Radio Białystok | Wiadomości | Nauka zdalna w strefie czerwonej - większość uczniów niezadowolona

Nauka zdalna w strefie czerwonej - większość uczniów niezadowolona

autor: Barbara Sokolińska

19.10.2020, 07:07, akt. 11:46

Od poniedziałku (19.10) szkoły wyższe i ponadpodstawowe w czerwonej strefie powracają do systemu nauki zdalnej. Tym samym uczniowie z Białegostoku i Suwałk, a także z powiatów białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, sokólskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego zostaną w domach i będą uczyć się przed ekranami komputerów.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Nauka zdalna w strefie czerwonej - relacja Barbary Sokolińskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pytani przez nas uczniowie białostockich szkół średnich w większości nie są zadowoleni, że wracają do zajęć online. Podkreślają, że brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem negatywnie wpływa na wiedzę. Z tym argumentem zgadza się psycholog Beata Skowrońska: 


Zdalne nauczanie wymaga skrótów. Kiedy ktoś mówi do uczniów i oni go widzą, to można powiedzieć więcej. Jednak w przekazie zdalnym nie można powiedzieć więcej, bo tego człowiek nie jest w stanie przyjąć. Uwaga jest utrzymywana w zupełnie inny sposób, kiedy pracujemy z komputerem, kiedy patrzymy na wykładowcę czy nauczyciela i widzimy go na ekranie. Nie ma też interakcji z uczniami

– mówi Beata Skowrońska. 


Bardzo ważny jest aspekt społeczny. Uczniowie przyznają, że podczas poprzedniego okresu nauki zdalnej tęsknili za nauczycielami i kolegami, a spotkania przez internet nie zastępują w pełni kontaktu twarzą w twarz. 


„Szkoła to nie jest tylko uczenie się różnych treści i przedmiotów. Szkoła to też miejsce i możliwość interakcji społecznych, a okres nastoletni to też okres dorastania. To czas, kiedy uczymy się relacji społecznych, rozwiązywania konfliktów. Mnie jako psychologowi ten aspekt wydaje się bardzo istotny. Jak można nauczyć się interakcji społecznych, siedząc w domu?” – zastanawia się Beata Skowrońska. 


Inną ważną kwestią jest motywacja uczniów. Niektórzy zauważają, że ciągłe przebywanie w domu zachęciło ich do samodzielnej nauki, a także nauczyło dobrej organizacji swojego czasu. Innym zaś bardzo trudno o samodyscyplinę, a do uczenia się najlepiej motywują ich sprawdziany w szkole. Małgorzata Głoskowska-Sołdatow z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku uważa, że to właśnie kompetencje uczenia się poszczególnych uczniów mają największy wpływ na skutki nauczania zdalnego: 


Tym, którzy przyzwyczajeni są do samodzielności, do tego, że sami organizują sobie proces uczenia się, na pewno będzie łatwiej. Pozostawieni zupełnie sami sobie są uczniowie z problemami w uczeniu się. Mamy więc ogromną grupę takich uczniów, którym nie możemy udzielić wsparcia i to będzie na pewno duży problem

 – mówi Małgorzata Głoskowska-Sołdatow. 


Profesor Głoskowska-Sołdatow dodaje, że materiały kierowane są na ogół do wszystkich uczniów. Podczas nauki zdalnej nauczyciele tracą z pola widzenia tych, którzy wymagają wsparcia specjalistycznego. W tej sytuacji znakomicie powinni odnaleźć się uczniowie uzdolnieni, ponieważ wreszcie mogą zająć się szczegółowo tym, co ich najbardziej interesuje i napędza do nauki. 


Psycholog Beata Skowrońska wskazuje też na ważną rolę rodziców podczas nauczania online: 


Jest duża rola rodziców, żeby włączyć się w element egzekwowania, sprawdzania i wsparcia. Zamiast pytać 'czy odrobiłeś pracę domową?', lepiej zapytać 'jak mogę ci pomóc?' Uczniowie to powiedzą, dzieci są mądre


 – podkreśla Beata Skowrońska. 


Przypomnijmy, że w powiatach, które są w strefie żółtej, obowiązywać będzie nauka hybrydowa. Oznacza to, że co najmniej połowa uczniów z danej szkoły będzie miała zajęcia stacjonarnie w szkole, a pozostali zdalnie. Szczegółowe decyzje będą podejmowali dyrektorowie placówek.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od poniedziałku nowe zasady bezpieczeństwa na uczelniach w związku z koronawirusem

17.10.2020, 16:51

W strefie żółtej w szkołach wyższych nauczanie będzie się odbywać w sposób hybrydowy, a w strefie czerwonej - głównie w formie zdalnej - wynika z nowych zasad bezpieczeństwa zawartych w rozporządzeniu szefa resortu nauki opublikowanym w sobotę (17.10). Będą one obowiązywać od poniedziałku.


Studenci białostockich uczelni wracają na nauczanie zdalne

16.10.2020, 16:55

Zajęcia praktyczne będą się odbywały możliwie w tradycyjny sposób, ale cała reszta przeniesie się do internetu. Po zaledwie 16 dniach nauczania, uczelnie wyższe muszą przejść na nauczanie zdalne.


Od 17 października szkoły średnie i wyższe przechodzą, w zależności od strefy, na naukę hybrydową lub zdalną

15.10.2020, 18:59

Od 17 października szkoły średnie i wyższe w żółtej strefie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. W strefie czerwonej nauka w tych szkołach będzie się odbywać zdalnie, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.


Piontkowski: dopóki jest to możliwe, należy unikać odgórnego zamykania szkół

14.10.2020, 19:37

- Nie ma potrzeby wprowadzania nauki zdalnej w szkołach - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski.


Uczniowie chcą realnych działań chroniących szkoły przed epidemią

13.10.2020, 09:52

Fundacja na rzecz Praw Ucznia apeluje o podjęcie działań chroniących szkoły przed epidemią: zawieszenia zajęć stacjonarnych, przejścia na "tryb hybrydowy" czy chociaż zaostrzenia przepisów sanitarnych w szkołach. Pod petycją podpisało się 8 tys. osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 15:21

Trudne warunki na drogach w Podlaskiem

Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok