Radio Białystok | Wiadomości | Proces apelacyjny w sprawie osób obwinionych o zakłócenie wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach - jest wyrok

Proces apelacyjny w sprawie osób obwinionych o zakłócenie wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach - jest wyrok

6.04.2017, 10:34, akt. 12:58

Sąd rejonowy naruszył zasady oceny zgromadzonych dowodów. Tak Sąd Okręgowy w Suwałkach uzasadnił wyrok uchylający ogłoszone w pierwszej instancji uniewinnienia pięciu osób ws. zakłócenia wystawy poświęconej gen. Andersowi. Sprawa trafiła do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji.

Proces apelacyjny w sprawie osób obwinionych o zakłócenie wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska
Proces apelacyjny w sprawie osób obwinionych o zakłócenie wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Sprawa zakłócenia wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach trafiła do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uzasadnienie wyroku

- Dowody zgromadzone w sprawie były przez sąd pierwszej instancji ocenione w sposób dowolny, co doprowadziło do szeregu błędów w ustaleniach faktycznych poczynionych w sprawie i dlatego konieczne jest jej ponowne rozpoznanie - mówił uzasadniając wyrok sędzia Jacek Sowul.

Jeden z obrońców obwinionych osób, mec. Jakub Wende, powiedział po publikacji wyroku dziennikarzom, że do ustnego uzasadnienia nie chce się odnosić, chce zaczekać na uzasadnienie pisemne, które w tej sytuacji sąd musi sporządzić z urzędu.

- Kwestia wolności, praw, obowiązków jest kwestią bardzo skomplikowaną i wymaga szczegółowej analizy - powiedział reprezentujący policję przed sądem podinsp. Jarosław Golubek z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. To policja złożyła apelację. Chce w tej sprawie wobec obwinionych kar ograniczenia wolności, poprzez nałożenie na nich obowiązku od 20 do 40 godzin prac społecznych.

Incydent na wystawie "Armia Skazańców"

Proces, który w pierwszej instancji zakończył się 19 stycznia, związany jest z incydentem, do którego doszło 4 marca 2016 roku. Był to ostatni dzień kampanii wyborczej w wyborach uzupełniających do Senatu, w okręgu obejmującym część województwa podlaskiego.

Kandydatka PiS Anna Maria Anders, która ostatecznie mandat zdobyła, uczestniczyła wtedy w otwarciu wystawy "Armia Skazańców" w Archiwum Państwowym w Suwałkach. Wystawa poświęcona była ojcu Anny Marii Anders - gen. Władysławowi Andersowi. Na wystawie byli też m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak i wiceminister Jarosław Zieliński.

Otwarcie wystawy zakłóciła grupa osób, które protestowały przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w takim miejscu. Były to osoby starsze, część z nich miała znaczki Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Doszło do utarczek słownych.

Policja uznała, że przepisy naruszyło pięć osób 

Po kilku miesiącach badania sprawy suwalska policja uznała, że w sumie pięć osób naruszyło w trakcie wystawy przepisy kodeksu wykroczeń, mówiące o naruszeniu porządku w miejscu publicznym "krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem". Przed sądem policja wnioskowała - w przypadku każdego z obwinionych - o miesiąc ograniczenia wolności i wyegzekwowanie w tym czasie od 20 do 40 godzin prac społecznych.

Sąd Rejonowy w Suwałkach w pierwszej instancji piątkę obwinionych uniewinnił. Uznał, że do zakłócenia otwarcia wystawy co prawda doszło, ale nie był to taki czyn, jaki zarzucono tym osobom w oparciu o przepisy kodeksu wykroczeń. Decydując o uniewinnieniu, sąd oparł się m.in. na zapisach Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczących swobody wypowiedzi. Uznał też, że obwinieni mieli prawo do wyrażenia swoich opinii publicznie, wobec aktywnych polityków i w trakcie trwającej kampanii wyborczej.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces o zakłócenie wystawy o Andersie - suwalska policja odwołała się od uniewinnień

9.02.2017, 17:02

Policja uznała, że 5 osób naruszyło przepisy kodeksu wykroczeń podczas otwarcia wystawy "Armia Skazańców" poświęconej gen. Władysławowi Andersowi.


Uniewinnienia ws. zakłócenia wystawy o gen. Andersie w Suwałkach

19.01.2017, 11:40

Policja chciała w tej sprawie kar miesięcznego ograniczenia wolności poprzez prace społeczne. Wyrok nie jest prawomocny





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok