Smak podlaskiego miodu i magia Puszczy Knyszyńskiej

10 lipca 2019

XIX Tykocińska Biesiada Miodowa, fot. Monika Kalicka
XIX Tykocińska Biesiada Miodowa, fot. Monika Kalicka

O magię Puszczy Knyszyńskiej pyta Ryszard Minko

Gryczany, lipowy, akacjowy… – czy rodzaj miodu ma znaczenie?‎ - relacja Ryszarda Minko

Jak powstaje miód? - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podlaskie to oczywiście smak potraw z ziemniaków i doskonałych kiszonek, ale jest to też region z bogatymi tradycjami pszczelarskimi.

My odwiedzamy w środę (10.04) "Doktora Miodka", czyli jedną z regionalnych pasiek, która pozyskuje mód z okolic Puszczy Knyszyńskiej. Siedziba firmy, w której pakowany jest mód, znajduje się w Grabówce, jednak ule rozstawione są w najczystszych terenach, tuż przy granicy z Białorusią. 

I chociaż miód produkują pszczoły, a człowiek go jedynie pozyskuje, ale od tego jak to robi, zależy też jakość finalnego produktu, który trafia na nasze stoły.

O tym, w jaki sposób pozyskuje się miód, w jakich stanach skupienia występuje, i który jest charakterystyczny dla naszego regionu – opowiada Michał Bakier z Gospodarstwa Pszczelarskiego "Doktor Miodek".

Miody "Doktora Miodka" można kupić na przykład przez internet.Miód możemy wykorzystać do zrobienia wielu ciast, np.:Dzisiejsze wakacje ze smakiem mają smak podlaskiego miodu. Ten, o którym mówimy pozyskiwany jest w Puszczy Knyszyńskiej. A z kolei Puszcza Knyszyńska to niesamowity kompleks leśny, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. 

O magię Puszczy Knyszyńskiej Ryszard Minko pyta dyrektor Parku Krajobrazowego Joannę Kurzawę.


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl


Uhowo - wieś w sercu Narwiańskiego Parku Narodowego

Odwiedzamy Uhowo - największą miejscowość w gminie Łapy.Okolice Puszczy Białowieskiej i wypiek tradycyjnego chleba

Tym razem z naszym letnim cyklu "Wakacje ze smakiem" przeniesiemy się w okolice Puszczy Białowieskiej.Kiedy mówimy o Grajewie, myślimy o mleku. A znajdziemy tu też... Pigwoniadę

W audycji odkrywamy nowe smaki. Jeden z nich udało się znaleźć w Grajewie. To... Pigwoniada.W Supraślu trzeba koniecznie zjeść kiszkę i babkę ziemniaczaną, a także odwiedzić monaster

W czasie naszej akcji "Wakacje ze smakiem" we wtorek (9.07) odwiedzamy Supraśl.Smaki dalekiej północy - Suwalszczyzna piękna, tłusta i słodka

W poszukiwaniu wakacyjnych smaków skierowaliśmy się na daleką północ regionu - do Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jego okolic.Olej jak z raju i pływanie na wakeboardzie

W piątek (05.07) w poszukiwaniu wakacyjnych smaków zabraliśmy słuchaczy kilka kilometrów od Białegostoku - do Wasilkowa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok