Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie zespoły szkół dostały 22 mln zł na centra nauki zawodu

Białostockie zespoły szkół dostały 22 mln zł na centra nauki zawodu

19.10.2017, 15:52, akt. 16:19

Konkretnych umiejętności wymaganych przez pracodawców i firmy będą się uczyć uczniowie dwóch białostockich zespołów szkół, gdzie za ponad 22 mln zł powstaną nowoczesne centra kształcenia praktycznego.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Białostockie zespoły szkół dostały 22 mln zł na centra nauki zawodu - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


15,6 mln zł z tej kwoty pochodzi z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Szkoły dostaną też dodatkowe pieniądze z UE na szkolenia uczniów i nauczycieli. Łącznie oba projekty będą kosztować ponad 30 mln zł.

"Budowlanka" i "Gastronomik" zbudują centrum

W Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku już rozpoczyna się budowa centrum. W Zespole Szkół Gastronomicznych będzie przebudowane i zmodernizowane dotychczasowe centrum, gdzie uczniowie w praktyce uczą się zawodu. Oba centra mają być gotowe w 2018 r. Cały projekt będzie realizowany przez 5 lat.

- Stawiamy na szkolnictwo zawodowe - mówił w czwartek (19.10) na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. To miastu podlegają szkoły, gdzie powstaną centra. Dodał, że władzom miasta zależy na tym, żeby młodzież garnęła się do takich szkół, ale żeby się uczyć zawodu, muszą mieć odpowiednie warunki.

Dzisiaj pracodawcy potrzebują pracowników, ale dobrze wykwalifikowanych. A młodzież też chce nauczyć się zawodu, właśnie na najwyższym poziomie - dodał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Prezydent Białegostoku zaznaczył, że dotychczas w Białymstoku działa jedno takie centrum - w Zespole Szkół Mechanicznych. Planowane są kolejne: w Zespole Szkół Rolniczych, Zespole Szkół Elektrycznych i Zespole Szkół Technicznych.

Młodzież w centrum nauczy się pracy na budowie

- Do tej pory dużym wyzwaniem organizacyjnym było sprostanie wymaganiom pracodawców, a już za rok będzie o wiele łatwiej - powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych Małgorzata Sytuła.W nowym centrum w tej szkole uczniowie będą się uczyć konkretnej pracy na budowie, np: montażu okien i drzwi, montażu rusztowań, wykonywania mieszanek cementowych, tynkowania ścian, lutowania, spawania. Ponieważ w szkole spory nacisk jest kładziony na kształcenie specjalistów związanych z odnawialnymi źródłami energii, uczniowie będą się także uczyć montażu paneli fotowoltaicznych czy pielęgnacji "żywego" dachu z roślin.

Powstanie także m.in. laboratorium, gdzie uczniowie będą badać, jak odzyskać i wykorzystać opady deszczu do podlewania roślin. Powstanie też pod ziemią sala - którą dyrektor szkoły nazwała "dużą piaskownicą", gdzie w realnym wykopie, choć pod dachem, uczniowie będą się uczyć montażu rur, sieci, będą także układać kostkę polbrukową.

Przyszły kucharz nauczy się języków obcych

Także dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych Marek Józefowicz zaznacza, że szkoła rozmawia z firmami, pracodawcami, jakie umiejętności powinien mieć uczeń, by znaleźć dobrą pracę. Wynika z nich np., że dobrze, by przyszły kucharz znał języki obce. Szkoła będzie też uczyć np. barmanów czy somelierów. Ok. 350 uczniów tej szkoły (połowa) odbędzie praktyki i staże u pracodawców, będą też kursy - np. prawa jazdy, jako dodatkowej umiejętności, ważnej na rynku pracy.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz powiedziała, że to ważne, iż projekty związane z centrami kształcenia zawodowego są połączone ze szkoleniami, edukacją uczniów i nauczycieli. Tymi przedsięwzięciami interesuje się Komisja Europejska, bo Podlaskie jest jedynym regionem, który takie projekty łączone, zintegrowane realizuje - mówiła Naszkiewicz. Dodała, że szkolnictwo zawodowe jest jednym z priorytetów w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa 2014-2020.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku powstało Centrum Kompetencji - pomoże uczniom znaleźć pracę, a firmom pracownika

7.06.2017, 16:56

Uczniowie łatwiej znajdą pracę w lokalnych firmach, a firmy - pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Taki ma być efekt działania Centrum Kompetencji na rzecz szkolnictwa zawodowego, które powstało w Białymstoku.


"Dobry zawód – fajne życie" – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim

10.05.2017, 16:26

Chcą pokazać korzyści kształcenia w określonym zawodzie i na konkretne stanowisko. 


Politechnika Białostocka na największych targach edukacyjnych w Polsce

10.03.2017, 18:59

Politechnika Białostocka prezentuje swoją ofertę studiów technicznych na największych targach edukacyjnych w Polsce. XXVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy odbywa się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


Kilkanaście firm na Giełdzie Pracy w "mechaniaku" w Białymstoku

1.03.2017, 18:03

W Zespole Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 w Białymstoku w środę (01.03) odbyła się Giełda Pracy. Ofertę zaprezentowało kilkanaście firm.


Na transport i kształcenie zawodowe stawia Białystok i 9 ościennych gmin

30.12.2016, 16:27

M.in. na ekologiczny transport publiczny i rozwój kształcenia zawodowego stawia Białystok i 9 ościennych gmin.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka
UWAGA!
26.01.2021, 05:27, akt. 07:20

Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia]
Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok