Radio Białystok | Wiadomości | 630 mln zł będzie kosztować budowa dwóch odcinków S61 Via Baltica w Podlaskiem

630 mln zł będzie kosztować budowa dwóch odcinków S61 Via Baltica w Podlaskiem

31.10.2017, 14:17, akt. 14:31

630 mln zł będzie kosztować projekt i budowa dwóch odcinków trasy S61 Via Baltica: węzeł Kolno-Stawiski i Stawiski-Szczuczyn - liczących łącznie 34 km. We wtorek (31.10) w Łomży podpisano umowy w tej sprawie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Odcinek od węzła Kolno do Stawisk będzie budować firma Strabag

Odcinek od węzła Kolno (na północ od Łomży) do Stawisk za 288,3 mln zł będzie budować firma Strabag, natomiast 18-km odcinek Stawiski-Szczuczyn (do obwodnicy) za kwotę ponad 342,3 mln zł zaprojektuje i zbuduje firma Budimex. Obie firmy wyłoniono w przetargach na te inwestycje. Trwa budowa drugiej jezdni już istniejącej obwodnicy Szczuczyna.

W ramach podpisanych we wtorek umów powstaną po dwa pasy ruchu w każdą stronę, oddzielone pięciometrowym pasem zieleni. Cała Via Baltica będzie miała nawierzchnię cementową.

Dwa i pół roku na zaprojektowanie i budowę odcinków

Wybrane w przetargu firmy mają na zaprojektowanie i budowę dwa i pół roku od dnia podpisania umów, co oznacza, że powinny być gotowe w czwartym kwartale 2020 r. - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wykonawcy inwestycji muszą zdobyć wszystkie wymagane zezwolenia, m.in. pozwolenie na budowę, czyli zezwolenie na realizację inwestycji.

Uczestniczący w podpisaniu umowy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział, że podpisywanie umów oznacza realizację wcześniejszych obietnic rządu PiS, a drogi takie jak Via Carpatia czy Via Baltica "są już w realizacji". Dodał, że cała Via Baltica powinna być gotowa w 2021 r. Podkreślał, że budowa drogi oznacza rozwój dla tych regionów, lepszą dostępność komunikacyjną dla wschodniej części kraju.

Andrzej Adamczyk podkreślił, że podpisane umowy są pierwszymi wg. nowych zasad, które m.in. wprowadzają stosowne klauzule bezpieczeństwa dla zamawiającego, wykonawców, ale i podwykonawców.

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz wyjaśnił, że według tych gwarancji generalny wykonawca nie może obarczać ryzykiem tylko podwykonawców, określone mają być także np. terminy płatności czy wartość wynagrodzenia.

Obecnie budowana jest m.in. 13-kilometrowa obwodnica Suwałk

Białostocki oddział GDDKiA przypomniał, że obecnie w ramach realizacji Via Baltica jest budowana 13-km obwodnica Suwałk, 24-km odcinek od suwalskiej obwodnicy do granicy z Litwą oraz druga jezdnia obwodnicy Szczuczyna (6 km). - To łącznie prawie 44 km Via Baltica, a wartość tych umów to 974 mln zł - poinformował rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.

Dodał, że obwodnica Suwałk ma być gotowa w drugim kwartale 2019 r., odcinek Suwałki-Budzisko w trzecim kwartale 2020 r., a druga jezdnia szczuczyńskiej obwodnicy w pierwszym kwartale 2019 r.

Umowy z wykonawcami

W styczniu 2018 r. GDDKiA chce podpisać umowę z wykonawcą odcinka Łomża Południe-Łomża Zachód (wybrano najkorzystniejszą ofertę). Umowy z wykonawcami pozostałych odcinków: Podborze-Śniadowo, Śniadowo-Łomża Południe oraz Łomża Zachód-Kolno będą podpisane w lutym lub marcu 2018 r. po wyborze w przetargach najkorzystniejszych ofert. Dyrektorzy GDDKiA - generalny Krzysztof Kondraciuk i oddziału w Białymstoku Wojciech Borzuchowski mówili, że będą podjęte starania, aby umowy były zawierane być może jeszcze w 2017 r.

Trasa Via Baltica

Droga S61 ma stanowić jedną z polskich części trasy Via Baltica. W Ostrowi Mazowieckiej ma odbijać na północ w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk, do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam będzie się łączyć z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd będzie wiodła do Rygi na Łotwie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne pieniądze na budowę wiaduktu w Sokółce

30.10.2017, 19:50

Jest szansa, że mieszkańcy Sokółki doczekają się w końcu wiaduktu nad torami na ulicy Kryńskiej. Podlascy radni zgodzili się przeznaczyć na ten cel kolejnych 15 milionów złotych.


Płatny kolejny odcinek S8 - dotyczy kierowców samochodów ciężarowych i autobusów

9.07.2017, 08:12

Podróż samochodem z Białegostoku do Warszawy jest coraz droższa. Od niedzieli (9.07) płatny jest kolejny odcinek drogi ekspresowej S8. Chodzi o 16-kilometrowy fragment z Mężenina do Wiśniewa.


75 mln zł będzie kosztował projekt i budowa drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna na drodze S61 Via Baltica

26.05.2017, 17:14

75 mln zł będzie kosztował projekt i budowa tzw. drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna na drodze S61 Via Baltica. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisała w piątek (26.05) z firmą Polaqua umowę w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok