Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 80 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w Białymstoku przysięgę wojskową [zdjęcia, wideo]

Ponad 80 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w Białymstoku przysięgę wojskową [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

21.05.2017, 10:41, akt. 22.05.2017, 20:01

Pierwsza w kraju grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) złożyła w niedzielę (21.05) przysięgę w Białymstoku. Podobne uroczystości odbyły się w Lublinie i Rzeszowie. W sumie przysięgę złożyło ok. czterystu ochotników.

Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Pierwsza w kraju grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) złożyła przysięgę w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ponad 80 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w Białymstoku przysięgę wojskową - relacja live Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Żołnierze podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożą uroczystą przysięgę w Białymstoku - relacja live Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białystok, Lublin i Rzeszów to stolice regionów, gdzie powstały pierwsze trzy brygady WOT. Ochotnicy, czyli osoby które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem i nie odbyły zasadniczej służby wojskowej, odbyli właśnie 16-dniowe szkolenie podstawowe. Kończy je wojskowa przysięga.

W Białymstoku przysięgę złożyło ponad 80 ochotników z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Władysława Liniarskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. posłowie i senatorowie, władze województwa podlaskiego, samorządowcy, kombatanci a także rodziny żołnierzy.

Uczestniczący w uroczystości szef MON Antoni Macierewicz podkreślił, że "to wielki dzień, dzień niezwykły, nie tylko dlatego, że nowi żołnierze składają przysięgę wstępując do armii".

Szczególność tego dnia polega na tym, że składając tę przysięgę uroczyście, symbolicznie rozpoczynacie istnienie terytorialnej służby wojskowej WOT. V Rodzaju Sił Zbrojnych. Wojsk formacji, która zmienia polską armię, która ją na nowo definiuje, na nowo kształtuje, w sposób szczególny wiążąc obowiązek żołnierski, z własnym terytorium, własną ojcowizną, własnym lokalnym społeczeństwem. Przysięga to najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza, moment, który pamięta zawsze, moment, który określa go jako Polaka, patriotę, żołnierza, obrońcę własnego narodu, własnej ojczyzny

- powiedział szef MON Antoni Macierewicz. 

Szef MON mówił też, o tradycjach wojskowości w Polsce i udziale lokalnych społeczności w obronie kraju. Przypomniał, że obecnie terytorium Polski stacjonują wojska zachodnich sojuszników, z czego - jak podkreślił - "można się dziś cieszyć".

Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski także podkreślał wyjątkowość tego dnia, bo - jak mówił - przysięga żołnierska zawsze była wydarzeniem doniosłym nie tylko dla żołnierzy, ale dla całej społeczności. "Zawsze była ona dla żołnierzy sprawą honoru oraz aktem patriotycznego obowiązku" - dodał.

Życzył żołnierzom, aby służba przyniosła "zaszczyt i satysfakcję" z wypełniania obowiązku wobec kraju. Życzył też, by przyświecało im hasło wojska: "Zawsze gotowi, zawsze blisko".


Żołnierze składali przysięgę na historyczny sztandar oddziału "Kmicica" z Brygady Łupaszki okręgu wileńskiego Armii Krajowej. Jak informował WOT, odbyło się to pierwszy raz w historii. Macierewicz mówił do żołnierzy, że złożyli przysięgę na sztandar swoich przodków, którzy "złożyli najwyższą ofiarę, aby Polska była niepodległa". "Ten sztandar przetrwał, po to, abyście dziś mogli złożyć na nim przysięgę" - podkreślił.

Na konferencji prasowej po przysiędze Macierewicz pytany był dlaczego żołnierze składali przysięgę na sztandar AK, a nie sztandar brygady.

Szef MON zauważył, że tradycja AK obok tradycji Liniarskiego jest tradycją, która "konstytuuje tę brygadę". Dodał, że takie było założenie. 

Chodzi o zakorzenienie, symboliczne zakorzenienie tych żołnierzy i tych wojsk w tradycji lokalnej, w tej tradycji żołnierzy niezłomnych, która dla polskiego patriotyzmu tak wiele znaczy, tak jest istotna

- powiedział Macierewicz.Wojska Obrony Terytorialnej jako odrębny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem tego roku. Trzy pierwsze brygady sformowano w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim, a trzy kolejne - dwie w woj. mazowieckim i jedna w warmińsko-mazurskim są obecnie formowane.

W roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodzie kraju. W kraju za kilka lat ma funkcjonować 17 brygad OT - po jednej w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie. Docelowo WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy.


źródło: PAP | red: sk, zmj, mak, wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Żołnierze podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożą uroczystą przysięgę w Białymstoku

20.05.2017, 09:28

To będzie historyczna chwila w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ponad 80 żołnierzy złoży w niedzielę (21.05) przysięgę wojskową. To ci, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku, a teraz przeszli 16-dniowe szkolenie w Siedlcach. W uroczystości na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku ma wziąć udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Punkt informacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej otwarty w Białymstoku

20.01.2017, 12:12

Mieści się na terenie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0
fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok