Planowanie dnia pracy - jak zrobić to skutecznie w swojej firmie i na etacie?

[Artykuł sponsorowany]

9.12.2022, 17:34, akt. 17:35


Planowanie dnia pracy - jak zrobić to skutecznie w swojej firmie i na etacie?
Planowanie dnia pracy - jak zrobić to skutecznie w swojej firmie i na etacie?

Wszystko zaczyna się od dobrego planu. Jest jak czytelna mapa, dzięki której wiemy, jak się poruszać i bezproblemowo dotrzeć do celu. Planowanie jest tym bardziej ważne w firmie, gdzie wszystko musi być zapięte na ostatni guzik, aby organizacja mogła funkcjonować bez żadnych większych i mniejszych kolizji. Wiedzą o tym doskonale właściciele firm i menadżerowie zarządzający pracą ludzi. Ci najlepsi wiedzą, jak robić to skutecznie! Sprawdźmy, jakie mają na to sposoby!

Planowanie dnia pracy - jakie mogą pojawić się problemy?

Planowanie pracy własnej i zespołu to złożony proces, który wymaga mądrych i sprawdzonych działań. Tylko wtedy firma może funkcjonować efektywnie i osiągać założone cele, a pracownicy odczuwać sprawczość, stając się częścią czegoś większego. Planowanie powinno spajać, jednoczyć i wywoływać chęć do tego, by dążyć do wspólnego celu. To na pewno nie jest łatwe zadanie, zwłaszcza że pracownicy różnie podchodzą do swoich obowiązków, a czas zawsze nagli, co na pewno nie zachęca do zwiększonej motywacji, co gorsza - wręcz demobilizuje. To dlatego skuteczne planowanie pracy - czy to w swojej firmie, czy na etacie - jest tak kluczowe!

Jak wyznaczyć cele?

Planowanie dnia pracy zacznijmy od wyznaczenia celu lub celów, w zależności od tego, jakie wyzwania przed nami stoją. Warto je zanotować, by nie zbaczać za bardzo z kursu. Mając je spisane, łatwiej nam będzie się odnieść do tego, co już wykonaliśmy, a co jeszcze przed nami. Zdając sobie dokładnie sprawę z tego, co musimy dziś zrobić, łatwiej nam będzie ustalić priorytety i kolejność działań, odrzucając mniej znaczące sprawy, które tylko wprowadzają niepotrzebny zamęt.

Świetnie do tworzenia takich notatek nadają się specjalne podkłady na biurko, tzw. biuwary (dostępne pod adresem https://www.drukarniaonline.pl/product/print/1726/podklady-na-biurko). To wyjątkowe notesy o dużym formacie. Tak jak ich nazwa wskazuje - układa się je na biurku, by zawsze mieć pod ręką miejsce na szybkie notatki. Co ważne, na tego typu podkładach znajduje się logo firmy lub inne informacje, jakie wybierzemy.

Mądrze i bez pośpiechu

To, co następnie powinniśmy zrobić, to spisać, w jaki sposób zamierzamy wykonać poszczególnie zadania. I tu doskonale sprawdzą się biuwary. To niezwykle istotne, bo jasne wytyczenie sposobów zajęcia się danymi powinnościami, pozwoli poradzić sobie z nimi nie tylko szybciej, ale i lepiej. Tempo w tym wypadku idzie w parze z dokładnością. Nie ma niekontrolowanego pośpiechu, który prowadzi niechybnie do komplikacji.

Co więcej, mając już wiedzę na temat, czym i jak dokładnie będziemy się zajmować, łatwiej też zaplanować koniec. Powinniśmy jednak brać siły na zamiary i nie doprowadzać do sytuacji, że nie zostawiamy sobie “buforu” czasowego potrzebnego na wykonanie zadań. Lepiej dać sobie trochę więcej czasu, niż zbyt optymistycznie podchodzić do planowanych zadań, a później tylko się rozczarować. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie pracą ludzi w firmie, powinni doskonale wiedzieć, że rozpisywanie zadań co do minuty jest zawsze złym pomysłem. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przerwy, ale i nieoczekiwane zdarzenia. Nieocenione są tu kalendarze biurkowe (znajdziesz je tu -> https://www.drukarniaonline.pl/product/print/1742/kalendarze-biurkowe), które ułatwiają zaplanowanie zadań i wyznaczenie ram czasowych na ich wykonane. Doświadczeni menadżerowie stosują zasadę 60:40, mówiącą o tym, że plan powinien dotyczyć jedynie 60% czasu, a resztę - 40% - pozostawmy na wspomniane wcześniej przerwy i awaryjne sytuacje. Pozwoli nam to spokojnie podejść do powinności, oszczędzi zniechęcenia i frustracji.

Ważne uwagi na koniec

Żeby dopełnić obraz tego, jak powinniśmy zaplanować dzień pracy, należy dodać kilka ważnych uwag. Jedna z nich dotyczy restrykcji i elastyczności - tych dwóch skrajności, które nie powinny ze sobą walczyć, bo najważniejsze jest tu znalezienie złotego środka. To oznacza, żebyśmy z jednej strony nie byli zbyt restrykcyjni, z drugiej zaś zachowali elastyczność, ale nie na tyle, by ignorować harmonogram zadań. Inna dość ważka kwestia dotyczy asertywności. Jest dość kluczowa w dobrej organizacji pracy, gdyż dzięki niej prawdziwie skoncentrujemy się na swojej pracy i nie będziemy rozpraszać innymi sprawami. Lepiej wykonywać porządnie jedno zadanie, niż rozmieniać się na drobne. Pamiętajmy, że ciągłe przerywanie bardzo rozprasza, nie sprzyja skupieniu, a w konsekwencji wydłuża czas, w czasie którego wykonamy powierzoną nam powinność.

Od dobrze zaplanowanego dnia pracy zależy wiele, a zwłaszcza, czy funkcjonowanie firmy będzie płynne i niezakłócone, czy raczej pojawią się trudności rzutujące na wszystkie inne procesy. Jeśli jesteśmy za to odpowiedzialni, powinniśmy zatroszczyć się o to, żeby takie komplikacje się nie pojawiły.






















 
 

REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok