystok.