Radio Białystok | Wiadomości | Musiały znaleźć bombę czy schwytać przestępcę – policja na białostockim dworcu PKP szkoliła swoje psy

Musiały znaleźć bombę czy schwytać przestępcę – policja na białostockim dworcu PKP szkoliła swoje psy

15.11.2017, 17:51, akt. 16.11.2017, 08:45

Na dworcu PKP w Białymstoku wśród czekających tam pasażerów policja szkoliła w środę (15.11) swoje psy - chodziło o przeprowadzenie ćwiczeń w codziennych sytuacjach. Psy i ich przewodnicy ćwiczyli m.in. zatrzymywanie przestępcy czy szukanie ładunków wybuchowych.

Szkolenie psów w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Szkolenie psów w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Policja na białostockim dworcu PKP szkoliła swoje psy – relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Wojewódzkiej Komendzie Policji w Białymstoku na służbie jest obecnie 56 psów, w środę (15.11) szkolenie przeszło 25 z nich - poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Kilkugodzinne szkolenia odbyły się na dworcu kolejowym w Białymstoku. 

Te ćwiczenie ma przede wszystkim na celu przyzwyczajenie naszych czworonożnych partnerów do pracy w różnych warunkach, w których mogą być użyte psy służbowe - powiedział Krupa.

Na dworcu policyjne psy wraz z przewodnikami ćwiczyły m.in. schwytanie agresywnego, uzbrojonego mężczyzny w wagonie, a także uciekającego przestępcy po peronie kolejowym. Jednym z zadań, które odbyło się na hali dworca, było znalezienie materiałów wybuchowych. Hala nie została zamknięta, a psy częściowo pracowały wśród podróżnych.

Tomasz Krupa mówił, że pies pracujący w takich sytuacjach jest ćwiczony nie tylko z łapania przestępcy, ale też ze skupienia się na swojej pracy, gdy wokół są inni ludzie i jest dużo różnych zapachów. "Pies musi się do tego przyzwyczaić, musi poznawać nowe środowiska, wszystkie (środowiska) w zasadzie, w których może być użyty do działania" - dodał.

Praca psów w ekstremalnych warunkach

Powiedział, że chodzi też o to, aby przygotować psa do pracy w ekstremalnych warunkach, jak np. odnalezienie materiałów wybuchowych. Mówił, że takie sytuacje są ekstremalne zarówno dla psa, jak i jego przewodnika. "Chodzi o to, aby w takiej sytuacji nic nie zawiodło, żeby ładunek wybuchowy został znaleziony jak najszybciej" - dodał.

Aspirant Juliusz Zyskowski z Komendy Miejskiej w Białymstoku jest przewodnikiem dwóch psów - Cezara, który jest psem patrolowo-tropiącym oraz Sary, która wyszukuje ładunki wybuchowe. Juliusz Zyskowski mówił dziennikarzom, że w tej służbie trzeba kochać zwierzęta. "To jest jak następny członek rodziny" - dodał.

Pies to najwierniejszy partner na służbę

Juliusz Zyskowski mówił, że policyjne psy, kiedy nie są na służbie, są pieszczochami, jednak kiedy zakładana jest im obroża i kaganiec, stają się agresywne i gotowe do działania. Dodał, że pies to najwierniejszy partner na służbę, który w każdej sytuacji będzie bronił swojego przewodnika.

W podlaskiej policji służy 56 psów; to psy patrolowo-tropiące, do wyszukiwania zapachów narkotyków, do wyszukiwania zwłok ludzkich. Tomasz Krupa powiedział, że psy są regularnie szkolone, aby podnosić ich - jak to nazwał - "wartości użytkowe".

Tomasz Krupa powiedział, że prowadzony jest nabór psów do służby. Szczeniak sprawdzany jest pod kątem posłuszeństwa, czy nie boi się hałasu, wystrzału z broni palnej i czy posiada chęć do zabawy, dzięki czemu będzie go łatwiej szkolić. Pies, jeśli pozwala mu na to stan zdrowia, może służyć w policji nawet dziewięć lat. 

źródło: PAP | red: sk, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska policja szuka psów do służby

19.03.2017, 05:55

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku poszukuje psów w wieku od roku do dwóch lat, które pomogą policjantom w codziennych obowiązkach i zadaniach.


Niecodzienne ćwiczenia w budynku Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

15.12.2016, 17:16

Pomagają wykrywać narkotyki, papierosy czy materiały wybuchowe. To psy, które od wielu lat pracują w podlaskich służbach mundurowych


Region: Policyjny pies doprowadził do zaginionego 81-latka

11.03.2016, 15:02

Policyjny pies szybko podjął trop i przez 3 km prowadził swego przewodnika do miejsca, gdzie odnaleziono 81-latka.


Bielsk Podlaski: Aspirant Robert Matwiejuk i jego pies Drań najlepsi w wykrywaniu narkotyków

27.04.2015, 14:24

Policjant z Bielska Podlaskiego i jego czworonożny partner najlepsi w wykrywaniu narkotyków.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok