Radio Białystok | Wiadomości | Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku chce stworzyć specjalny wybieg do socjalizowania psów

Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku chce stworzyć specjalny wybieg do socjalizowania psów

18.02.2017, 10:52, akt. 11:36

Specjalny wybieg, gdzie psy mają się socjalizować przede wszystkim przez kontakt z innymi psami i wolontariuszami, chce stworzyć Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Wybieg ma zwiększyć szanse czworonogów na adopcje

Nowy wybieg ma zwiększyć szanse czworonogów na adopcje - ruszyła internetowa zbiórka na ten cel na portalu crowdfundingowym pomagam.pl. W Schronisku dla Zwierząt w Białymstoku, które prowadzone jest przez władze miasta, przebywa w ok. 200 psów. Choć, jak podkreśla kierowniczka schroniska Anna Jaroszewicz, ta liczba jest zmienna, bo wiele psów jest adoptowanych, wiele też jest takich, które zaraz wracają do swoich domów. 

W schronisku działają wolontariusze

Od początku 2016 roku w białostockim schronisku zaszło wiele zmian, aby stworzyć bezpańskim psom dobre warunki. M.in. od roku w placówce działają wolontariusze, dzięki którym psy wychodzą na spacery i mają kontakt z ludźmi. Organizowane są też, cieszące się dużym zainteresowaniem, miejskie spacery, podczas których każdy białostoczanin może wyprowadzić psa na spacer. Najnowszym pomysłem schroniska jest stworzenie tzw. wybiegu eksperymentalnego. 

"Psy są zwierzętami stadnymi, psowate w naturze utrzymują się w grupach zróżnicowanych wiekowo, każdy pies ma inny temperament. Żyjąc w stadzie, uczą się jedne od drugich tych najwłaściwszych socjalnych zachowań" - mówiła PAP Anna Jaroszewicz. 

Na wybiegu będą mogły przebywać psy, które są wycofane, np. przez złe doświadczenia kontaktu z ludźmi lub brak tego kontaktu, a także szczeniaki.

Na nowym wybiegu będą m.in. budy i basen 

Wybieg będzie miał wymiary ok. 14 na 14 metrów. Znajdzie się tam m.in. wiata z pomieszczeniami dla psów, budy, basen oraz urozmaicone podłoże, by psy mogły przyzwyczajać się do chodzenia po różnym gruncie a także wybrać, gdzie chcą spędzić czas. Wszystko zostanie ogrodzone, będą też nasadzone krzaki i zioła, które uspokajają psy. Na wybiegu znajdzie się również specjalne miejsce dla pracowników i wolontariuszy, którzy będą przebywać z psami i uczyć je kontaktu z człowiekiem. Zwierzęta będą przebywały tam do czasu adopcji.

Na terenie schroniska są dwa wybiegi do tresury psów

Anna Jaroszewicz mówiła, że na terenie schroniska są dwa wybiegi do tresury psów. Jednak - jak zaznaczyła - nie wszystkie psy trzeba ćwiczyć. U niektórych podstawową potrzebą jest nawiązanie więzi z człowiekiem. 

Na nowym wybiegu zwierzęta będą szybciej przyswajały cechy, które są pożądane w przypadku adopcji, czyli to, że psy będą kontaktowe, będą umiały się prawidłowo zachować w grupie psów, w obecności ludzi. To zwiększy ich szanse na adopcje" - dodała Anna Jaroszewicz. 

Schronisko chce, aby wybieg powstał jeszcze w 2017 roku. Ma kosztować ok. 20 tys. zł, jednak potrzebuje wsparcia finansowego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zawodnicy Lowlanders Białystok zachęcają do adopcji psów [zdjęcia]

14.01.2017, 17:05

Zawodnicy futbolu amerykańskiego odwiedzili schronisko dla zwierząt w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok