Radio Białystok | Wiadomości | Jedna z cerkwi na Grabarce wyświęcona po gruntownym remoncie

Jedna z cerkwi na Grabarce wyświęcona po gruntownym remoncie

21.05.2017, 12:59, akt. 13:10

Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa wyświęcił po remoncie cerkiew ikony Matki Bożej "Radość Wszystkich Strapionych" w monasterze na Górze Grabarce - najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium.

Cerkiew pw. Matki Bożej "Wszystkich strapionych radość", fot. Anna Choruży
Cerkiew pw. Matki Bożej "Wszystkich strapionych radość", fot. Anna Choruży

Cerkiew została wybudowana w połowie XX wieku 

To jedna z trzech świątyń w klasztorze na świętej Górze Grabarce. Zbudowana została w latach 1950-1956. Początkowo była drewniana, ogrzewana piecem kaflowym, z przylegającymi do niej celami mniszymi. Pierwszym siostrom zakonnym służyła również jako dom monasterski.

Jej gruntowny remont i przebudowa (świątynia została powiększona) rozpoczęły się w 2010 roku. Prace były finansowane m.in. z funduszy EOG (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego - bezzwrotna pomoc przyznana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein) i pieniędzy resortu kultury, w ramach projektu "Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe - konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi". Odnowiona świątynia ma m.in. nowy ikonostas i polichromie.


Na św. Górze Grabarce są 3 świątynie

Najważniejszą i najbardziej znaną świątynią na Grabarce jest cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego. W klasztorze jest też trzecia cerkiew - refektarzowa, pw. Zaśnięcia Bogurodzicy. To tzw. świątynia domowa klasztoru; siostry modlą się tam podczas codziennych nabożeństw w okresie zimowym.

Grabarka ma takie znaczenie dla prawosławnych w Polsce, jak Częstochowa dla katolików. Z tym miejscem wiąże się kult ikony Spasa Izbawnika (w jęz. starosłowiańskim - Chrystusa Zbawiciela), którą w XIII wieku przenieśli w okolicę dzisiejszej Świętej Góry mnisi z Mielnika, by uchronić przed niebezpieczeństwem w czasie najazdów tatarskich. W czasie wojennej zawieruchy ikona zaginęła.


Pielgrzymi wędrują na Grabarkę od ponad 300 lat

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery.

Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach ZSRR. Tysiące wiernych oraz hierarchów z kraju i zagranicy gromadzą rokrocznie sierpniowe obchody święta Przemienienia Pańskiego, najważniejsze w tym miejscu.

Założony na Grabarce w 1947 roku klasztor żeński świętych Marty i Marii obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Miejsce staje się też coraz bardziej popularne jako atrakcja turystyki kulturowo-religijnej w województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nabożeństwa, modlitwy i dyskusje - prawosławna młodzież spotkała się na Świętej Górze Grabarce

19.05.2017, 07:27

Prawosławna młodzież z całej Polski spotka się na Świętej Górze Grabarce. Główne cele rozpoczynającej się paschalnej pielgrzymki to wspólna modlitwa i wzajemne poznawanie się.


Album fotograficzny o Grabarce - autorstwa sióstr z sanktuarium

7.05.2017, 13:45

Najważniejsze uroczystości religijne z tysiącami wiernych, piękno cerkiewnej architektury i okolicznej przyrody, ale i codzienne życie sióstr zakonnych z klasztoru - to wszystko zobaczyć można na zdjęciach w albumie o prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce.


Powstanie turystyczny szlak sakralny śladami cerkwi

30.04.2017, 13:43

Zabytkowe, malownicze cerkwie z południowej i południowo-wschodniej części województwa podlaskiego znajdą się na szlaku, który z myślą o turystach zmotoryzowanych przygotowują Lokalne Grupy Działania (LGD): Tygiel Doliny Bugu i Puszcza Białowieska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok