Czego unikać, żeby schudnąć?

[Artykuł sponsorowany]

24.11.2021, 09:08, akt. 09:09


Czego unikać, żeby schudnąć?
Czego unikać, żeby schudnąć?

Jeżeli jesteś na diecie i zależy Ci na utracie nadmiernych kilogramów powinieneś zwracać szczególną uwagę na produkty, które pojawiają się na Twoim talerzu. Niewłaściwy dobór składników w diecie może skutecznie utrudnić proces odchudzania. Jeżeli chcesz wiedzieć, których produktów unikać, aby schudnąć zapoznaj się z poniższym artykułem.


Deficyt kaloryczny podstawą odchudzania

Podstawą odchudzania jest odpowiednia kaloryczność diety. Utrata nadmiernej masy ciała możliwa jest tylko poprzez deficyt energetyczny tj. Twoje dzienne spożycie kalorii musi być niższe niż zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Wartości te możesz wyliczyć korzystając z dostępnych w Internecie dietetycznych kalkulatorów kalorii. Zapotrzebowanie energetyczne w dużym stopniu zależy od poziomu aktywności fizycznej – im bardziej jesteś aktywny tym więcej kalorii potrzebuje Twój organizm. W związku z powyższym warto oprócz odpowiedniej diety zadbać także o ruch. Kalkulatory dietetyczne sprawdzisz tutaj.

Produkty wysoko przetworzone

Żywność wysoko przetworzona: sklepowe słodycze, słone przekąski, dania fast food i dania instant to grupa produktów, którą powinniśmy ograniczyć do minimum, a najlepiej całkiem wykluczyć z diety. Dostarczają one znacznej ilości węglowodanów prostych cechujących się wysokim indeksem glikemicznym. Oznacza to, że po ich spożyciu gwałtownie wzrasta stężenie glukozy we krwi, a następnie szybko zmniejsza się. Taka żywność hamuje apetyt jedynie na krótki okres, co skutkuje potrzebą dalszego jedzenia. Dodatkowo żywność przetworzona najczęściej dostarcza znacznej ilości tłuszczu (głównie nasyconych kwasów tłuszczowych), który stanowi najbardziej energetyczny składnik odżywczy (1g tłuszczu dostarcza 9 kcal). Produkty te to głównie „puste kalorie”. Wpływają one w znacznym stopniu na nasz dzienny bilans energetyczny – dostarczają znacznej ilości tłuszczu i węglowodanów prostych, a niewielkiej ilości składników mineralnych, witamin i błonnika pokarmowego.

Żywność „FIT”

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele produktów spożywczych ze zdjęciami szczupłej sylwetki na opakowaniu lub słowem „fit”, „fitness” w nazwie. Producenci żywności w ten sposób sugerują, że wybierając ten produkt dbamy o swoją dietę i zdrową sylwetkę. Niestety w większości przypadków nazwa „fit” nie świadczy o wysokiej jakości produktu. Tego typu oznaczenia nie są uregulowane prawnie, co umożliwia producentom dowolne stosowanie powyższych oznaczeń na opakowaniach. Często w ich w składzie możemy znaleźć zarówno cukier jak i nasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego zanim sięgniesz po produkt reklamowany jako „fit” dokładnie zapoznaj się z jego składem.

Kalorie ukryte w napojach 

Jedną z podstaw zdrowego odżywiania jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dziennie należy spożywać ok. 2-2,5l płynów. Trzeba jednak podkreślić, że głównie powinna to być woda uzupełniona o herbatę, kawę czy napary ziołowe.

Nektary, napoje owocowe, wody smakowe oraz napoje gazowane nie będą wskazane ze względu na znaczną ilość cukru w składzie. Jeżeli w celu ugaszenia pragnienia na co dzień sięgamy po powyższe produkty, należy jak najszybciej zmienić ten nawyk. Ograniczymy w ten sposób udział cukru w codziennym żywieniu oraz unikniemy dostarczania zbędnych kalorii.

Zdrowe kaloryczne produkty – zachowaj umiar 

Pamiętaj, że zdrowe produkty również dostarczają kalorii i spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do odkładania nadmiernej tkanki tłuszczowej. Ze względu na znaczny udział tłuszczu do zdrowych wysokoenergetycznych produktów zaliczymy m.in. oleje roślinne i oliwę, orzechy oraz awokado. Należy podkreślić, że powyższych produktów nie należy wykluczać z diety, ponieważ są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ważne by pamiętać o zachowaniu umiaru w spożyciu wskazanej żywności.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok