Radio Białystok | Tokio 2021 | Dawid Tomala mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km

Dawid Tomala mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km

6.08.2021, 06:53, akt. 13:17

Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. Polak pokonał dystans w 3.50,08. Srebro zdobył Niemiec Jonathan Hilbert, a brąz Kanadyjczyk Evan Dunfee.

Dawid Tomala od samego początku rywalizacji szedł w czołowej grupie. Prowadził ją przez wiele kilometrów, a w okolicach 30-tego kilometra postanowił zaatakować. Z każdym kilometrem rosła jego przewaga, która na sześć kilometrów przed metą wynosiła nawet ponad trzy minuty. Wtedy stało się jasne, że nikt nie doścignie Polaka. Słabł na ostatnich dwóch kilometrach, ale stał się autorem jednej z największych sensacji tegorocznych igrzysk.

31-letni Polak do tej pory nie miał żadnych sukcesów na arenie międzynarodowej. Urodzony w Tychach zawodnik był w 2011 roku młodzieżowym mistrzem Europy w chodzie na 20 kilometrów.

Dystans 50 kilometrów, które przeszedł podczas igrzysk w Tokio, chociaż zawody chodziarzy odbywają się w Sapporo, ukończył po raz drugi w życiu.

Złoto Tomali jest czwartym polskim złotym medalem igrzysk olimpijskich w chodzie na królewskim dystansie. Wcześniej - trzy razy z rzędu - triumfował Robert Korzeniowskim, który został mistrzem olimpijskim w Atlancie, Sydney i Atenach.

źródło: PAP | red: maj

Jedną z konkurencji debiutujących na igrzyskach w Tokio jest wspinaczka sportowa.

Polki awansowały do finału sztafety 4x400 m

5.08.2021, 12:41

Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic czasem 3.23,10 wygrały swój półfinał i awansowały do finału biegu sztafetowego 4x400 m w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Walka o medale w sobotę (7.08).

Jan Zalewski

5.08.2021, 08:53

- Pięcioro zawodników z jednego klubu na igrzyskach olimpijskich, to jest olbrzymie wydarzenie. Jesteśmy w krajowej czołówce, jeśli chodzi o lekkoatletykę - mówi Jan Zalewski.

Przede wszystkim jestem dumny z tego, że to dobry syn - mówi ojciec Wojciecha Nowickiego

5.08.2021, 07:50

- Radość z tego medalu tak, ale przede wszystkim duma z tego, że to dobre dziecko. Można na niego w każdej chwili liczyć. To jest najważniejsze - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Białystok Mieczysław Nowicki.

Czwartek na IO - polska sztafeta 4x400 m kobiet wygrała bieg eliminacyjny, Kamila Lićwinko awansuje do finału

5.08.2021, 00:01

Polska sztafeta 4x400 m kobiet wygrała swój bieg eliminacyjny i powalczy w finale o medale. Kamila Lićwinko z Podlasia Białystok awansowała do finału konkursu skoku wzwyż - to część czwartkowych wydarzeń na IO w Tokio z udziałem polskich reprezentantów.

źródło: Chaay_tee/stock.adobe.com
8.08.2021, 12:38, akt. 12:45