Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem pomagają płazom w bezpiecznym dotarciu do miejsc rozmnażania

W Podlaskiem pomagają płazom w bezpiecznym dotarciu do miejsc rozmnażania

26.03.2017, 15:41, akt. 16:00

W Biebrzańskim i Białowieskim Parku Narodowym, ale też w innych miejscach w Podlaskiem miłośnicy przyrody pomagają płazom w corocznych wiosennych wędrówkach do zbiorników wodnych, by mogły bezpiecznie dotrzeć do miejsc rozmnażania.

Fotolia.com
Fotolia.com

Specjalne płotki przy drogach stoją m.in. w okolicach Goniądza i Laskowca nad Biebrzą, przy tzw. carskiej drodze w Biebrzańskim PN, przy drodze Białowieża-Pogorzelce w gminie Narewka czy przy ul. Paczoskiego w Białowieży.

Płazom pomagają uczniowie, studenci i pracownicy parków

Między płotkami wkopane są wiaderka, do których wpadają płazy. Uczniowie, pracownicy parków czy studenci dwa razy dziennie wyjmują wiaderka, inwentaryzują zwierzęta i przenoszą je na drugą stronę, by bezpiecznie trafiły do płytkich zbiorników wodnych, by złożyć tam skrzek.

Białowieski Park Narodowy:

Akcja w Białowieskim Parku Narodowym trwa od kilku dni, uczestniczy w niej również nadleśnictwo Białowieża. Ustawiono około jednego kilometra płotków. "Drogi wybudowane przez ludzi przecięły szlaki wiosennej migracji płazów do miejsc rozmnażania, a zwiększający się stale ruch samochodowy znacznie ogranicza ich populację na tym terenie" - podkreśla Marek Świć z Białowieskiego PN. Ważnym elementem projektu jest zarówno inwentaryzacja płazów, jak i zajęcia edukacyjne dla uczestniczących w projekcie dzieci i młodzieży.

Biebrzański Park Narodowy:

Podobnie jest w Biebrzańskim Parku Narodowym. Tam akcja również odbywa się od lat. W różne dni, w zależności od pogody, płazów w wiaderkach jest albo mniej, albo więcej. Nad Biebrzą dominują obecnie żaby moczarowe, zdarzały się także żaby trawne i "rarytas" - jak powiedział  Adam Chwaliński z Biebrzańskiego PN - kumak nizinny.

Studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), którzy pomagają w akcji ochrony płazów nad Biebrzą, w ubiegły weekend przenieśli na drugą stronę carskiej drogi około 140 płazów, wśród nich oprócz żab moczarowych traszki zwyczajne i rzadką traszkę grzebieniastą. W obecny weekend, z powodu chłodnej aury, żab było mało - powiedział Szymon Domel z koła biologów UwB.

Wigierski Park Narodowy:

Wspólnie z uczniami akcję ochrony płazów prowadzą również biolodzy nad Wigrami na Suwalszczyźnie. Będą pomagać żabom bezpiecznie wędrować do jeziora w okolicach Starego Folwarku. Dr Lech Krzysztofiak powiedział, że będą się tym zajmować uczniowie np. ze szkoły w Kaletniku. Określane jest konkretne miejsce migracji, a potem prowadzona szczegółowa inwentaryzacja.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Akcja pomocy bocianom - 300 gniazd ma być przeniesionych w bezpieczne miejsca

21.02.2017, 10:58

Do 2020 r., w dolinach rzecznych wschodniej Polski, ma być przeniesionych 300 bocianich gniazd ze starych dachów czy niezabezpieczonych słupów energetycznych w bezpieczniejsze dla nich miejsca.


Biebrzański Park Narodowy ogłasza rok 2017 Rokiem Górnej Biebrzy

12.02.2017, 14:22

Co roku park w sposób szczególny zwraca uwagę na różne zagadnienia, ogłaszając je wiodącymi na dany rok. Rok 2017 jest Rokiem Górnej Biebrzy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI



fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok