Radio Białystok | Wiadomości | "Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko" – PKP PLK uczy kierowców przejeżdżania przez tory

"Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko" – PKP PLK uczy kierowców przejeżdżania przez tory

9.11.2017, 14:22, akt. 15:11

Edukacja młodych kierowców o tym, jak bezpiecznie zachować się na przejeździe kolejowo-drogowym - to główny cel kampanii społecznej PKP PLK "Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko". PLK uczą instruktorów jazdy, by ci lepiej edukowali przyszłych kierowców.

"Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko", fot. Wojciech Szubzda
"Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko", fot. Wojciech Szubzda

"Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko" – PKP PLK uczy kierowców przejeżdżania przez tory - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W czwartek (9.11) w Białymstoku rozpoczęła się druga edycja tej ogólnopolskiej kampanii.

Specjaliści z PKP PLK omawiają te zagadnienia na seminariach dla instruktorów szkół nauki jazdy. Takie spotkania odbędą się w kilkunastu polskich miastach. W pierwszej edycji warsztaty odbyły się w Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Kielcach i Łodzi - poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

Akcja to też ulotki na przejazdach, informacje w mediach społecznościowych, spotkania z dziećmi i młodzieżą.

Na seminariach instruktorzy nauki jazdy dostają materiały edukacyjne, np. filmy, prezentacje, które mogą wykorzystać na zajęciach z teorii. Ma to służyć lepszemu przygotowaniu młodych kierowców do poruszania się po drogach, pokonywania przejazdów.

Sądzimy, że lepiej wyposażony instruktor nauki jazdy, to lepiej przygotowany do jazdy młody kierowca - powiedział Karol Jakubowski.

Dyrektor biura bezpieczeństwa PKP PLK Włodzimierz Kiełczyński podkreślił, że spółka stawia "bardzo mocno" na edukację młodych. W ramach kampanii zwracana jest np. uwaga na to, co kierowca powinien zrobić, gdy auto znalazło się między opuszczonymi rogatkami, albo gdy zgasł silnik w aucie na środku przejazdu. Radził wyłamać rogatki, które mają specjalne zabezpieczenie, tzw. bezpiecznik drąga, które wówczas pęknie i będzie można przejechać. Gdy zgaśnie silnik należy wrzucić pierwszy bieg i z przekręconym kluczykiem w stacyjce zjechać z torów - radził Kiełczyński.

W Polsce rocznie dochodzi do ok. 200 wypadków na przejazdach

Z danych PKP PLK wynika, że w Polsce rocznie dochodzi do ok. 200 wypadków na przejazdach (na początku kampanii był to ok. 300), a ginie średnio rocznie ok. 150 osób. "To stanowczo za dużo" - mówił Kiełczyński.

Najczęstsze "grzechy", które popełniają kierowcy przed przejazdem kolejowym to lekceważenie znaku "Stop", omijanie opuszczonych rogatek, przejazd pod opuszczającymi się rogatkami, lekceważenie świateł na takim przejeździe - dodał Karol Jakubowski.

Pamiętajmy o tym, że zderzenie samochodu z pociągiem jest porównywane do tego, jakbyśmy samochodem potrącili puszkę po napoju. Takie są rozłożenia sił przy takim zdarzeniu. Samochód nie ma żadnych szans do tego, aby przetrwać tego typu uderzenie - ostrzegł Jakubowski.

Stefan Rzońca, właściciel ośrodka szkolenia kierowców w Białymstoku powiedział, że w programie szkolenia kandydatów na kierowców są elementy związane z pokonywaniem przejazdów kolejowo-drogowych w teorii i w praktyce, a każdy kursant uczy się jak bezpiecznie przejechać takie miejsce, "co najmniej raz".

Oprócz kampanii edukacyjnej, by poprawić bezpieczeństwo na przejazdach, PKP PLK prowadzi i będzie prowadzić w najbliższych latach kolejne prace modernizacyjne. Karol Jakubowski przypomniał, że do 2019 r., w ramach trzeciej edycji tego programu, będzie wyremontowanych kolejnych 180 przejazdów. Ma to kosztować ok. 400 mln zł.

"Dodatkowo również budowane są bezkolizyjne skrzyżowania drogi dla samochodów z drogami dla pociągów" - mówił Jakubowski. Zaznaczył, że to kierowca podejmuje decyzję, w jaki sposób pokonuje dany przejazd, czy zastosuje się do przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa czy też nie.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Wygodzie - trzy ofiary śmiertelne

2.11.2017, 20:01

W wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Wygodzie pomiędzy Łomżą a Zambrowem zginęły 3 osoby - jedna jest ranna.


Proces apelacyjny w sprawie katastrofy kolejowej w Białymstoku sprzed 7 lat odroczony

26.10.2017, 07:31

Do połowy grudnia Sąd Okręgowy w Białymstoku odroczył w czwartek (26.10) proces odwoławczy dwóch maszynistów oskarżonych w związku z wypadkiem pociągów towarowych, do którego doszło w mieście prawie siedem lat temu. Sąd chce zapoznać się z aktami sprawy cywilnej.


Drogowcy usunęli znaki STOP z przejazdu kolejowo-drogowego na granicy Białegostoku i Zaścianek

16.10.2017, 14:15

Ma to usprawnić przejazd samochodem w tym miejscu. Na przejeździe kolejowo-drogowym na granicy Białegostoku i Zaścianek nie ma już znaków STOP.


350 mandatów w ciągu jednego dnia wystawili podlascy policjanci podczas kontroli na przejazdach kolejowych

6.10.2017, 17:54

Mimo apeli policji i tragicznych zdarzeń na torach, kierowcy nadal łamią przepisy na przejazdach kolejowych. 


60-latek ranny w wypadku na niestrzeżonym przejdzie kolejowym w Hajnówce

17.06.2017, 18:35

Kierowca w wieku około 60 lat został ranny w wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Hajnówce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Maraton Śmiechu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok