Radio Białystok | Wiadomości | W UDSK w Białymstoku otwarto poradnię medycyny rodzinnej

W UDSK w Białymstoku otwarto poradnię medycyny rodzinnej

1.06.2017, 18:23, akt. 18:49

W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto w czwartek (1.06) poradnię medycyny rodzinnej. Ma to pomóc w opiece nad pacjentami, ale też ułatwić kształcenie studentów.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku , fot. Katarzyna Cichoń
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku , fot. Katarzyna Cichoń

W UDSK w Białymstoku otwarto poradnię medycyny rodzinnej - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedyną specjalistyczną placówką w Podlaskiem, która opiekuje się najmłodszymi pacjentami, leczy m.in. najbardziej skomplikowane schorzenia i najtrudniejsze przypadki.

Dwóch pediatrów w poradni

Dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska powiedziała, że na razie w poradni będzie pracować dwóch pediatrów. Każdy z nich ma mieć pod opieką ok. dwóch i pół tysiąca pacjentów. Poradnia nastawia się na opiekę nad najmłodszymi, ale zapisywać się mogą również osoby dorosłe, rodzice i dzieci.

Na razie zgłosiło się ok. 200 pacjentów, wpływają nowe deklaracje; od września pracę ma zacząć trzeci lekarz - jeżeli będą chętni pacjenci. 

Otworzyliśmy tę poradnię głównie dlatego, że wszystkie ustawy, które teraz będą wchodziły, mówią o sieci (szpitali - PAP), przyszłości, jakości, podkreślają skoordynowaną opiekę nad dziećmi" - powiedziała dyrektor UDSK prof. Wasilewska.

Dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska dodała, że utworzenie poradni wpisuje się również w nowy tryb kształcenia studentów medycyny, którzy na szóstym roku studiów będą musieli odbywać sporo zajęć w gabinecie lekarza rodzinnego. Dotychczas studenci musieli szukać w mieście takich miejsc (uczelnia to koordynowała), teraz będą odbywać zajęcia w poradni rodzinnej w szpitalu.

- Będzie też lepszy nadzór nad szkoleniem studentów - oceniła Wasilewska.

Z poradni skorzystają też rezydencji

Dyrekcja szpitala podkreśla również, że poradnia pomoże także rezydentom, którzy muszą odbyć zajęcia z pediatrii. 

- Weszło w tej chwili rozporządzenie, które mówi o tym, że od 1 stycznia muszą oni odbywać zajęcia w poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ale +pod skrzydłami+ pediatry, czyli nie może to być pod opieką lekarza medycyny rodzinnej. Tu będziemy mieć pediatrę zatrudnionego na pełny etat - podkreśliła Wasilewska.

Szpital zachęca pacjentów do zapisywania się do poradni także dlatego, że mają oni mieć łatwiejszy dostęp - bo na miejscu - do laboratoriów czy do zakładu radiologii.

W najbliższym czasie mają być remontowane docelowe pomieszczenia, gdzie będzie się mieścić poradnia. Teraz lekarze będą przyjmować w pomieszczeniach po innej poradni. Sprzęt na ich wyposażenie - np. stetoskopy, otoskopy, wagi, torby lekarskie, tablice do badania wzroku - ufundowali i przekazali poradni studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA–Poland. Kosztowało to ok. 4 tys. zł. 

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny przyjmuje pacjentów z całego regionu. Dyrektor Wasilewska pytana o liczbę pacjentów, którzy trafiają do tej placówki, powiedziała, że niemal każde dziecko w województwie było w tym szpitalu. Szczegółowych danych nie podała. W placówce jest ponad 30 poradni przyszpitalnych, gdzie przyjmują lekarze specjaliści i opiekują się małymi pacjentami po hospitalizacjach w tej placówce.

źródło: PAP | red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


W UDSK w Białymstoku powstaje przychodnia lekarzy rodzinnych

14.05.2017, 08:02

Przychodnia lekarzy rodzinnych powstaje w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. To jeden ze sposobów zdobycia dodatkowych pieniędzy na funkcjonowanie placówki.


Brakuje pielęgniarek i lekarzy w placówkach służby zdrowia w Podlaskiem

27.03.2017, 15:49

Nie ma pielęgniarek chętnych do pracy w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym w Białymstoku. Dyrekcja szpitala wojewódzkiego chciała przyjąć na etat 12 osób, ale nikt się nie zgłosił.


Prof. Anna Wasilewska wygrała konkurs na dyrektora UDSK w Białymstoku

15.03.2017, 19:30

Profesor Anna Wasilewska została wybrana na dyrektora Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Od kilku miesięcy pełniła funkcję p.o. dyrektora tej placówki, po tym jak ze stanowiska zrezygnował poprzedni szef Janusz Pomaski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok