Ruska bania czy klasyczna sauna? Podstawowe różnice i zalety obu rozwiązań

[Artykuł sponsorowany]

6.05.2022, 09:01, akt. 9.05.2022, 08:47


Ruska bania czy klasyczna sauna? Podstawowe różnice i zalety obu rozwiązań
Ruska bania czy klasyczna sauna? Podstawowe różnice i zalety obu rozwiązań

Relaks w saunie jest uznawany za jeden z najzdrowszych sposobów odpoczynku. Charakterystyczne dla niej gorące powietrze wpływa pozytywnie na wiele funkcji naszego organizmu. Wzmacnia odporność, oddziałuje na drogi oddechowe, pozwala się odprężyć, rozluźnia. Sauna i ruska bania to dwa pojęcia często używane zamiennie. Tymczasem nie do końca są one tym samym. Ruska bania to właściwie jeden z rodzajów sauny. Sprawdźmy, czym się charakteryzuje każda z nich, na co pomaga i jak wybrać typ sauny idealny dla siebie.

Czym jest sauna?

Sauną nazywamy pomieszczenie, w którego wnętrzu panuje bardzo wysoka temperatura i niska lub wysoka (zależnie od rodzaju) wilgotność. Wśród saun wyróżniamy:

 • Saunę fińską (zwaną też suchą)
 • Saunę mokrą
 • Saunę parową
 • Saunę na podczerwień
 • Ruską banię

Czym się różnią różne rodzaje saun?

Każda z nich działa nieco inaczej, wpływając na inne funkcje organizmu. I tak w saunie fińskiej panuje temperatura między 60 a 110 °C i wilgotność na poziomie 10-15%. W saunie mokrej temperatura osiąga wartość maksymalnie 65 °C, wilgotność z kolei nawet 40%. Sauna parowa pozwala na przebywanie w temperaturze 55 °C przy wilgotności 40%. Ruska bania to sauna, w której jest bardzo duża ilość pary – wilgotność osiąga nawet 100%, podczas gdy temperatura plasuje się na poziomie około 60 °C.

Bania również jest rodzajem sauny, trudno więc odpowiedź na pytanie o to, co jest lepsze. Zastanówmy się jednak, jaki typ sauny wybrać, by cieszyć się dopasowanymi do indywidualnych potrzeb efektami. Aby dokładnie przejść przez dobór sauny, posłużymy się produktami dostępnymi w ofercie polskiej firmy Sodas - https://domki-sodas.pl/37-sauny-i-balie

Rodzaje saun – która dla kogo?

Sauna fińska, czyli sucha, najlepiej sprawdzi się u osób, które potrzebują odprężenia i relaksu. Wysoka temperatura przy niskiej wilgotności to połączenie, które pozytywnie wpływa na rozluźnienie mięśni. Sauna ta dobrze działa również na skórę. Otwiera pory, przyczyniając się do łatwiejszego ich oczyszczania. Pod wpływem pobytu w saunie fińskiej zaczynamy się intensywnie pocić, co przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Korzystanie z sauny mokrej działa na organizm pobudzająco, odprężająco i odświeżająco. Gorąca para jest pomocna też przy łagodzeniu objawów ze strony górnych dróg oddechowych. Wpływa na pobudzenie krążenia, dogłębnie nawilża skórę.

Ruska bania to typ sauny, który gwarantuje najwięcej pary, a więc też najlepsze i najgłębsze nawilżenie. Przebywanie w ruskiej bani to doskonały sposób na relaks i odprężenie. Świetnie wpływa na drogi oddechowe, układ krążenia, metabolizm. Ruska bania tradycyjnie jest ogrzewana drewnem, którym rozpala się w piecu. Na szczycie pieca znajdują się kamienie, które są stopniowo nagrzewane i polewane wodą, co pozwala na tworzenie się gęstej pary.

Co wybrać – ruska bania czy sauna sucha?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od indywidualnych potrzeb. Na początek warto przeanalizować swoje ewentualne dolegliwości, by wykluczyć konkretny rodzaj sauny.

Dla kogo ruska bania nie będzie odpowiednia?

Sauna mokra, a więc i ruska bania, nie nadają się dla osób:

 • Cierpiących na epilepsję
 • Z wrzodami żołądka
 • Z nadciśnieniem
 • Z niewydolnością serca

Nie powinny z nich korzystać również dzieci poniżej 6 roku życia ani kobiety w ciąży.

Kiedy zrezygnować z suchej sauny?

Z kolei sauna sucha nie jest odpowiednia dla:

 • Chorych na astmę
 • Przeziębionych
 • Kobiet w ciąży
 • Osób w trakcie menstruacji
 • Chorych na zapalenie mięśnia sercowego i chorobę wieńcową

Podsumowanie

Jeśli więc cierpimy na jakąś z tych dolegliwości, wybór jest prosty. Jeżeli natomiast jesteśmy w pełni sił witalnych i potrzebujemy miejsca do relaksu w samotności lub w gronie przyjaciół, pomyślmy, który typ powietrza bardziej nam odpowiada. Jedni świetnie się czują w klimacie wilgotnym, na innych lepiej działa powietrze nieco bardziej suche.


 
 

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok