Radio Białystok | Wiadomości | Turyści chętnie korzystają z ruchu bezwizowego na granicy polsko-białoruskiej

Turyści chętnie korzystają z ruchu bezwizowego na granicy polsko-białoruskiej

autor: Iza Kosakowska

6.08.2017, 10:58, akt. 11:22

Kajakiem i na rowerze - turyści chętnie korzystają z ruchu bezwizowego na granicy polsko-białoruskiej.

Kajak, fot. archiwum PRB
Kajak, fot. archiwum PRB

Ruch na przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja

Odkąd pod koniec kwietnia otwarto ruch bezwizowy na wodnym przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja i rozszerzono go o przejście pieszo-rowerowe, ruch turystyczny zwiększył się siedmiokrotnie.

Jak podkreślają władze Augustowa, tylko od maja do końca lipca Śluzę Kurzyniec na Kanale Augustowskim przekroczyło prawie trzy razy więcej jednostek pływających niż w latach ubiegłych przez cały sezon letni.

Ogromną popularnością cieszą się wycieczki rowerowe z Polski na Białoruś i z Białorusi do Polski, to przynosi także istotne korzyści dla rozwoju turystyki na Kanale Augustowskim - mówi burmistrz Augustowa Wojciech Walulik .

Według danych z placówki Straży Granicznej w Płaskiej na przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja, do Polski z Białorusi przyjechało 870 osób, a z Polski na Białoruś wyjechało ponad 940. 

Turyści podróżują rowerami i kajakami

Najchętniej turyści przekraczają granicę rowerem i kajakami. W latach ubiegłych w okresie od maja do października, granicę na śluzie Kurzyniec przekraczało na jednostkach pływających tylko ok. 250 osób. W tym sezonie już ponad 640.

Turyści, którzy chcą zwiedzić cały transgraniczny szlak Kanału Augustowskiego nie potrzebują już wizy. Wystarczy mieć ważny paszport, wykupioną polisę ubezpieczeniową i pieniądze - około 88 złotych na każdy dzień pobytu, a także dokument umożliwiający zwiedzanie "Parku Kanał Augustowski", który wystawiają białoruskie biura podróży po zakupieniu minimum 2 usług turystycznych. Na Białorusi przy korzystaniu z turystycznego ruchu bezwizowego można przebywać do 5 dni na terytorium "Parku Kanał Augustowski" i miasta Grodna.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gubernator obwodu grodzieńskiego: stawiamy na turystykę

1.05.2017, 10:08

- Wprowadzenie ruchu bezwizowego w naszym obwodzie było strzałem w dziesiątkę. Ciągle mamy dużo do zrobienia w sferze infrastruktury, ale już widzimy efekty - duży wzrost liczby turystów i eksportu usług - mówi gubernator obwodu grodzieńskiego Uładzimir Kraucou.


Bez wizy można przekraczać polsko-białoruskie przejście Rudawka-Lesnaja

28.04.2017, 05:40

Nie tylko kajakiem, ale też rowerem i pieszo można od piątku (28.04) dostać się na Białoruś przez przejście graniczne na Kanale Augustowskim Rudawka-Lesnaja. Ruch bezwizowy na tym przejściu zainaugurował w Rudawce "Piknik bez granic".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok