Radio Białystok | Tokio 2021 | Patryk Dobek zdobył brąz w biegu na 800 metrów

Patryk Dobek zdobył brąz w biegu na 800 metrów

4.08.2021, 14:06, akt. 15:22

Patryk Dobek czasem 1.45,39 zdobył w Tokio brązowy medal igrzysk w biegu na 800 m. Przegrał z dwoma Kenijczykami Emmanuelem Korirem - 1.45,06 i Fergusonem Rotichem - 1.45,23. To pierwszy krążek olimpijski w historii startów Polaków na tym dystansie.

Patryk Dobek to odkrycie tego sezonu. Wcześniej specjalizował się w biegu na 400 m ppł. Wiele lat próbował nawiązać do sukcesów Marka Plawgi i Pawła Januszewskiego. Aż przekonał go do siebie trener Zbigniew Król. Szkoleniowiec wcześniej współpracował m.in. z dwukrotnym wicemistrzem świata Adamem Kszczotem, a także rekordzistą Polski na 800 m Pawłem Czapiewskim. Jesienią 2020 roku trafił pod jego skrzydła także Dobek. Nie trwało to długo, kiedy przekonał go do rywalizacji na dystansie dwóch okrążeń.

Po tej decyzji wszystko poszło bardzo szybko. Najpierw na 800 m miał startować tylko w hali. Mówił, że nie "rozstał" się jeszcze z konkurencją 400 m ppł. Zresztą twierdził tak nawet jeszcze na trzy miesiące przed igrzyskami. Ale najpierw był sezon zimowy. A w nim Dobek zaskoczył wszystkich, nawet siebie samego. Zdobył tytuł halowego mistrza Europy w Toruniu, zostawiając za plecami chociażby nazywanego profesorem tego dystansu Kszczota.

Na każdym kroku Dobek podkreślał, że 800 m nadal się uczy. Bieżnia pokazywała jednak co innego. Z biegu na bieg prezentował się lepiej - także na stadionie. Startował bez żadnych kompleksów, słuchał rad doświadczonego trenera Króla i taktycznie nie popełniał niemal żadnych błędów. Tak było także w igrzyskach - w eliminacjach i półfinale.

źródło: PAP, IAR | red: wsz, zmj

Żeglarki Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar wywalczyły srebrny medal olimpijski w klasie 470.

Damian Czykier olimpijską walkę w Tokio kończy na półfinale

4.08.2021, 03:55

Zawodnik Podlasia Białystok Damian Czykier niestety nie awansował do finału biegu na 110 m przez płotki.

W środę kolejne cztery medale Polaków, zwycięstwo Nowickiego w rzucie młotem

3.08.2021, 19:56

W środę Polacy zdobyli cztery medale. W rzucie młotem osiągnięcie polskich młociarek powtórzyli panowie - Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek. Pierwszy w historii medal w biegach na 800 m zdobył dla Polski Patryk Dobek. Natomiast Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill wywalczyły srebro w żeglarskiej klasie 470.

Koszmar polskich siatkarzy - klątwa ćwierćfinału trwa

3.08.2021, 16:56

Polscy siatkarze odpadli z turnieju olimpijskiego w Tokio po przegranej w ćwierćfinale z Francuzami.

Podwójne podium Polek w rzucie młotem!

3.08.2021, 14:43

Anita Włodarczyk i Malwina Kopron z medalami olimpijskimi w rzucie młotem w Tokio.

źródło: Chaay_tee/stock.adobe.com
8.08.2021, 12:38, akt. 12:45