Radio Białystok | Wiadomości | Centra Zdrowia Psychicznego szansą na przetrwanie szpitala w Choroszczy

Centra Zdrowia Psychicznego szansą na przetrwanie szpitala w Choroszczy

24.07.2017, 16:41, akt. 18:13

Więcej pieniędzy za świadczenia i utworzenie centrów zdrowia psychicznego. To m.in. ma poprawić sytuację w psychiatrii. A ta - jak mówią dyrektorzy placówek - nie jest dobra.

Fot. Michał Czarnecki
Fot. Michał Czarnecki

Recepta na sytuację w psychiatrii - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ok. 50 placówek z całego kraju ma się znaleźć w planowanym przez Ministerstwo Zdrowia programie Centrów Zdrowia Psychicznego - poinformował p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Centra mają być jednym ze sposobów poprawienia sytuacji w psychiatrii.

Zmiany jesienią

W poniedziałek (24.07) w Choroszczy, gdzie mieści się jeden z największych szpital psychiatrycznych w kraju, odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ, władz województwa podlaskiego, a także dyrektorów szpitali z Lubelskiego, Podkarpackiego i Podlaskiego dotyczące sytuacji w psychiatrii i możliwości jej naprawienia.

Andrzej Jacyna mówił, że było to pierwsze spotkanie robocze w środowisku, aby porozmawiać o planach - m.in. o zmianie ustawy i pilotażu w ochronie zdrowia. Poinformował, że zmiany mają być wprowadzone jesienią, na przełomie września i października.

Lepsze wykorzystanie kadry

Zmiany będą dotyczyć także wprowadzenia pilotażu w psychiatrii, m.in. poprzez uruchomienie Centrów Zdrowia Psychicznego. W pilotażu - jak powiedział Jacyna - ma się znaleźć ok. 50 placówek z całego kraju, w tym cztery z województwa podlaskiego: Choroszcz, Suwałki, Łomża i Hajnówka.

Prezes NFZ mówił, że takie centra to opieka koordynowana nad pacjentem psychiatrycznym.

- Polega ona na tym, że ośrodek prowadzący takie centrum odpowiada za rozdział środków finansowych na wszystkie zakresy świadczeń realizowanych w psychiatrii, czyli koordynowanie opieki nad pacjentem w całości zdarzeń - od szpitala po opiekę domową - stwierdził. Dodał, że ułatwienie ma polegać na tym, iż szpital będzie mógł lepiej wykorzystywać swoją kadrę.

Wyższa wycena świadczeń

Jak mówił Jacyna, jedną ze zmian, którą już wprowadzono w służbie zdrowia od 1 lipca, było podniesienie wyceny świadczeń o 2 proc. i o kolejne 2 proc. od października. - To powinno złagodzić rosnące koszty w ochronie zdrowia - ocenił Jacyna. Dodał, że to pierwsze podwyżki w ochronie zdrowia od kilku lat i - jak dodał - te podwyżki były konieczne, bo w wielu szpitalach koszty przekraczają tę zapłatę, którą proponuje NFZ.

Zadłużenie może rosnąć

Na konferencji obecny był też Tomasz Goździkiewicz, dyrektor szpitala w Choroszczy, który nie znalazł się w tzw. sieci szpitali. Jak mówił, podniesienie wyceny świadczeń w jego szpitalu to 3 zł od osoby od 1 lipca i w sumie 6 zł od października. Powiedział, że dzienna stawka pobytu w szpitalu wynosi 212 zł, a zgodnie z umową z NFZ szpital od października dostawać będzie 159 zł na osobę.

Dyrektor obawia się, że jeśli szpital nie będzie miał więcej pieniędzy, zadłużenie będzie rosło. Jak mówił wcześniej, do końca roku może ono wynieść 5 mln zł; obecnie jest to 1,6 mln zł.

Centra mogą odciążyć szpital

Pytany, czy wzięcie udziału w planowanym pilotażu zmieniłoby sytuację, powiedział, że jeśli udałoby się go wprowadzić, to dzięki centrum zdrowia psychicznego, które już istnieje przy szpitalu, spowoduje mniejsze obciążenie szpitala. Wyjaśnił, że dzięki temu rozwiązaniu, będzie można leczyć w środowisku np. uzależnienia, a do szpitala będą musiały trafiać tylko przypadki chorób psychicznych.

Sytuacja "niezwykle trudna"

Członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk zwrócił uwagę, że w województwie podlaskim problemem w służbie zdrowia jest zabezpieczenie kadr w opiece psychiatrycznej. - Niezależnie, w jakiej konstrukcji system opieki psychiatrycznej będzie funkcjonował, to - aby mieszkańcy mieli właściwą opiekę - muszą być fachowcy, personel medyczny o odpowiednich kompetencjach, kwalifikacjach i właściwie opłacany - mówił.

W jego ocenie, obecna sytuacja w szpitalach psychiatrycznych jest "niezwykle trudna". Dyjuk dodał, że samorząd jako organ prowadzący stara się wspierać te placówki np. w inwestycjach, ale nie może ich wspierać w kwestii wynagrodzeń i wydatków. Mówił, że niesie to konsekwencje i jako przykład podał "nierozwiązywalny" od lat problem brak wykwalifikowanej kadry.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie szpitale psychiatryczne jednak podpisały kontrakty z NFZ

4.07.2017, 07:36

Podlaskie szpitale psychiatryczne przyjęły warunki finansowe podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.


Niektóre podlaskie placówki będą odwoływać się w sprawie ogłoszonej tzw. sieci szpitali

28.06.2017, 12:24

Władze szpitali wojewódzkich w Suwałkach i Białymstoku nie zgadzają się z decyzją ministra zdrowia o przyznaniu im drugiego stopnia referencyjności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka
UWAGA!
26.01.2021, 05:27, akt. 07:11

Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia]
Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok