Radio Białystok | Wiadomości | Czy dojdzie do rozwiązania Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych?

Czy dojdzie do rozwiązania Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych?

autor: Ryszard Minko

24.01.2017, 12:21, akt. 12:34

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Kontrowersyjny duchowny Jacek Międlar chce rozwiązania Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Odpowiednie pismo wpłynęło do Ministerstwa Sprawiedliwości, które ostatecznie przekazało je do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Na razie nie podjęto żadnych działań – mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański. Wyjaśnia, że dopiero po analizie wniosku Jacka Międlara, znanego z popierania organizacji nacjonalistycznych, prokuratura może zainicjować procedurę rozwiązania stowarzyszenia bądź odmówić udziału w sprawie. Prokurator nie ujawnia na jakiej postawie wnioskodawca domaga się rozwiązania stowarzyszenia.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich powstał w Białymstoku w 2014 roku i zajmował się głownie kierowaniem do prokuratury setek wniosków o ściganie sprawców malowania swastyk i innych nazistowskich symboli w mieście. Zdecydowaną większość postępowań prokuratura umorzyła. W jednym z przypadków śledczy powołali się na fakt, że swastyka w Azji jest symbolem szczęścia, co ujawnił ośrodek i co doprowadziło do ogólnopolskiej dyskusji na ten temat.

Po dwóch latach działalności w Białymstoku ośrodek przeniesiono do Warszawy, gdzie działa do tej pory. Stało się to po tym jak białostocka prokuratura zaczęła badać interesy twórcy stowarzyszenia, który przed rokiem został nieprawomocnie skazany na 4 lata więzienia za liczne oszustwa finansowe i wyłudzenie dotacji. (rm/mak)

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: Rasizm i mowa nienawiści w Internecie - prokuratura umarza postępowania

21.02.2015, 10:11

Białostoccy prokuratorzy zalewani są informacjami o mowie nienawiści w Internecie. Niewiele spraw kończy się oskarżeniami


Białystok: Monitorowanie zachowań rasistowskich

1.05.2014, 12:04

Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej oficjalnie otwiera Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!źródło: stock.adobe.com
TECHNOLOGIE
8.05.2021, 19:55, akt. 9.05.2021, 23:04

Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok