Radio Białystok | Wiadomości | 76 lat temu Niemcy zamordowali prawie całą żydowską społeczność Tykocina

76 lat temu Niemcy zamordowali prawie całą żydowską społeczność Tykocina

autor: Joanna Sikora

25.08.2017, 07:03, akt. 21:56

W Lesie Łopuchowskim koło Tykocina uczczono w piątek (25.08) pamięć ok. 2,5 tys. tykocińskich Żydów, zamordowanych przez Niemców 76 lat temu. W uroczystości wzięły udział m.in. grupy młodzieży z Izraela.

Las Łopuchowski, fot. Joanna Sikora
Las Łopuchowski, fot. Joanna Sikora


0:00
0:00
W Lesie Łopuchowskim k. Tykocina uczczono pamięć tykocińskich Żydów zamordowanych przez Niemców - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W lesie w Łopuchowie znajdują się groby Żydów, którzy  zginęli 25 i 26 sierpnia 1941 roku. "Tu spoczywają ofiary, które zostały wymordowane przez hitlerowców, ponieważ były wyznania mojżeszowego" - głosi napis na jednym z obelisków w tym miejscu.

Kwiaty przy grobach złożyli w piątek m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej i muzeum w Tykocinie, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. 

Przyjechała młodzież z Izraela

Przez cały dzień zarówno to miejsce, jak i Tykocin, odwiedzała młodzież, która w grupach zorganizowanych przyjechała tam z Izraela. Było to w sumie 200-300 osób. Jak mówili młodzi Izraelczycy, ważna dla nich jest obecność w miejscach, o których historii uczą się w szkołach albo znają z rodzinnych przekazów. W Lesie Łopuchowskim modlili się za zmarłych i za społeczność tykocińską.

W czasie uroczystości uczestnicy podkreślali znaczenie tego, że Polacy i Izraelczycy mogą spotkać się i być ze sobą razem. Młodzieży z Izraela przypominano kilkusetletnią historię społeczności żydowskiej w Tykocinie. - Pomimo traumatycznego doświadczenia II wojny światowej nigdy nie należy tracić nadziei w człowieczeństwo i wiary w braterstwo. Braterstwo, w które zawsze jest wpisane wzajemne poszanowanie - takimi  słowami kończyło się przesłanie odczytane w Lesie Łopuchowskim.

Gmina żydowska w Tykocinie od 1522 r.

Gmina żydowska istniała w Tykocinie od 1522 r. W XVII i XVIII wieku była jednym z najważniejszych skupisk Żydów na Podlasiu. Przed II wojną światową społeczność żydowska Tykocina liczyła około 2 tys. osób, co stanowiło wówczas ok. połowy ludności miasteczka. Gmina przestała istnieć po tragedii w Lesie Łopuchowskim.

24 sierpnia 1941 r. Niemcy wydali zarządzenie, by Żydzi z Tykocina następnego dnia rano zebrali się na rynku. Całą noc starszyzna gminy naradzała się, co zrobić w tej sytuacji. Doszła do wniosku, że trzeba jednak poddać się zarządzeniu.

Rano 25 sierpnia do Tykocina przyjechało specjalne komando niemieckie. Rynek został otoczony, a hitlerowcy przeprowadzili selekcję zebranych tam osób. Kobiety i dzieci zostały od razu wywiezione ciężarówkami w kierunku wsi Łopuchowo, a mężczyzn ustawiono w kolumnę i popędzono piechotą do miejscowości Zawady. Dopiero tam zostali załadowani na ciężarówki i wywiezieni do lasu.

Zginęli od serii z karabinów

Według relacji nielicznych osób, którym udało się przeżyć, od serii z karabinów maszynowych pierwszego dnia zginęło 1,7 tys. osób, część wrzucono do dołów żywcem. Następnego dnia Niemcy przeprowadzili rewizje w domach Żydów w Tykocinie. Zamordowano - w taki sam sposób jak pierwszego dnia - ok. 700 osób, które również zostały zasypane w dołach.  Do kopania dołów i ich zasypywania zmuszona została okoliczna ludność.

Nazwiska pomordowanych przez hitlerowców są zapisane w specjalnej książce. Jest tam lista członków 503 rodzin. Od śmierci, uciekając wcześniej z miasteczka, uratowało się ok. 150 osób, wojnę przeżyło 21.

Synagogę odwiedza ok. 70 tys. osób rocznie

Obecnie Tykocin to miejsce licznych wycieczek Żydów z całego świata, głównie grup młodzieży z Izraela, realizujących program edukacyjny. Pracownicy muzeum mieszczącego się w Wielkiej Synagodze (trwa jej gruntowna renowacja - PAP) szacują, że rocznie tę placówkę odwiedza ok. 70 tys. osób.


źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na żydowski cmentarz w Ciechanowcu wróciły kamienie nagrobne

23.08.2017, 16:55

Prawie czterdzieści kamieni nagrobnych wróciło po latach na żydowski cmentarz w Ciechanowcu.


Uroczystość z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim

16.08.2017, 07:19

W Białymstoku odbyła się w środę (16.08) uroczystość w 74. rocznicę wybuchu powstania w tamtejszym getcie. Białostocki zryw historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po warszawskim, bunt ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom.


Wolontariusze odnowili kilkadziesiąt macew na cmentarzu żydowskim w Białymstoku

15.08.2017, 12:46

Międzynarodowa grupa wolontariuszy odnowiła kilkadziesiąt macew na cmentarzu żydowskim w Białymstoku. Do miasta przyjechali na zaproszenie Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izarael. Wśród wolontariuszy są osoby ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok