Radio Białystok | Wiadomości | Sortownia odpadów w Studziankach może być zamknięta – zależy to od wyników kontroli WIOŚ

Sortownia odpadów w Studziankach może być zamknięta – zależy to od wyników kontroli WIOŚ

autor: Ryszard Minko

15.11.2017, 16:25, akt. 19:42

To tam w miniony weekend doszło do kolejnego pożaru gromadzonych śmieci. Akcja gaśnicza trwała ponad 60 godzin.

Pożar hałdy śmieci na składowisku w Studziankach koło Wasilkowa, fot. Ryszard Minko
Pożar hałdy śmieci na składowisku w Studziankach koło Wasilkowa, fot. Ryszard Minko

Jeżeli ponowne kontrole wykażą nieprawidłowości – niewykluczone, że sortownia odpadów w Studziankach przestanie funkcjonować. To tam w miniony weekend doszło do kolejnego pożaru gromadzonych śmieci. Akcja gaśnicza trwała ponad 60 godzin.


Strażacy walczą z pożarem w Studziankach k. Wasilkowa - pali się hałda śmieci na składowisku odpadówCzwarty pożar w sześcioletniej historii zakładu dowodzi, że firma nie działa prawidłowo, dlatego potrzebna jest weryfikacja stosowania się do wydanego pozwolenia zintegrowanego na przetwarzanie odpadów - mówi dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Lech Magrel. Dodaje, że jeżeli ponownie kontrolerzy wykażą nieprawidłowości, urząd rozpocznie procedurę zmiany bądź cofnięcia pozwolenia.

Niemal od samego początku w sortowni zbyt długo zalegały śmieci - informuje WIOŚ

Jak wynika z kolejnych kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, niemal od samego początku w sortowni zbyt długo zalegały śmieci, a także gromadzono tam odpady bez pozwolenia. Mimo to, Urząd Marszałkowski, który wydał pozwolenia na działalność, do tej pory nie podejmował żadnych decyzji w tej sprawie – informuje naczelnik wydziału inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku Marcin Dziedzic.

Pytany o wcześniejszą bezczynność urzędników na niepokojące wyniki dotychczasowych kontroli  WIOŚ-u Lech Magrel odpowiada, że opierano się na oświadczeniach firmy o podjęciu prac dostosowujących działalność do wymogów.

Właściciele nie dbają o bezpieczeństwo pożarowe

Niemal od samego początku działalności Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach zastrzeżenia do zakładu mieli strażacy. Liczne kontrole wykazują, że właściciele nie dbają o bezpieczeństwo pożarowe, bo gromadzą tam za dużo śmieci, co może prowadzić do samozapłonu i znacznie utrudnia akcję gaśniczą – mówi rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Paweł Ostrowski.

W sortowni doszło już do 4 pożarów śmieci

Sortownia odpadów w Studziankach działa od 2011 roku. Doszło tam do czterech pożarów śmieci. Pierwszy wybuchł w 2012 roku i trwał tydzień. Prokuratura ustaliła, że było to celowe podpalenie – jednak nie udało się wykryć sprawców.

Obecnie zakład kontrolują pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Poprzednie kontrole wykazywały nienależyte gospodarowanie odpadami i działanie wbrew pozwoleniu. Mimo to, do tej pory zakład działa bez przeszkód.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 60 godzin trwało gaszenie pożaru hałdy śmieci w Studziankach

13.11.2017, 15:41

Po 60 godzinach nieustannej pracy zakończyła się akcja gaszenia pożaru hałdy śmieci w Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach koło Wasilkowa.


Strażacy walczą z pożarem w sortowni odpadów w podbiałostockich Studziankach

12.11.2017, 12:12

Sytuacja jest już znacznie lepsza niż w niedzielę (11.11), ale nadal nie wiadomo kiedy może zakończyć się akcja gaśnicza.


Kolejny pożar w sortowni śmieci w Studziankach

10.01.2017, 07:21

Strażacy odebrali informacje o palącej się pryzmie po 3:00 rano.


Region: Śmieci w Studziankach znowu w ogniu - tym razem pożar udało się ugasić dość szybko [zdjęcia]

18.04.2015, 07:26

Po kilkunastu godzinach strażacy ugasili pożar na składowisku śmieci w Studziankach k/Wasilkowa
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok