Programowalne roboty spawalnicze: w jakich branżach sprawdzą się najlepiej?

[Artykuł sponsorowany]

28.12.2021, 09:20, akt. 09:22


Programowalne roboty spawalnicze: w jakich branżach sprawdzą się najlepiej?
Programowalne roboty spawalnicze: w jakich branżach sprawdzą się najlepiej?

Wydaje się, że już niedługo spawarki ręczne mogą całkowicie pójść w zapomnienie. Już dzisiaj coraz częściej są one zastępowane przez roboty spawalnicze. To zaawansowany technologicznie sprzęt, który daje ogromne możliwości. W jakich branżach sprawdzi się najlepiej?

Jak działają programowalne roboty spawalnicze?

Jest to sprzęt, który wykonuje poszczególne sekwencje według odpowiednich ustawień. Mowa o urządzeniu automatycznym, niewymagającym ręcznej obsługi ze strony operatora. Nie oznacza to jednak, że operator jest całkowicie zbędny. Choć bezpośrednia obsługa robota spawalniczego jest zbędna, należy zaprogramować odpowiednie ustawienia.

Poza tym niezbędny jest nadzór poprawności pracy sprzętu, nawet tego najlepszego. Profesjonalne roboty spawalnicze oferuje Cloos. To firma z wieloletnim doświadczeniem w branży, przez co można zaufać w niezawodność jej robotów spawalniczych.

Dlaczego roboty spawalnicze to dobry wybór?

Warto omówić kwestię tego, dlaczego w ogóle roboty spawalnicze są warte uwagi. Otóż wynika to z kilku czynników. Robot spawalniczy pod wieloma względami przewyższa spawarkę ręczną. Wynika to m.in. z tego, że:

  • prędkość spawania robotem jest o wiele większa, czasami nawet kilkukrotnie,
  • przemysłowe roboty spawalnicze są niezwykle uniwersalne,
  • precyzja działania robota spawalniczego jest nieporównywalnie wyższa niż praca człowieka,
  • obsługa robota spawalniczego jest o wiele bezpieczniejsza niż obsługa ręcznej spawarki.

Wszechstronne zastosowanie robotów spawalniczych

Trudno wskazać konkretne branże, w których roboty spawalnicze znajdują zastosowanie. Obecnie bowiem niemal wszędzie zastępują spawarki ręczne. Wynika to z ich zalet, o których była mowa powyżej. Zatem wskazując sektory, w których roboty są używane najpowszechniej, trzeba po prostu wskazać obszary, gdzie najczęściej przeprowadza się spawanie.

Tym samym roboty spawalnicze znajdują powszechne zastosowanie między innymi w motoryzacji. Zarówno w produkcji, jak i w warsztatach wykorzystuje się przemysłowe roboty spawalnicze. Liczba metalowych elementów (które się spawa) w pojazdach mechanicznych jest bardzo duża. Kluczowa jest tutaj wysoka prędkość spawania robotem, dzięki której naprawy są wykonywane w krótkim czasie.

Kolejną branżą, w której roboty do spawania są bardzo popularne, jest budownictwo. Dzisiaj metal jest już bardzo powszechnym materiałem tworzywem, przez co spawarki przydają się w tym sektorze niezwykle często. Dla osiągnięcia wysokich jakościowo spawów niezbędne jest wykorzystanie robota zamiast spawarki ręcznej.

Profesjonalny robot spawalniczy stosowany jest również między innymi w produkcji mebli i wszelkich produktów metalowych. Korzysta się z niego przy produkcji ogrodzeń czy bram, a także infrastruktury publicznej, takiej jak barierki czy podjazdy dla wózków.

Obecnie roboty spawalnicze można stosować niemal wszędzie. Jego obsługa jest bardzo prosta. Ogranicza się do programowania i nadzoru. Z drugiej strony trzeba pamiętać, jak istotne jest poprawne programowanie robota spawalniczego. Od niego zależą efekty spawania.

Kwestii nadzoru pracy robota również nie należy bagatelizować. Odpowiedzialność operatora ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo spawania. Dlatego też specjaliści zajmujący się programowaniem maszyn do spawania przechodzą specjalistyczne kursy, które kończą się egzaminem.


Czy Polacy postawili na sport w Nowy Rok?


Nasze noworoczne postanowienia? Wśród nich są deklaracje regularnych treningów. Niektórzy liczą, że zakłady bukmacherskie 2022 roku poprawią ich budżet.
 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
Nie Teatr

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok