Alternatywne sposoby na własne mieszkanie

[Artykuł sponsorowany]

1.12.2022, 15:03, akt. 15:04


Alternatywne sposoby na własne mieszkanie
Alternatywne sposoby na własne mieszkanie

Gdy o kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania jest coraz trudniej, wiele osób zastanawia się nad alternatywą. Czy tak duży zakup można sfinansować w inny sposób? Jakie są alternatywy?

Kredyt hipoteczny lub skorzystanie z oszczędności – najpopularniejsze sposoby na sfinansowanie zakupu mieszkania

Dysponując odpowiednio wysokimi oszczędnościami lub posiadając dobrą zdolność kredytową, nie trzeba poszukiwać skomplikowanych rozwiązań alternatywnych. Pomimo coraz większych trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego, większość transakcji wciąż odbywa się właśnie z jego udziałem lub za gotówkę.

Alternatywą dla osób, które nie dysponują wystarczającymi oszczędnościami może być pożyczka w obrębie rodziny – czasami do pełnej kwoty nie brakuje tak wiele, by nie można było w ten sposób pozyskać środków.

Wynajem z dojściem do własności lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu

Dysponując oszczędnościami, które wynoszą około 30% wartości nieruchomości, można pokusić się o skorzystanie z rozwiązania, jakim jest najem z dojściem do własności lub lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu. W obu przypadkach konieczne jest wniesienie wspomnianej opłaty oraz kaucji, a w późniejszym czasie uiszczanie czynszu – z czasem środki te pozwolą na tańszy wykup mieszkania w przyszłości.

Różnice pomiędzy mieszkaniem spółdzielczym i wynajmem z dojściem do własności polegają na tym, że mieszkanie spółdzielcze wynajmuje się bezpośrednio od spółdzielni. Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności mają w swojej ofercie Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, które są zakładane przesz gminy. Czynsze w nich mogą być dużo korzystniejsze, ale też, by skorzystać z tej opcji, trzeba spełniać ustalone kryteria (indywidualne dla poszczególnych gmin).

Zamiana mieszkania

Czasami proste i nieco zapomniane rozwiązania mogą okazać się najlepsze. Jeśli dysponuje się jakimkolwiek mieszkaniem, które z jakiegoś powodu przestało odpowiadać domownikom (często jest to kwestia metrażu lub lokalizacji), można poszukać ogłoszeń związanych z zamianą mieszkania. Taka transakcja może wymagać dopłaty od tej ze stron, która dysponuje lokalem o niższej wartości, ale ostatecznie jest to niedroga alternatywa dla zakupu całkiem nowego mieszkania.

Mieszkanie w tańszej lokalizacji

W czasach, gdy tak wiele osób pracuje zdalnie, wybór miejsca zamieszkania może być dużo bardziej swobodny. Choć perspektywa zamieszkania w stolicy lub innym dużym ośrodku wydaje się kusząca, dużo taniej będzie znaleźć mieszkanie na sprzedaż Białystok lub w Siedlcach. Może okazać się, że na tańszą nieruchomość uda się uzbierać środki we własnym zakresie lub uzyskać finansowanie kredytowe. W końcu mieszkania w Białymstoku lub okolicach kosztują zdecydowanie mniej niż w Warszawie lub Krakowie.

Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto pamiętać o rozsądnym podejściu do tematu. Lepiej unikać finansowania za pomocą kredytów gotówkowych, a w szczególności o wysokim oprocentowaniu i krótkim terminie spłaty. W ten sposób można pokryć koszty remontu lokalu lub pożyczyć środki brakujące do transakcji.


 
 

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok