Jak sprawdzić ciągnik przed kupnem?

[Artykuł sponsorowany]

21.07.2022, 08:57, akt. 26.07.2022, 08:51


Jak sprawdzić ciągnik przed kupnem?
Jak sprawdzić ciągnik przed kupnem?

Każda osoba, która chociaż przez chwilę miała styczność z pracą na roli, wie, jak duże znaczenie w realizacji codziennych obowiązków na polu i nie tylko ma ciągnik rolniczy. Bez tego typu pojazdu bardzo trudno będzie wykonać większość prac - służy on bowiem nie tylko za środek transportu, ale jest potrzebny także do zasilenia oraz obsługi wielu maszyn dodatkowych. Aby wejść w posiadanie ciągnika rolniczego trzeba go oczywiście wpierw nabyć. Z technicznego punktu widzenia jest to dosyć proste zadanie, jednak pozory potrafią mylić. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnych ciągników rolniczych - zarówno nowych, jak i używanych.

Przed dokonaniem zakupu trzeba się więc dokładnie zastanowić nad tym, jakie funkcje i możliwości takiego pojazdu będą potrzebne i na podstawie zebranych danych wyszukać pojazd i umówić się na spotkanie z jego właścicielem. Nie można bowiem kupować w ciemno - jest to bardzo ryzykowne posunięcie, które może skończyć się wieloma problemami, które będą wymagały drogich napraw. Aby ich uniknąć, trzeba dokładnie sprawdzić cały pojazd i wszystkie jego elementy, co pozwoli potwierdzić zgodność opisu z ogłoszenia ze stanem faktycznym. Ważne jest również zdobycie informacji na temat tego, czy ciągnik nie był wcześniej naprawiany lub nie miał poważnych wypadków, o czym nie zawsze sprzedawca będzie chciał poinformować kupującego. Jak sprawdzić historię ciągnika przed kupnem? Na co uważać podczas oględzin? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.

Zakup ciągnika rolniczego - jak się do tego zabrać?

Ciągnik rolniczy można kupić na kilka różnych sposobów. Jedną z opcji jest skorzystanie z propozycji licznych firm i prywatnych handlarzy, którzy mają kilka różnych pojazdów tego typu do wyboru na stanie, gotowych do zakupu. To rozwiązanie ma jednak swoje minusy. Po pierwsze - cena u takich sprzedawców bardzo często pozostawia wiele do życzenia, a do tego często niechętnie podchodzą oni do negocjacji. Zdarza się również, że handlarz będzie podejmował próby manipulacji lub oszustwa, ukrywając nieoczywiste usterki czy wady pojazdu. Zdarza się to jednak rzadko i jeśli ktoś potrzebuje ciągnika na już, a także nie przeszkadza mu wyższa kwota - jest to opcja dla niego.

Inną drogą jest samodzielne wyszukanie odpowiedniej oferty z ciągnikiem na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Tutaj jednak należy zachować wyjątkową czujność, gdyż często sprzedawcy kuszą atrakcyjną ceną i zachwalają swoją maszynę, po czym okazuje się, że po kilku dniach wymaga ona generalnego remontu. W przypadku tego rozwiązania warto bardzo uważnie obejrzeć pojazd przed podjęciem decyzji.

Wybierając konkretny model warto też zapoznać się z dostępnością części zamiennych - trzeba bowiem dbać o regularne serwisowanie maszyny. Aby to zweryfikować, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, np. hamulce do ursusa C360 - jeżeli w wynikach wyszukiwania pojawią się aktualne oferty, to znaczy, że takie części można dostać bez większego problemu.

Jak więc widać - proces zakupu ciągnika zaczyna się oczywiście od znalezienia odpowiedniej oferty. Po umówieniu się z jej właścicielem należy udać się na spotkanie i sprawdzić pojazd. Jeżeli wszystko jest w porządku i maszyna spełnia nasze wymagania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sfinalizować transakcję. Jeśli natomiast podczas testów wyjdą jakieś nieprawidłowości, zawsze można spróbować wynegocjować niższą cenę lub po prostu zrezygnować z zakupu i poszukać czegoś innego.

Przed wizytą u sprzedawcy warto sprawdzić historię ciągnika rolniczego. Aby tego dokonać, należy skorzystać z systemu CEPIK, gdzie trzeba wpisać numer VIN pojazdu.

Jak sprawdzić ciągnik przed kupnem?

Po pierwsze - dokumenty. Muszą być kompletne i zawierać wszystkie informacje na temat pojazdu. Brak jakiegokolwiek z nich to czerwona flaga. Po drugie - stan zewnętrzny. Jak wiadomo, ciągnik to maszyna do pracy, jednak poza standardowymi ryskami czy śladami użytkowania wynikającymi z eksploatacji powinien być kompletny, bez widoczny wgnieceń i uszkodzeń. Po trzecie - mechanika. Tutaj należy sprawdzić wszystko osobno, sprawność i kulturę pracy silnika, działanie skrzyni biegów, a także stan hamulców i wszystkich wskaźników. Dobrze też rozejrzeć się dookoła pojazdu czy nie pozostawia żadnych plam, które mogłyby świadczyć o wyciekach. Warto również wybrać się na przejażdżkę próbną w celu sprawdzenia układu jezdnego.

Sklep z częściami rolniczymi znajdziesz w serwisie agri-truck.pl

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok