Radio Białystok | Tokio 2021 | W środę kolejne cztery medale Polaków, zwycięstwo Nowickiego w rzucie młotem

W środę kolejne cztery medale Polaków, zwycięstwo Nowickiego w rzucie młotem

3.08.2021, 19:56, akt. 4.08.2021, 16:41

W środę Polacy zdobyli cztery medale. W rzucie młotem osiągnięcie polskich młociarek powtórzyli panowie - Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek. Pierwszy w historii medal w biegach na 800 m zdobył dla Polski Patryk Dobek. Natomiast Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill wywalczyły srebro w żeglarskiej klasie 470.

źródło zdjęcia: ink drop/stock.adobe.com

Lekkoatletyka - podium Nowickiego, Fajdka i Dobka

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Drugie miejsce zajął - dość niespodziewanie - Norweg Eivind Henriksen - 81,58.

Więcej: Olimpijskie złoto Wojciecha Nowickiego! Fajdek też na podium

Patryk Dobek z czasem 1.45,39 zdobył w Tokio brązowy medal igrzysk w biegu na 800 m. Przegrał z dwoma Kenijczykami. To pierwszy krążek olimpijski w historii startów Polaków na tym dystansie.

Więcej: Patryk Dobek zdobył brąz w biegu na 800 metrów

Martyna Galant zajęła 10. miejsce w wyścigu na 1500 m i nie awansowała do finału zawodów. W eliminacjach o prawie 4 s poprawiła rekord życiowy, tym razem pobiegła o prawie sekundę wolniej. Przed nami jeszcze półfinał Natalii Kaczamrek w biegu na 400 m.

Adrianna Sułek zajmuje 13. miejsce po czterech konkurencjach siedmioboju. W biegu na 100 m przez płotki uzyskała czas 13,58 s, a jej wynik w skoku wzwyż to 1,83 m, kulę pchnęła na 12,80, a 200 m pokonała w 24,16, co przełożyło się na wynik 3734 punktów wielobojowych. Prowadzi Holenderka Anouk Vetter - 3968 pkt. Dokończenie rywalizacji w czwartek.

Paweł Wiesiołek zajmuje 10. miejsce po pięciu konkurencjach dziesięcioboju. Polak przebiegł 100 m w czasie 10,83 (11. miejsce), skoczył w dal 7,27 m (15.), pchnął kulą na odległość 14,90 m (10.), skoczył wzwyż najwyżej w sezonie 2,02 m (14.), a 400 m pokonał w 48,24  (7.). Zgromadził dotychczas 4281 punktów. Liderem jest kanadyjczyk Damian Warner, który uzyskał do tej pory 4722 pkt. Dokończenie zmagań w czwartek.

Zawodnik Podlasia Białystok Damian Czykier zajął 6. miejsce w swoim biegu półfinałowym i niestety nie awansuje do finału biegu na 110 m  przez płotki.

Żadnemu z Polaków nie udało się awansować do finału rzutu oszczepem w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W eliminacjach odpadli Cyprian Mrzygłód, który uzyskał wynik 78,33 m, a także niespodziewanie Marcin Krukowski - zaledwie 74,65.

Awans do finału uzyskało 12 najlepszych zawodników. Gwarancję występu w rywalizacji o medale dawał wynik 83,50, ale tylko sześciu oszczepników przekroczyło w środę tę granicę. Mrzygłód zajął 11. miejsce w swojej serii kwalifikacyjnej (grupa A), natomiast Krukowski był w grupie B dopiero trzynasty. Obaj Polacy spalili po dwie z trzech prób.

Żeglarstwo - Skrzypulec i Ogar-Hill ze srebrem

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill zostały w Tokio wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarskie klasie 470. Polki zajęły zajęły 4. miejsce w medalowym wyścigu. Wyprzedziły w walce o drugie miejsce w generalnej klasyfikacji francuską załogę Camillę Lecointre i Aloise Retornaz. Złoto dla Brytyjek Hannah Mills i Eilidh McIntyre.

Więcej: Polki wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarstwie

Kajakarstwo - Polki w półfinałach

Marta Walczykiewicz i Justyna Iskrzycka awansowały do czwartkowego półfinału kajakarskiej konkurencji K1 na 500 m. Walczykiewicz zajęła trzecie miejsce w swoim przedbiegu. Iskrzycka była w swojej serii druga.

Rywalizacja kajakarek w jedynkach na 500 m jest najstarszą konkurencją w olimpijskiej rywalizacji kobiet w kajakarstwie; rozgrywana jest od  Londynu 1948.

Kanadyjkarka Dorota Borowska awansowała bezpośrednio do półfinału olimpijskiej rywalizacji w C1 200 m. Polka wygrała swój wyścig eliminacyjny igrzysk w Tokio. 25-letnia Borowska nieco została na starcie, ale szybko odrobiła dystans i zwyciężyła bez kłopotów. Zawodniczka z Nowego Dworu Mazowieckiego jest w tej konkurencji mistrzynią Europy.

Półfinały i finały C1 kobiet na 200 m odbędą się w czwartek. Rywalizacja kanadyjkarek w jedynkach na 200 m jest po raz pierwszy rozgrywana na igrzyskach olimpijskich.

Kolarstwo torowe

Środa była nieudana dla biało-czerwonych na torze kolarskim w Izu koło Tokio.

W eliminacjach sprintu Mateusz Rudyk, brązowy medalista mistrzostw świata w Pruszkowie w 2019 roku, uzyskał siódmy czas, ale w pierwszej rundzie przegrał z Nowozelandczykiem Samem Websterem, a potem nie przeszedł repasażu.

Patryk Rajkowski, 14. w eliminacjach, wygrał najpierw z Chińczykiem Xu Chao, jednak w drugiej rundzie przegrał Niemcem Maximilianem Levym, a w  repasażu z reprezentantem Malezji.

Urszula Łoś i Marlena Karwacka odpadły z olimpijskiej rywalizacji w keirinie, przedłużonym sprincie w kolarstwie torowym. Po niepowodzeniu w pierwszej rundzie Polki miały jeszcze szansę w wyścigach repasażowych. Jednak w swojej serii Łoś była trzecia, a Karwacka czwarta. Do ćwierćfinału awansowały po dwie najszybsze zawodniczki z każdego z czterech wyścigów.

Zapasy - porażka Jowity Wrzesień w 1/8 finału

Rywalizująca w zapasach w stylu wolnym w kategorii 57 kg Jowita Wrzesień przegrała z Bułgarką Eweliną Nikołową w 1/8 finału olimpijskiej rywalizacji w Tokio. Polka czeka na dalsze rozstrzygnięcia, które mogą dać jej prawo startu w repasażach. Polce nie udało się wykonać ani jednej punktowanej akcji, natomiast jej rywalka, brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy w Warszawie, zdobyła trzy punkty. Jeden z nich był efektem kary za pasywność dla Wrzesień.

Deskorolka i wspinaczka - debiut dyscyplin

W programie igrzysk w Tokio debiutuje jazda na deskorolce. Polskę w konkurencji park reprezntowała mieszkająca na stałe w Stanach Zjednoczonych 31-letnia Amelia Bródka. Zajęła 17. miejsce w eliminacjach i nie awansowała do olimpijskiego finału. Startowało 20 zawodniczek. Rywalizację zdominowały Japonki. Wygrała Sakura Yosozumi przed najmłodszą uczestniczką tych zawodów - 12-letnią Kokoną Hiraki. Brązowy medal wywalczyła Brytyjka Sky Brown, która ma 13 lat.

W stolicy Japonii również po raz pierwszy toczą się olimpijskie zmagania we wspinaczce sportowej. Aleksandra Mirosław zakwalifikowała się do ośmioosobowego piątkowego finału. Najlepsza w eliminacjach była Słowenka Janja Garnbret, a Polka zajęła siódme miejsce.

Po zwycięstwie w czasówce, w której się specjalizuje, Mirosław znacznie słabiej spisała się w dwóch pozostałych konkurencjach -  w boulderingu była 20. (ostatnia), zaś w prowadzeniu - 19.

Zawodniczki rywalizują w kombinacji, na którą składa się wspomniana czasówka i prowadzenie. Polka specjalizuje się w sprincie - w tej konkurencji dwukrotnie (2018 i 2019) była mistrzynią świata. Osiem najlepszych z kwalifikacji wystąpi w finale. Startuje 20 zawodniczek.

źródło: PAP | red: zmj

źródło: Chaay_tee/stock.adobe.com
8.08.2021, 12:38, akt. 12:45