Mały piesek do domu? Może shih tzu? Podpowiadamy, czy to dobry wybór

29.07.2021, 20:02, akt. 20:02


Mały piesek do domu? Może shih tzu? Podpowiadamy, czy to dobry wybór
Mały piesek do domu? Może shih tzu? Podpowiadamy, czy to dobry wybór

Shih tzu to pogodne psiaki, które są przyjaźnie nastawione zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. Mały piesek shih tzu będzie bardzo dobrym materiałem na pierwszego psa nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale i łagodne usposobienie. Dlaczego jeszcze shih tzu może być doskonałym kandydatem na pierwszego psa do domu? Poznaj najważniejsze cechy fizyczne oraz charakteru psa rasy shih tzu.

Shih tzu – jak wygląda ten mały pies?

Wzorcowy osobnik mierzy od 20 do 27 cm i waży pomiędzy 4 a 8 kg. Według oficjalnej klasyfikacji FCI psy te mogą mieć różne kolory, wobec czego dopuszczalny jest np. shih tzu tricolor, ale też czarny i brązowy z białymi znaczeniami.

Sierść shih tzu powinna być lekko falowana, jednak nie kędzierzawa. Pies słynie z tego, że wraz z wiekiem sierść czworonoga zmienia się w piękne włosy. Kiedy shih tzu zmienia sierść? Zazwyczaj w okolicy ósmego miesiąca życia, dlatego też pies w dorosłym wieku nie linieje.

Shih tzu posiadają włosy, które są skierowane w górę i układają się w tzw. lwią grzywę. Właśnie dlatego, że włosy psów formują się w bardzo charakterystyczny sposób, mówi się o nich „małe lwy”. Należy zapamiętać jednak, że nie istnieje taka rasa, jak shih tzu krótkowłosy.

Zgodnie ze wzorcem rasy opisanym przez FCI shih tzu są długowłose i właśnie takie psy powinny być oferowane przez profesjonalnych hodowców, wystawiających psy na sprzedaż. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie jeszcze cechy wyglądu powinien mieć szczeniak shih tzu, koniecznie zajrzyj na stronę Fajny Zwierzak po więcej wskazówek - https://fajnyzwierzak.pl/porady/shih-tzu-_t/.

Shih tzu – usposobienie psa

Niewielki shih tzu należy do niezwykle czułych i przyjaźnie nastawionych psów. Czworonóg będzie chętnie spędzał czas zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi, zwłaszcza że lubi się bawić i jest żywiołowy. Mimo że psy są niezależne, nie powinno się ich jednak zostawiać samych na długi czas – mocno przywiązują się bowiem do swoich opiekunów.

W celu zostawienia psa samego w domu warto będzie wcześniej zająć się jego socjalizacją i nauczeniem psa samodzielności. Inaczej na pewno będzie cierpiał, kiedy zostanie sam w pustym mieszkaniu lub – co gorsza – może nabawić się lęku separacyjnego.

Shih tzu to inteligentny pies, który przez swoją niezależność bywa jednak uparty podczas szkolenia. Właśnie dlatego zaleca się wprowadzenie treningów posłuszeństwa, które pozwolą zapanować właścicielowi nad zachowaniem swojego czworonoga.

Szkolenie powinno odbywać się wyłącznie pozytywnymi metodami, aby pies w przyjemny sposób nauczył się poprawnych odruchów w różnych sytuacjach. Co zrobić, aby pies nie był uparty i oporny na komendy? Najważniejsza będzie systematyczność i konsekwencja w uczeniu go nowych rzeczy.

Czy mały piesek shih tzu nadaje się na pierwszego czworonoga?

Oczywiście, że tak! Shih tzu to psy pogodne i niezwykle towarzyskie, które bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego miejsca, a także do domowników. Nie musisz też mieć specjalistycznej wiedzy, aby zaopiekować się shih tzu.

Oczywiście zalecane jest regularne ćwiczenie z psem różnego rodzaju komend, aby czworonóg stał się posłuszny i ułożony. Jednak jest to zalecenie dla właścicieli każdego psa – nie tylko rasy shih tzu. Systematyczne i niedługie treningi dadzą dobre rezultaty, które na pewno będą widoczne w zachowaniu psa.

Mały shih tzu będzie doskonałym wyborem, zwłaszcza jeżeli posiadasz nieduże mieszkanie (np. kawalerkę). Pies świetnie odnajdzie się zarówno na większej, jak i naprawdę małej przestrzeni. Do szczęścia nie jest im potrzebny wielki ogród przed domem, ponieważ psy nie mają aż tak ogromnej potrzeby biegania.

Shih tzu błyskawicznie powinien odnaleźć się w niedużym mieszkaniu, ale też w jakimkolwiek innym miejscu, do którego go zabierzesz. Rasa w większości przypadków nie stresuje się nawet częstą zmianą miejsca zamieszkania.

Dlaczego warto mieć shih tzu?

Skoro jesteśmy już przy przeprowadzkach, warto dodać, że shih tzu bardzo dobrze znoszą przemieszczanie się i bycie w ciągłej podróży. Mimo że shih tzu są małe, są również niezwykle odważne i ciekawe świata. Aby czworonóg mógł jednak szybciej oswoić się z nowymi rzeczami, zaleca się od szczeniaka oswajać go z podróżami. Transport pupila to również żaden problem – wystarczy umieścić psiaka w specjalnym, dobrze zabezpieczonym transporterze.

Shih tzu to pies, który będzie doskonałym wyborem dla każdego – nawet osób, które nigdy wcześniej nie miały swojego psa. Shih tzu stanie się wiernym, małym przyjacielem dzieci i dorosłych, a nawet starszych osób nieaktywnych fizycznie.

To niewielki psiak o łagodnym usposobieniu, który dotrzyma towarzystwo każdemu człowiekowi. Jeśli zadbasz o jego odpowiednią pielęgnację i odżywianie psa, czworonóg w zdrowiu i szczęściu przeżyje nawet kilkanaście lat.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok