Radio Białystok | Tokio 2021 | Medalowy wtorek Polaków, awanse Andrejczyk i Czykiera, porażka siatkarzy

Medalowy wtorek Polaków, awanse Andrejczyk i Czykiera, porażka siatkarzy

2.08.2021, 22:27, akt. 3.08.2021, 17:19

We wtorek Polacy mieli kilka szans medalowych na igrzyskach w Tokio. Na podium stanęły kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska. Dwa medale w rzucie młotem wywalczyły młociarki - niezawodna Anita Włodarczyk i Malwina Kopron. Tadeusz Michalik zdobył brąz w zapasach. Pewnie do finału awansowała podlaska oszczepniczka Maria Andrejczyk, a Damian Czykier z Podlasia Białystok pobiegnie w półfinale.

źródło zdjęcia: ink drop/stock.adobe.com

Lekkoatletyka - medalowy dublet w rzucie młotem

Anita Włodarczyk i Malwina Kopron z medalami w rzucie młotem w Tokio. To trzecie z rzędu olimpijskie złoto Włodarczyk. Młociarka rzuciła 78,48. Brąz zdobyła Malwina Kopron z wynikiem 75,49. Drugie miejsce zajęła Chinka Zheng Wang - rzuciła 77,03. Do finału w Tokio zakwalifikowała się też trzecia Polka - Joanna Fiodorow,  która rzuciła młotem na odległość 73,83 i zajęła siódme miejsce.

Więcej: Podwójne podium Polek w rzucie młotem!

Piotr Lisek bez medalu igrzysk olimpijskich w Tokio w skoku o tyczce. Polak nie pokonał poprzeczki zawieszonej na wysokości 5,87. Lisek w pierwszej próbie skoczył 5,55. Na wysokości 5,70 zanotował zrzutkę i postanowił przenieść dwie próby na 5,80. Tę wysokość pokonał za pierwszym razem. Jego trzy próby na 5,87 były jednak nieudane. Mistrzem olimpijskim został Szwed Armand Duplantis - 6,02 m, srebro  wywalczył Amerykanin Christopher Nilsen - 5,97 m, a brązowy medal zdobył  Brazylijczyk Thiago Braz - 5,87 m.

Maria Andrejczyk, zawodniczka Hańczy Suwałki, wynikiem 65,24 w pierwszym rzucie osiągnęła minimum kwalifikacyjne i awansowała do finału rzutu oszczepem.

Więcej: Maria Andrejczyk świetnym rzutem zapewnia sobie udział w finale w Tokio

Damian Czykier z Podlasia Białystok z wynikiem 13,61 awansował do półfinału biegu na 110 m  przez płotki. Polak w swojej serii eliminacyjnej był czwarty. Wygrał z rewelacyjnym czasem Amerykanin Grant Holloway - 13,02.

Więcej: Damian Czykier w półfinale biegu na 110 m ppł

Do półfinału na 1500 m awansował Michał Rozmys - był szósty w swoim biegu (3:36,28). W finale zobaczymy też Marcina Lewandowskiego. Polak upadł podczas ostatniego okrążenia i wydawało się, że stracił szansę na dalszą walkę - dotarł do mety ponad minutę po zwycięzcy swojej serii. Po złożonym proteście został przez sędziów dopuszczony do półfinału.

Więcej: Upadek i awans - Marcin Lewandowski po proteście w półfinale na 1500 m

Natalia Kaczmarek pewnie awansowała do półfinału biegu na 400 m. Polka eliminacjach była druga z czasem 51,06 sekundy. Półfinał w środę o 12:30. Natalia Kaczmarek to mistrzyni olimpijska w  sztafecie mieszanej 4x400 metrów sprzed kilku dni.

Michał Hartayk i Konrad Bukowiecki nie awansowali do finału olimpijskiego w pchnięciu kulą podczas igrzysk w Tokio. Haratyk w kwalifikacjach miał 13. wynik 20,86, a Konrad Bukowiecki był dopiero 23. z wynikiem 20,01. Haratykowi do awansu zabrakło 4 centymetrów.

Kajakarstwo - jest srebro

Kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebro w konkurencji K2 na 500 metrów. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi. Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami.

Więcej: Kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska wicemistrzyniami olimpijskimi

Marta Walczykiewicz zajęła czwarte miejsce w finale konkurencji K1 na 200 m. Do podium Polce zabrakło niespełna 0,3 sekundy. Złoto zdobyła Nowozelandka Lisa Carrington. Walczykiewicz to wicemistrzyni olimpijska w tej konkurencji sprzed pięciu lat.

Kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak
zajęli siódme miejsce w finale konkurencji C2 1000 m. Zwyciężyli Kubańczycy Fernando Jorge Enriquez i Sergey Torres Madrigal. Debiutujący na igrzyskach polscy kanadyjkarze od początku wyścigu nie liczyli się w czołówce. Do Kubańczyków stracili 7,322 sekundy.

Zapasy - Michalik wywalczył brąz

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kat. 97 kg w zapasach w stylu klasycznym podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Młodszy brat brązowej medalistki z Rio de Janeiro Moniki Michalik bardzo  szybko pokonał Węgra Alexa Gergo Szoke. Wygrał przez przewagę  techniczną.

Więcej: Tadeusz Michalik wygrał walkę o brązowy medal

Włodarczyk wywalczyła 70. złoto dla Polski

Anita Włodarczyk, wygrywając konkurs rzutu młotem w Tokio, zdobyła 70. złoty medal w historii startów polskich sportowców w letnich igrzyskach. Łącznie biało-czerwoni mają w dorobku 289 medali. Na ten dorobek składa się 70 złotych, 85 srebrnych i 134 brązowe.

Do tej pory biało-czerwoni zdobyli w Tokio sześć medali. Wcześniej złoty zdobyła sztafeta mieszana w biegu 4x400 m oraz srebrny wioślarki w czwórce podwójnej.

Siatkówka - porażka w ćwierćfinale

Polscy siatkarze odpadli w ćwierćfinale turnieju. Polska przegrała z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15). To piąty z rzędu przegrany ćwierćfinał olimpijski w wykonaniu reprezentacji Polski. Biało-czerwoni awansowali do ćwierćfinału z pierwszego miejsca w grupie A.

Żeglarstwo - Skrzypulec i Ogar-Hill spadły na trzecie miejsce

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill spadły z drugiego na trzecie miejsce w olimpijskich regatach w żeglarskiej klasie 470. W dziesiątym wyścigu, podobnie jak wcześniejszym wtorkowym, były dopiero 15. Polki mają 46 punktów i przed środową medalową rozgrywką tracą już 18 do Brytyjeki Hannah Mills i Eilidh McIntyre oraz cztery do Francuzek Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

Skrzypulec i Ogar-Hill były liderkami od początku zmagań aż do drugiego niedzielnego wyścigu, kiedy to wyprzedziły je Mills i McIntyre. W klasyfikacji generalnej są trzecie z dziewięciopunktową przewagą nad Słowenkami.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w wyścigu finałowym zajęli czwarte miejsce, a na dziewiątym zakończyli olimpijskie regaty w żeglarskiej klasie 49er. Triumfowali Brytyjczycy Dylan Fletcher i Stuart Bithell.

Kolarstwo torowe - sprint drużynowy

Polscy kolarze torowi zajęli ostatnie - ósme miejsce - w sprincie drużynowym podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski i Krzysztof Maksel w pierwszej rundzie ulegli Holendrom i uzyskali ostatni czas, a potem przegrali rywalizację o siódme miejsce z Nowozelandczykami. Złoto zdobyli Holendrzy, srebro Brytyjczycy, brąz Francuzi.

Debiutujący w igrzyskach Rudyk wystartuje jeszcze w sprincie indywidualnym i keirinie.

Podnoszenie ciężarów - Michalski siódmy

Sztangista Arkadiusz Michalski zajął siódme miejsce w kategorii do 105 kilogramów. Polak w dwuboju uzyskał 391 kilogramów - 175 w rwaniu i 216 w podrzucie. Złoty medal zdobył Akbar Djuraev z Uzbekistanu z wynikiem 430 kilogramów (193+237), srebrny - Simon Martirosjan z Armenii (423 / 195+228), brązowy - Arturs Plesnieks z Łotwy (410 / 180+230).

źródło: PAP | red: zmj

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio rywalizację rozpoczęli kajakarze. Na razie naszym reprezentantom idzie bardzo dobrze - trzy polskie osady awansowały do półfinałów. Jest to więc dobra okazja, by przyjrzeć się bliżej tej dyscyplinie sportu.

Siatkówka plażowa: Fijałek i Bryl odpadli w 1/8 finału

2.08.2021, 11:17

Grzegorz Fijałek i Michał Bryl przegrali z Włochami Paolo Nicolai i Daniele Lupo 20:22, 18:21 w meczu 1/8 finału turnieju olimpijskiego siatkarzy plażowych w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji.

Wojciech Nowicki przed szansą na drugi medal olimpijski

2.08.2021, 03:59

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok rzucił młotem 79,78 m i po pierwszej próbie eliminacji awansował do finału igrzysk olimpijskich w Tokio.

Siatkarze rozgromili Kanadyjczyków i wygrali grupę A

1.08.2021, 03:44

Polscy siatkarze pokonali Kanadę 3:0 (25:15, 25:21, 26:16) i zajęli pierwsze miejsce w grupie A turnieju olimpijskiego w Tokio. To było czwarte zwycięstwo w pięciu meczach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w ćwierćfinale zmierzą się z czwartym zespołem grupy B - Francją.

Niesamowita sztafeta 4x400 - jest złoto! "Jesteśmy potęgą na świecie"

31.07.2021, 13:13

Polska sztafeta mieszana 4x400 m wywalczyła złoto w Tokio. Ostatni medal w konkurencji biegowej na igrzyskach biało-czerwoni zdobyli w 1980 r. w Moskwie.

Sześcioro lekkoatletów z Podlasia rozpoczyna walkę o medale w Tokio [terminarz]

30.07.2021, 04:41

Rywalizację na igrzyskach w Tokio rozpoczynają lekkoatleci, w tym sześcioro reprezentantów województwa podlaskiego. Jako pierwsza wystąpiła kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok, która odpadła w eliminacjach.

źródło: Chaay_tee/stock.adobe.com
8.08.2021, 12:38, akt. 12:45