Radio Białystok | Wiadomości | Amerykańscy fizycy otrzymali Nagrodę Nobla - w ich zespole pracował profesor Piotr Jaranowski z UwB

Amerykańscy fizycy otrzymali Nagrodę Nobla - w ich zespole pracował profesor Piotr Jaranowski z UwB

3.10.2017, 13:02, akt. 15:01

Za badania nad falami grawitacyjnymi trójka amerykańskich fizyków dostała Nagrodę Nobla - w ich zespole pracował białostocki naukowiec.

Piotr Jaranowski, fot. Monika Kalicka
Piotr Jaranowski, fot. Monika Kalicka

Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki zostali Rainer Weiss, Barry C. Barish oraz Kip S. Thorne. Komitet Noblowski docenił ich "decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych". Ich nazwiska ogłoszono we wtorek (3.10) w Sztokholmie.

Dla prof. Piotra Jaranowskiego z Zakładu Astronomii i Astrofizyki Uniwersytetu w Białymstoku tegoroczna Nagroda Nobla z dziedziny fizyki nie jest zaskoczeniem. Już od kilku miesięcy typowano, iż tegoroczna Nagroda Nobla będzie związana z odkryciem fal grawitacyjnych.

"Tegoroczna Nagroda Nobla ma posmak polski"

Naukowiec przypomniał, że polski wkład w odkrycie fal grawitacyjnych jest niemały, i że w Polsce od ponad dekady działa Polgraw - grupa kilkunastu naukowców (w tym właśnie - prof. Jaranowski), zajmujących się tematyką fal grawitacyjnych. Badacze ci reprezentują dziewięć polskich instytucji naukowo-badawczych. "Tegoroczna Nagroda Nobla ma posmak polski" - zaznaczył.

Piotr Jaranowski przypomniał, że Polgraw jest częścią międzynarodowego konsorcjum VIRGO Collaboration - konsorcjum współpracującego z LIGO Collaboration. To właśnie LIGO Collaboration dysponuje dwoma detektorami, które we wrześniu 2015 r. odkryły w sposób bezpośredni fale grawitacyjne.

Sukces ma wielu ojców

"Zasadnicza praca, która ukazała się w czasopiśmie Physical Review Letters i donosi o bezpośrednim odkryciu fal grawitacyjnych, ma ponad tysiąc autorów z kilkudziesięciu krajów" - zaznaczył naukowiec. Dlatego - jak sugerował - Komitetowi Noblowskiemu zapewne trudno było wybrać trzy najbardziej zasłużone osoby. "Na pewno te osoby, które dostały (Nagrody Nobla) - to nie są jedyne osoby, które są ojcami tego sukcesu" - podkreślił współautor wspomnianego artykułu.

Jest rzeczą niezwykle przyjemną, że człowiek ma do czynienia z badaniami, które honorowane są Nagrodą Nobla - powiedział prof. Jaranowski. 

Jego własna praca doktorska napisana w latach 90. XX w. dotyczyła detekcji tego samego sygnału, który został ostatecznie wykryty we wrześniu 2015 r.

Prof. Jaranowskiego wraz z zespołem zajmował się "odszumianiem"

Wkład prof. Jaranowskiego w badania uhonorowane Nagrodą Nobla polegał m.in. na wymyślaniu algorytmów, za pomocą których poszukuje się fal grawitacyjnych. "Mamy tu do czynienia z sygnałem, który jest głęboko ukryty w szumie i za pomocą specjalnych procedur analizy trzeba ten sygnał wydobyć" - mówi naukowiec. Pracę w tym zakresie - wykonaną przez niego i innych polskich specjalistów - można więc określić jako "odszumianie".

Wszyscy trzej nobliści to emerytowani profesorowie. Prof. Jaranowski przypomniał, że Kip S. Thorne jest teoretykiem, zaś Barry C. Barrish i Rainer Weiss to fizycy doświadczalni. Weissa określił jako "znakomitego eksperymentatora", który wymyślił interferometr laserowy - urządzenie, które wykryło fale grawitacyjne. Z kolei Thorne złożył do National Science Foundation projekt badawczy związany z budową LIGO i silnie lobbował za tym przedsięwzięciem.

Sam pamiętam, jak byłem wtedy doktorantem jeszcze, to pisaliśmy do kongresu USA specjalnie listy (...) wspierające ideę budowy LIGO - wspomina prof. Jaranowski.

W kluczowym momencie budowy detektora LIGO w latach 90. ubiegłego wieku Barish został jego dyrektorem. Prof. Jaranowski podkreślił, że budowa detektora była bardzo trudna i nie obywało się bez problemów. Jednak dzięki organizacyjnym zasługom dyrektora Barisha udało się doprowadzić do zakończenia.

Przyszłość jest niezwykle obiecująca, dlatego że to odkrycie to jest początek nowej historii - ocenił prof. Jaranowski. 

Jak przypomniał, do tej pory wykryto już cztery sygnały związane ze zderzeniami dwóch masywnych czarnych dziur. "Ale jest ogromna ilość innych sygnałów, innych źródeł, które produkują fale grawitacyjne. Spodziewamy się, że w miarę tego, jak te detektory będą wciąż ulepszane, nowe rodzaje źródeł będą wykrywane" - podsumował prof. Jaranowski.

W tym roku laureaci Nagrody Nobla otrzymają po 9 milionów koron - czyli około 900 tysięcy euro.

źródło: PAP | red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Odkrycia XX i XXI wieku - fale grawitacyjne, ciemna materia

9.06.2017, 13:25

- Skoro te fale są, to chcemy mieć dowód, że one naprawdę istnieją - temu je badamy - mówi członek międzynarodowego zespołu badawczego, który odkrył fale grawitacyjne.


Fale grawitacyjne 28.10.2016

28.10.2016, 14:10

Poszukiwanie fal grawitacyjnych, ciemnej materii a wcześniej cząstek elementarnych to fascynujące odkrycia XX i początku XXI wieku. Dlaczego okazały się tak ważne - komentuje prof. Piotr Jaranowski, dziekan Wydziału Fizyki UwB.


Białostocki naukowiec zaobserwował fale grawitacyjne

16.06.2016, 12:39

Istnienie fal grawitacyjnych przewidział ponad 100 lat temu Albert Einstein, jednak ich wykrycie było dotąd niemożliwe.


Fizyk z UwB prof. Piotr Jaranowski nagrodzony za odkrycie fal grawitacyjnych

5.05.2016, 17:37

Odkrycie zostało uhonorowane nagrodą specjalną Breakthrough Prize. Fundatorzy przeznaczyli na nią 3 mln dolarów.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok