Radio Białystok | Koronawirus | Czarnek zapowiada dostosowanie wymagań na egzaminach w związku z epidemią

Czarnek zapowiada dostosowanie wymagań na egzaminach w związku z epidemią

25.10.2020, 11:29, akt. 13:47

Najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział dostosowanie wymagań na egzaminach w tym roku szkolnym, do sytuacji wywołanej epidemią.

Wręczenie świadectw maturalnych w VI LO w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Wręczenie świadectw maturalnych w VI LO w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

"Nic nie zastąpi nauki stacjonarnej"

Do niedzieli 8 listopada w całym kraju zostaje wprowadzona edukacja zdalna dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostanie bez zmian.

W niedzielę w Telewizji Republika Czarnek wyraził nadzieję, że taki stan wymuszony przez epidemię nie będzie trwał długo. 

Wydałem rozporządzenie na dwa tygodnie. Przez te dwa tygodnie mam nadzieję, że wypłaszczy się krzywa zachorowań 

- powiedział. 

Zaznaczył, że nic nie zastąpi nauki stacjonarnej.

Najbardziej poszkodowane są w tym wszystkim klasy VIII szkoły podstawowej, klasy maturalne i klasy szkół zawodowych, które mają egzaminy w styczniu, bo ci uczniowie przygotowują się do bardzo ważnych egzaminów. O nich będziemy myśleć w pierwszej kolejności

 - zadeklarował minister.

Czy zmienią się wymagania na egzaminach maturalnych?

Czarnek poinformował, że w resorcie już są powoływane zespoły, które pracują nad wymaganiami na egzaminach w tym roku szkolnym. 

Mamy świadomość, że to są uczniowie, którzy zostali poszkodowani najpierw przerwą wynikającą ze strajku nauczycieli, później przerwą wynikająca z pandemii koronawirusa wiosną i teraz, przerwą w rozumieniu przejścia na edukację zdalną. Jest gorąca praca w Ministerstwie Edukacji. Niebawem poznamy jej wyniki tak, żeby dostosować się do sytuacji, w której jesteśmy i dostosować też uczniów do tej sytuacji, również jeśli chodzi o wymagania egzaminacyjne 

- przekazał Czarnek.

Zapytany o zdalne kształcenie na uczelniach i protesty niektórych studentów płacących za studia, że nauka zdalna jest mniej efektywna, Czarnek zauważył, że sytuacja na uczelniach jest inna niż w szkołach podstawowych i średnich. 

To dlatego, że duża część uczelni wyższych mając tę możliwość zdecydowała już wcześniej, że będzie na nauczaniu zdalnym poza zajęciami praktycznymi, laboratoryjnymi. Po zwiększeniu liczby zachorowań ta część uczelni, która nie była na nauczaniu zdalnym, przeszła na nie. Tu jest większa elastyczność działania rektorów uczelni, za co dziękuję. Jesteśmy na bieżąco informowani, ilu studentów, ilu nauczycieli akademickich choruje 

- powiedział.

Poinformował, że rozmowy z uczelniami na temat zaangażowania studentów do pracy w sanepidzie, czy przy opiece nad pacjentami z COVID-19 są zaawansowane. 

Myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli komunikować pewne rozstrzygnięcia w ścisłej współpracy ze środowiskiem studentów i uczelni wyższych

 - powiedział Czarnek.

źródło: PAP | red: lma, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Powołano regionalnych koordynatorów monitorujących sytuację epidemiczną na uczelniach

23.10.2020, 15:45

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołała 16 wojewódzkich koordynatorów, którzy będą monitorować sytuację epidemiczną na uczelniach w danym regionie - poinformował resort nauki.


Uczniowie klas 4-8 przechodzą na nauczanie zdalne - co na to dyrektorzy białostockich szkół?

23.10.2020, 13:44

Przejście uczniów starszych klas szkół podstawowych na nauczanie całkowicie zdalne było już od dawna oczekiwane – w ten sposób dyrektorzy białostockich placówek odnoszą się do piątkowych (23.10) decyzji premiera.


Cała Polska strefą czerwoną

23.10.2020, 11:10

Cała Polska od soboty (24.10) strefą czerwoną, szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym - poinformował w piątek (23.10) premier Mateusz Morawiecki. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.


Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży na kwarantannie

22.10.2020, 17:07

Prawie 40 szkół i przedszkoli w Podlaskiem zmieniło organizację pracy - informuje Podlaskie Kuratorium Oświaty.


Białystok: dodatkowe autobusy na cmentarze i prawie 100 laptopów dla szkół

22.10.2020, 16:10

Był m.in. apel o rozłożenie w czasie wyjazdów na cmentarze i dostosowanie się do sanitarnych wytycznych. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępcy na konferencji prasowej podsumowali działania miasta w czasie pandemii koronawirusa.


Powrót nauczania zdalnego w szkołach średnich

19.10.2020, 08:00

Od poniedziałku (19.10) szkoły średnie znajdujące się w żółtej strefie przechodzą na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W strefie czerwonej nauka w liceach i technikach będzie się odbywać zdalnie. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.


Nauka zdalna w strefie czerwonej - większość uczniów niezadowolona

19.10.2020, 07:07

Od poniedziałku (19.10) szkoły wyższe i ponadpodstawowe w czerwonej strefie powracają do systemu nauki zdalnej. Tym samym uczniowie z Białegostoku i Suwałk, a także z powiatów białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, sokólskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego zostaną w domach i będą uczyć się przed ekranami komputerów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok