Radio Białystok | Wiadomości | 160 mln zł na drogi, ścieżki rowerowe i autobusy w aglomeracji białostockiej

160 mln zł na drogi, ścieżki rowerowe i autobusy w aglomeracji białostockiej

23.11.2017, 12:41, akt. 12:59

160 mln zł będzie kosztował projekt, w ramach którego w Białymstoku i ośmiu ościennych gminach powstaną nowe drogi, 50 km ścieżek rowerowych i przybędzie 12 nowych autobusów komunikacji miejskiej.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

160 mln zł na drogi, ścieżki rowerowe i autobusy w aglomeracji białostockiej - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W czwartek (23.11) w Białymstoku poinformowano o tym na konferencji prasowej z udziałem zastępcy prezydenta Białegostoku Adama Polińskiego, wicemarszałka województwa podlaskiego Macieja Żywno oraz wójtów i burmistrzów z ośmiu gmin, które biorą udział w tym przedsięwzięciu. Są to: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów.

Ponad 90 mln zł z UE

90,4 mln zł na to przedsięwzięcie to pieniądze z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, z puli na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), które w regionie realizowane są na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF).

Stowarzyszenie tworzy Białystok i 9 ościennych gmin (jedna z nich nie uczestniczy w projekcie). Resztę funduszy dokładają samorządy, 15 mln zł dołożył także powiat białostocki, który nie jest partnerem w projekcie, ale go dofinansował - poinformowano na konferencji.

Nowa jakość w transporcie

Wicemarszałek Maciej Żywno powiedział, że projekt pokazuje, iż narzędzie jakim jest ZIT "zaczyna się sprawdzać". Podkreślił, że zrealizowanie zapowiadanych inwestycji będzie oznaczało "nową jakość" w transporcie, w połączeniach komunikacyjnych gmin z Białymstokiem. Dodał, że to jest to, na co czekają i na co liczą mieszkańcy, bo wspólna komunikacja tworzy więź, która pokaże, że aglomeracja Białegostoku i całego BOF "stała się faktem".

Współpracę gmin z miastem Białystok i z samorządem województwa

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński podkreślił, że realizowany projekt to dowód na "znakomitą" współpracę gmin z miastem Białystok i z samorządem województwa. Dodał, że projekt jest "bardzo znaczący", bo dotyczy gospodarki nisko-emisyjnej, a to dbanie o czystsze środowisko. Tłumaczył, że budowane będą nowe odcinki dróg i modernizowane inne, by mogły tamtędy jeździć autobusy komunikacji miejskiej.

Ścieżka rowerowa z Płonki Kościelnej do Łasku

Burmistrz Łap Urszula Jabłońska powiedziała, że w ramach projektu powstanie ścieżka rowerowa z Płonki Kościelnej do Łasku. "To miejsce chętnie odwiedzane i atrakcyjne turystycznie" - mówiła. Ścieżka ma także prowadzić dalej do miejscowości Płonka Matyski i Gąsówka Skwarki. Ma to zachęcać wszystkich do turystyki rowerowej w gminie. Trwają przetargi. Prace maja ruszyć w 2018 r.

Ścieżka rowerowa z Wasilkowa do Białegostoku

Gmina Wasilków chce zbudować ścieżkę rowerową do Białegostoku. Wasilków dostał ok. 10 mln zł, cały projekt w tej gminie będzie kosztował ok. 20 mln zł. Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski powiedział, że pieniądze przyczynią się do tego, że podbiałostocki Wasilków stanie się "piękniejszym, nowocześniejszym" miastem. Remontowane będą ważne ulice - Białostocka i Grodzieńska. Gmina przekazała już wykonawcy teren pod ścieżkę rowerową. Pierwszy etap tej ścieżki ma być gotowy w połowie 2018 r.

Cały projekt ma być gotowy w 2020 r.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowiczstock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok