Radio Białystok | Wiadomości | PO chce wstrzymania procesu łączenia PKS w regionie

PO chce wstrzymania procesu łączenia PKS w regionie

25.11.2016, 18:04, akt. 18:17

Dworzec PKS Białystok, 10.04.2016, fot. Joanna Żemojda
Dworzec PKS Białystok, 10.04.2016, fot. Joanna Żemojda

Radni PO, którzy wraz z PSL współtworzą koalicję w sejmiku województwa podlaskiego, chcą, by zarząd regionu wstrzymał się z łączeniem w jeden podmiot spółek PKS. Procedura inkorporacji jest już na ukończeniu, nowa spółka ma działać z początkiem 2017 roku.

W regionie jest pięć spółek PKS: w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Siemiatyczach i Zambrowie. W 2011 roku samorząd województwa przejął je od Skarbu Państwa. Łącznie pracuje tam ok. 800 osób.

Kilka miesięcy temu pojawił się pomysł ich połączenia w jeden podmiot w formie inkorporacji, czyli wchłonięcia czterech pozostałych spółek do PKS Białystok. Dokumenty są w sądzie rejestrowym, badał je już biegły rewident i uznał, że nie ma przeciwwskazań. Trwa podejmowanie decyzji przez walne zgromadzenia.

Główny powód połączenia to trudna sytuacja finansowa spółek

Główny powód połączenia to trudna sytuacja finansowa spółek. W sierpniu o sprawie dyskutowano na sesji sejmiku województwa, choć do takiej formy przekształceń jego zgoda nie jest potrzebna. W imieniu zarządu argumenty za inkorporacją przedstawiał wówczas marszałek województwa Jerzy Leszczyński (PSL).

Przeciwni połączeniu są związkowcy spółek z Suwałk i Zambrowa, uważają, że dojdzie do zwolnień. Kilka dni temu przywieźli do Białegostoku w sumie ponad 6 tys. podpisów osób sprzeciwiających się.

Do tej pory Platforma Obywatelska nie zgłaszała krytycznych uwag do pomysłu połączenia PKS. To ona wraz z ludowcami współtworzy koalicję. W 30-osobowym sejmiku PSL ma 9 radnych, PO - 8. W zarządzie województwa PSL ma stanowisko marszałka i dwóch członków, PO - dwóch wicemarszałków.

Platforma twierdzi, że nie ma pełnej informacji na temat połączenia spółek

W piątek (25.11) jednak Platforma postawiła zarzut, że jej wicemarszałkowie nie mają wiedzy na temat trwającego już dłuższy czas procesu. "Klub PO zarekomendował swoim wicemarszałkom głosowanie na posiedzeniu zarządu województwa przeciwko połączeniu spółek" - mówił dziennikarzom szef klubu radnych PO, przewodniczący sejmiku Jarosław Dworzański.

Główny argument to - jak mówiono na konferencji - brak pełnej informacji na temat inkorporacji.

Dworzański powiedział, że konieczność zmian trzeba przedstawiać w taki sposób, aby "ludzie, którzy są tym objęci, mieli do tego pozytywny stosunek". Wymienił załogi spółek, samorządy lokalne i mieszkańców, dla których usługi PKS są świadczone.

Jarosław Dworzański: projekt przygotowany w sposób niewłaściwy

Jarosław Dworzański dodał, że klub PO ocenił, iż projekt został przygotowany w sposób niewłaściwy. "Pozostawia bardzo wiele wątpliwości, prowadzone to było w sposób chaotyczny, do dziś nie mamy bardzo wielu informacji na temat tego, jak to ma wyglądać +day after+, czyli zaraz po połączeniu tych spółek" - powiedział.

Wicemarszałek Anna Naszkiewicz dodała, że głównym powodem decyzji jest to, iż - jak powiedziała - dopiero w piątek zarówno ona, jak i wicemarszałek Maciej Żywno, otrzymali dokumentację dotyczącą procesu łączenia PKS. "Czyni to też niemożliwym podejmowanie, czy przynajmniej utrudnia, podejmowanie decyzji w tej sprawie" - mówiła Naszkiewicz.

Nie wiadomo jak będzie wyglądała struktura spółek po połączeniu

Maciej Żywno dodał, że nie ma odpowiedzi na pytania, jak struktura spółek będzie wyglądała po połączeniu, w jakim składzie i jak powoływany będzie zarząd, co z załogami. Apelował o więcej informacji i czas, by przedstawiciele PO w zarządzie mogli skonsultować się ze swoimi ekspertami i móc świadomie odpowiedzieć na pytanie, czy połączenie to dobra decyzja.

"Na najbliższym zarządzie nie jesteśmy w stanie poprzeć koalicjanta w tej decyzji" - dodał Żywno.

Dworzański dodał, że może warto byłoby rozważyć "rozwiązanie alternatywne": zgodzić się na połączenie "na zasadzie dobrowolności" tych podmiotów, które wyrażają na to zgodę.

PSL ma większość i może zdecydować samodzielnie

Przyznał, że w zarządzie województwa to ludowcy mają większość i mogą zdecydować samodzielnie. "Będzie to wzięcie całkowicie odpowiedzialności za cały proces, przeprowadzenie tego procesu, jego konsekwencje i będzie to (...) rażące naruszenie umowy koalicyjnej. Bo umówiliśmy się, że w tego typu sprawach głosowania będą jednomyślne" - mówił Dworzański.

Z przebywającym w piątek w Suwałkach marszałkiem Jerzym Leszczyńskim nie udało się skontaktować. Paweł Staniurski z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku powiedział, że tego dnia nie należy się jednak spodziewać jego komentarza. (PAP, oprac. mak)

Zobacz też:
Związkowcy suwalskiego PKS-u protestują przeciw połączeniu spółek
Ponad 6 tys. podpisów przeciwników łączenia spółek PKS wpłynęło do marszałka


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok