Radio Białystok | Wiadomości | Kursy językowe, zawodowe oraz studia podyplomowe - blisko 30 mln zł na szkolenia dla mieszkańców woj. podlaskiego

Kursy językowe, zawodowe oraz studia podyplomowe - blisko 30 mln zł na szkolenia dla mieszkańców woj. podlaskiego

31.08.2017, 15:50, akt. 16:21

2,5 tys. osób w północnej części woj. podlaskiego może skorzystać z bonów szkoleniowych na kursy, studia i szkolenia. Samorządy z tego regionu otrzymają 27,5 mln zł na realizację projektu, który ma podnieść umiejętności pracowników i ułatwić poszukiwanie pracy.

Kursy językowe, zawodowe oraz studia podyplomowe - blisko 30 mln zł na szkolenia dla mieszkańców woj. podlaskiego, fot. Iza Kosakowska
Kursy językowe, zawodowe oraz studia podyplomowe - blisko 30 mln zł na szkolenia dla mieszkańców woj. podlaskiego, fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Kursy językowe, zawodowe oraz studia podyplomowe - 30 mln zł na szkolenia dla mieszkańców woj. podlaskiego - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Marszałek województwa podlaskiego podpisał w czwartek (31.08) umowę z sześcioma samorządami na projekt pt. "Rozwój kompetencji kadr subregionu suwalskiego". W projekcie uczestniczą: miasto Suwałki, które jest liderem projektu oraz powiaty: suwalski, sejneński, augustowski, moniecki i grajewski.

Podniesienie kwalifikacji osób pracujących i bezrobotnych 

W ramach projektu dorosły - bezrobotny lub pracujący będzie mógł otrzymać do 9 tys. zł na podniesienie swoich umiejętności kompetencyjnych oraz do 15 tys. na kursy zawodowe. Musi jednak posiadać 10 proc. wkładu własnego.

Projekt skierowany jest bezpośrednio do mieszkańców tej części województwa. Jest szansa, żeby mieszkaniec województwa mógł podnieść swoje kwalifikacje, ukończyć dodatkowe kursy lub studia podyplomowe według swoich potrzeb i zapotrzebowania rynku. To także szansa dla przedsiębiorców, przeprowadzenia szkoleń zawodowych zgodnie z potrzebami firm - powiedział marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

"Bony na szkolenie" mogą być wykorzystane m.in. na kursy językowe, informacyjno-komunikacyjne, kursy kompetencji ogólnych, studia podyplomowe oraz szkolenia i kursy zawodowe.

"Każdy może znaleźć i zrobić coś nowego dla siebie"

"Beneficjentami projektu mogą być pracujący i bezrobotni, mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem i bez wykształcenia. Każdy może znaleźć i zrobić coś nowego dla siebie" - powiedział szef Stowarzyszenia Euroregion Niemen Cezary Cieślukowski, który kieruje projektem.

We wszystkich miastach, które uczestniczą w projekcie, powstaną we wrześniu biura doradcze, gdzie można się zgłaszać po wnioski i informacje o "bonach na szkolenie". Tam też będą wypłacane pieniądze na ten cel.

Mam nadzieję, że po realizacji tego projektu znacznie podniosą się kwalifikacje wielu osób pracujących i bezrobotnych, a także osób starszych, powyżej pięćdziesiątego roku życia - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Projekt jest finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to 30,6 mln zł, z czego 27,5 mln pochodzi z UE. Projekt będzie realizowany do czerwca 2020 roku.

W Suwałkach bezrobocie obecnie wynosi 6,3 proc. i jest najniższe w województwie. Jednak już w pow. grajewskim wynosi ono 14,9 proc. W woj. podlaskim bezrobocie wynosi 9,1 proc.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 1100 osób ma szansę na powrót do życia zawodowego - 18 mln zł na projekty wsparcia osób w trudnej sytuacji

9.08.2017, 12:58

18 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 trafi na projekty, które mają pomóc w powrocie do aktywności i samodzielności tym mieszkańcom województwa podlaskiego, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok