Radio Białystok | Wiadomości | 140 mln zł na dwie inwestycje kolejowe PKP PLK w Podlaskiem

140 mln zł na dwie inwestycje kolejowe PKP PLK w Podlaskiem

28.08.2017, 14:59, akt. 15:19

140 mln zł będą kosztowały dwie inwestycje kolejowe w Podlaskiem na trasie Lewki-Hajnówka oraz Białystok-Bielsk Podlaski (Lewki). PKP PLK oraz wykonawca prac - firma Torpol SA podpisali w poniedziałek (28.08) w Białymstoku umowy w tej sprawie.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
140 mln zł na dwie inwestycje kolejowe PKP PLK w Podlaskiem - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inwestycje pozwolą przywrócić ruch kolejowy na 27-km linii Lewki-Hajnówka, gdzie pociągi nie jeździły od połowy 1994 r. Pozwoli to również rozwijać ruch towarowy do kolejowego polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Siemianówce - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas podpisywania umów w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku.

Wojewoda dodał, ze liczy również na to, że za lepszą infrastrukturą kolejową pójdzie rozwój regionu, społeczny i gospodarczy. Podkreślał, że inwestycje są realizacją działań rządu na rzecz "spójnego rozwoju".

Obie inwestycje są elementem Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. 

Są dofinansowane z UE z programu Polska Wschodnia 2014-2020. Modernizacja trasy Lewki-Hajnówka będzie kosztować 77,1 mln zł (z czego 65,5 mln zł to dotacja z UE), druga inwestycja Białystok-Bielsk Podlaski (Lewki) to koszt 63 mln zł (z UE pochodzi 53,5 mln zł).

Po remoncie na trasie Lewki-Hajnówka pociągi osobowe będą mogły jeździć nawet 100 km/h

Inwestycja Lewki-Hajnówka obejmuje m.in. wymianę 27 km torów, budowę nowego przystanku w Mikłaszach, nowego peronu w Lewkach. Modernizację przejdą perony w Hajnówce, Morzu, Starym Berezowie i Chytrej. Powstanie 8 nowych mostów, trzy przepusty. Na 22 przejazdach będzie poprawione bezpieczeństwo. Po remoncie pociągi osobowe będą mogły jeździć tamtędy z prędkością 100 km/h, a towarowe 60 km/h. Prace mają być gotowe na koniec grudnia 2018 r.

Prace na trasie z Białegostoku do Bielska Podlaskiego mają być zakończone do maja 2019

Na ok. 50-km trasie z Białegostoku do Bielska Podlaskiego powstaną natomiast nowe przystanki w Orzechowiczach, Hryniewiczach i Nowym Mieście. Modernizowane będą przystanki: Bielsk Podlaski, Strabla i Zimnochy. Firma Torpol SA, która będzie realizować tę inwestycję podobnie jak pierwszą, zmodernizuje również m.in. 25 przejazdów kolejowych, zbuduje 3 mosty, wyremontuje 5. Prace mają być zakończone do maja 2019 r. Pociągi osobowe do Bielska Podlaskiego będą wtedy mogły jeździć z prędkością do 120 km/h, a towarowe 80 km/h.

Prowadzone są też prace na innych liniach kolejowych w Podlaskiem

Krzysztof Pietras zastępca dyrektora rejonu centralnego PKP PLK przypomniał, że prowadzone są prace na różnych odcinkach linii kolejowej Warszawa-Białystok, trwa projektowanie odcinka Czyżew-Białystok, a podpisane w poniedziałek umowy są zawierane "w celu zapewnienia spójności tych wszystkich linii kolejowych".

Wiceprezes PKP PLK Arnold Bresch powiedział, że łącznie z podpisanymi w poniedziałek podlaskimi umowami, łączna wartość umów ws. inwestycji podpisanych w tym roku przez PKP PLK przekroczyła 13 mld zł.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
DAJ SIĘ ZACZAROWAĆ W NIE TEATRZEFotolia.com
26.05.2022, 07:09, akt. 07:18

26 maja - świętujemy Dzień Matki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok