Radio Białystok | Wiadomości | W białostockich piekarniach opłatków rozpoczął się czas przygotowań do świąt

W białostockich piekarniach opłatków rozpoczął się czas przygotowań do świąt

12.11.2017, 14:07, akt. 14:15

Dla producentów opłatków listopad to czas ich najintensywniejszego wypieku. Tylko z Białegostoku przed świętami wyjedzie do parafii ponad milion opłatków.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Opłatek na Podlasiu był już znany w I poł. XIX wieku

- Z całą pewnością opłatek na Podlasiu był już znany w I połowie XIX wieku - pisze dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w publikacji "Rok obrzędowy na Podlasiu". Jak dodaje, w tym czasie wypiekali go i roznosili organiści.

Taki był też początek rodzinnej piekarni opłatków z Białegostoku, która istnieje od 1991 roku. Początkowo były tu wypiekane niewielkie ilości opłatków na potrzeby kilku parafii.

Obecnie piekarnię prowadzą bracia Marek i Karol Wierzbiccy, którzy - jako jedyni w regionie - wystąpili do Białostockiej Kurii Metropolitalnej o zgodę na wypiekanie opłatków, w tym komunikantów.

Według informacji przekazanych przez tę kurię, komunikanty, czyli "hostie, które po konsekracji stają się komunią świętą", można produkować po uzyskaniu zgody od biskupa z danej diecezji. - Proboszczowie parafii zobowiązani są brać komunikanty z pewnych źródeł, gdzie przy ich wypieku zachowywane są zasady prawa kanonicznego - wyjaśnił rzecznik białostockiej kurii ks. Andrzej Dębski.

Certyfikat, rodzaj pozwolenia na wypiekanie komunikantów, odnawiany jest co pięć lat. Producent komunikantów składa przysięgę, że procedura ich wytwarzania będzie się opierać tylko i wyłącznie na wodzie i mące 

- powiedział ks. Dębski.

Opłatki pieką się w specjalnych maszynach

Opłatki pieką się w specjalnych maszynach przez półtorej minuty, w temperaturze około 150 stopni. W Białymstoku produkowane są też niewielkie ilości opłatków bezglutenowych. - Im bardziej płat opłatka jest cienki, tym lepszy; to zaledwie niecały milimetr grubości - powiedział współwłaściciel piekarni Marek Wierzbicki.

- Opłatki są wypiekane i odpowiednio przechowywane przez cały rok, ale to w listopadzie powstaje ich najwięcej, ponieważ właśnie teraz napływają do nas zamówienia z kraju i z parafii polonijnych za granicą - dodał. Dzięki temu opłatkami z Białegostoku 24 grudnia podzielą się także katolicy na Litwie, w USA, Kanadzie, a nawet w Australii.

Cała roczna produkcja, ponad milion opłatków, praktycznie w jeden dzień zostanie spożyta. Trudno znaleźć drugi taki produkt, który jednego wieczoru przestanie istnieć, i to jest ewenement na skalę światową

- powiedział drugi z właścicieli białostockiej piekarni Karol Wierzbicki.

Opłatki, zgodnie z przepisami kościelnymi, muszą trafić do wszystkich parafii przed pierwszą niedzielą adwentu. Jest to zazwyczaj pierwsza niedziela grudnia, która rozpoczyna czterotygodniowy okres, w którym katolicy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Potrzebne środki czystości, ale też np. mąka i cukier – trwa zbiórka świątecznych paczek dla Polaków z Białorusi

10.11.2017, 17:27

Koło Przyjaciół Sybiraków w Sejnach zbiera paczki świąteczne dla Polaków z Białorusi. To szósta edycja akcji.


Zwyczaje i wierzenia wigilijne

24.12.2016, 08:30

Wigilia Bożego Narodzenia należy do tych świątecznych dni, z którymi w tradycji ludowej wiąże się najwięcej zwyczajów i wierzeń.


Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku [zdjęcia]

23.12.2016, 18:00

Tradycyjnie 23 grudnia, na dziedzińcu Pałacu Branickich od Betlejemskiego Światła Pokoju zapalono wielkie harcerskie ognisko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok