Ogród na balkonie zimą - niezwykłe aranżacje

[Artykuł sponsorowany]

4.11.2022, 12:30, akt. 12:32


Ogród na balkonie zimą - niezwykłe aranżacje
Ogród na balkonie zimą - niezwykłe aranżacje

Zimowy ogród kiedyś był symbolem zamożności. Mogli sobie na niego pozwolić tylko majętni władcy lub właściciele. Jednak obecnie, jego rola nieco się zmieniła i stał się coraz popularniejszym elementem domów, a nawet mieszkań w blokach. Zimowy ogród coraz częściej wykonywany jest na balkonach. Tam jest obudowany trzema ścianami a dodatkowe elementy, takie jak dekoracje, oświetlenie czy rośliny zależą wyłącznie od wizji osoby wykonującej. Możliwości do tworzenia zimowych ogrodów na balkonie jest wiele, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Idealnym miejscem dla tego typu aranżacji będzie wschodnia lub południowa strona, ponieważ jest ona najbardziej naświetlona i nasłoneczniona.

Ogród zimowy na balkonie — najlepiej zacząć od formalności

Przystępując do tworzenia aranżacji balkonowych, warto zacząć od przygotowania właściwej dokumentacji. Mieszkając w bloku, trzeba wystąpić o wyrażenie zgody od spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty na modernizację. Oprócz tego przydatny może okazać się projekt zabudowy. Najczęściej jednak pozwolenia te są wydawane bez większych problemów. Nieco trudniej może być, jeśli nasz balkon jest częścią obiektu zabytkowego, wtedy wymagana jest również zgoda konserwatora.

Zimowe ogrody na balkonie — ograniczeniem jedynie wyobraźnia

Projektując ogród na balkonie, to od nas samych zależy, jaki będzie jego charakter. Możemy go całego przeszklić, by delektować się widokami bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. W miejscu tym możemy napić się gorącej kawy, herbaty lub poczytać książkę. To od nas zależy jakie meble tam ustawimy, możemy przygotować stół i krzesła, by pośród kwiatów przyjmować gości lub wstawić tam kanapę czy ulubiony fotel i stworzyć miejsce do odpoczynku.

Jaką zabudowę wybrać do ogrodu zimowego?

Zabudowa ogrodu zimowego na balkonie może być ramowa lub bezramowa. Opcja pierwsza oznacza, że do zabudowy wykorzystana jest aluminiowa lub drewniana rama, do której przytwierdzane są panele ze szkła, PCV lub pleksi. Panele te najczęściej się montuje dwu warstwowo, by odizolować zimowy ogród od zimna napływającego z zewnątrz. Opcja bezramowa jest nieco droższym rozwiązaniem, wykorzystywanym najczęściej w nowych budynkach. Pozwala ona na zwiększenie widoczności i jest z pewnością bardziej nowoczesnym rozwiązaniem.

Jak zapewnić właściwą temperaturę w ogrodzie zimowym?

Ogród zimowy jest miejscem narażonym na utratę ciepła. Dlatego zalecane jest jego ogrzewanie. Sprawdzą się do tego ogrzewanie podłogowe lub kanałowe, a nawet najprostsze grzejniki elektryczne. Jeśli nie zdecydujemy się dogrzewać tego pomieszczenia, może to skutkować skróceniem żywotności roślin, a przede wszystkim utratą funkcjonalności. Bo kto lubi odpoczywać w zimnym pomieszczeniu?

Ogród zimowy to również właściwie dobrane oświetlenie

Oświetlenie jest ważnym elementem ogrodu zimowego urządzonego na balkonie. Najczęściej korzystamy z niego późnym letnim popołudniem lub zim, kiedy na dworze panuje szarówka. Dlatego warto zapewnić lekkie, ciepłe oświetlenie, które nada klimatu i wprowadzi miły nastrój. Doskonałym rozwiązaniem będą lampy solarne.

Ogród zimowy to przede wszystkim rośliny

Wybierając rośliny do zimowego ogrodu, powinno się kierować przede wszystkim lokalizacją naszego balkonu. Jeśli pada na niego dużo światła, warto zdecydować się na gatunki ciepłolubne takie jak fikusy, gardenie, monstery, begonie, oleandry koleusy, męczennice, figowce, kordyliny. Jeśli zaś balkon nie jest mocno nasłoneczniony, sprawdzą się bluszcze oraz paprocie. Jeśli nasz ogród na balkonie jest nieogrzewany, warto zdecydować się na kaktusy, hibiskusy czy azalie.

Dodatkowo doskonale sprawdzą się różnego rodzaju pnącza, które nadadzą pomieszczeniom wyjątkowego charakteru, a przy tym mogą zakamuflować na przykład kable.

Jeśli nie klasyczny ogród zimowy to może tarasola?

Jeśli nie mamy możliwości na przygotowanie klasycznego ogrodu zimowego, alternatywą może być tarasola. Rozwiązanie to jest również w pełni komfortowe i z powodzeniem może zastąpić ogród zimowy.






















 
 

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok