Radio Białystok | Wiadomości | "Jesień kobiet" - to hasło 33. edycji festiwalu "Jesień z Bluesem"

"Jesień kobiet" - to hasło 33. edycji festiwalu "Jesień z Bluesem"

23.11.2017, 17:23, akt. 24.11.2017, 00:49

"Jesień kobiet" - to hasło 33. edycji festiwalu "Jesień z Bluesem", która w czwartek wieczorem (23.11) rozpocznie się w Białymstoku. Wystąpi m.in. zespół gospel Como Mamas z USA, amerykańska artystka Trudy Lynn czy fińska grupa Emilia Sisco & Helge Tallqvist Band.

32. Jesień z Bluesem, fot. Joanna Żemojda
32. Jesień z Bluesem, fot. Joanna Żemojda

Festiwal potrwa do soboty (25.11). Na dwóch scenach w kinie Forum i kawiarni Fama wystąpią wykonawcy z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, RPA, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski. Będzie można posłuchać bluesa akustycznego, elektrycznego, blues-rocka, gospel, boogie, jump czy swingującego rhythm’n’bluesa.

"Jesień kobiet" - to hasło 33. edycji festiwalu "Jesień z Bluesem"

"Hasłem tegorocznego festiwalu jest - "Jesień kobiet" - powiedziała jedna z organizatorek z Białostockiego Ośrodka Elżbieta Puczyńska. Dodała, że na dziesięć zespołów, które wystąpią podczas imprezy, tylko w dwóch nie ma kobiet.

Puczyńska powiedziała, że to był zamierzony cel, aby wystąpiły artystki. "Blues postrzegany jest jako bardziej męski, kobiety, nawet gdy mają swój band, grają, są mniej zauważalne. Trzeba to zmienić" - dodała.

Festiwal rozpocznie amerykański zespół gospel Como Mamas

Na rozpoczęcie festiwalu w czwartek wieczorem wystąpi amerykański zespół gospel Como Mamas. Puczyńska powiedziała, że tworzą go kobiety, które śpiewają gospel w swojej parafii, więc - jak dodała - nie jest to gospel wyuczony. Como Mamas tworzą dwie siostry i ich przyjaciółka, a gospel śpiewają od dzieciństwa.

W czwartek wystąpi też Joanna Knitter Blues & Folk Connection. To projekt - jak piszą organizatorzy - który czerpie z tradycji muzyki amerykańskiej początku XX wieku, co łączy ze współczesnymi brzmieniami. Koncert będzie miał swoją transmisję live na antenie radiowej Trójki w audycji Jana Chojnackiego "Bielszy odcień bluesa".

Artystki z Finlandii, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii 

W kolejnych dniach zaprezentuje się m.in. bluesowo-soulowa grupa z Helsinek - Emilia Sisco & Helge Tallqvist Band. Liderka zespołu Emilia - jak piszą organizatorzy - ma mocny i odważny głos i wyróżniający się styl, co wnosi "świeżość" do granych przez zespół utworów.

Wystąpi też amerykańska artystka Trudy Lynn. Puczyńska powiedziała, że będzie to duża dawka soulowego bluesa, a Trudy to artystka, która daje koncerty od lat 70. ubiegłego wieku.

Swój koncert da też - jak oceniała Puczyńska - jeden z najlepszych gitarzystów, brytyjski artysta Matt Schofield. Jak podają organizatorzy, Schofield trafił do grona dziesięciu najlepszych bluesowych gitarzystów wszech czasów magazynu Guitar & Bass Magazine. W Białymstoku wystąpi z zespołem.

Prace malarskie inspirowane podróżami i muzyką

W ramach "Jesieni z Bluesem" organizowane są też wystawy. W tym roku swoje prace malarskie inspirowane podróżami oraz muzyką i kulturą południowej części Stanów Zjednoczonych wystawi Danuta Matysik. Natomiast jak wyglądała i kto występował na poprzedniej edycji "Jesieni z Bluesem" będzie można zobaczyć na fotografiach Tomasza Pienickiego.

Hejnał grany na ustnej harmonijce w każde południe

Listopadową imprezę bluesową w Białymstoku od początku miesiąca promuje hejnał miejski, grany na ustnej harmonijce. Jego twórcą jest muzyk Tomek Kamiński, znany fanom bluesa z projektu "Harmonijkowy atak". Hejnał Białegostoku będzie w takiej formie odtwarzany w każde południe do 26 listopada.

"Jesień z Bluesem" to jedna z najstarszych imprez bluesowych w Polsce. Festiwal wymyślony został w latach 70. ubiegłego wieku przez ówczesnego lidera Kasy Chorych Ryszarda "Skibę" Skibińskiego, wirtuoza ustnej harmonijki, który zmarł w 1983 roku. Festiwal miał kilkuletnią przerwę w latach 90., ale od tamtego czasu odbywa się co rok. Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Cynamonowa Kaczka i The Rhythm Chiefs zagrają podczas Zaduszek Bluesowych w Białymstoku

4.11.2017, 09:02

Polska grupa bluesowa Cynamonowa Kaczka oraz holenderski zespół The Rhythm Chiefs zagrają w sobotę wieczorem na tradycyjnych Zaduszkach Bluesowych w Białymstoku. To doroczny koncert upamiętniający znanego polskiego bluesmana Ryszarda "Skibę" Skibińskiego.


Katarzyna Antosiewicz i Marek Gąsiorowski

19.09.2017, 11:16

- Staraliśmy się różnicować napięcie, podawać nawet w tak krótkim repertuarze jak trzy utwory, zupełnie inne klimaty - mówi Marek Gąsiorowski.


6 kolejnych osób z tabliczkami w białostockiej Alei Bluesa

17.09.2017, 20:12

Sześć kolejnych osób zasłużonych dla muzyki bluesowej w Polsce uhonorowano w niedzielę (17.09) tabliczkami w Alei Bluesa w Białymstoku. Uroczystość była związana z Polskim Dniem Bluesa obchodzonym 16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga.


Rockowe i bluesowe kapele na Starym Rynku w Łomży

15.09.2017, 07:55

To już kolejny "Łomża Blues-Rock Festiwal" zorganizowany przez Nieformalne Środowisko Muzyków Łomżyńskich.


Czwarty dzień z Suwałki Blues Festival - wyniki konkursu [zdjęcia]

8.07.2017, 16:27

Kraków Street Band będzie reprezentować Polskę w europejskim konkursie dla zespołów bluesowych. Eliminacje to jedno z wydarzeń towarzyszących 10. edycji Suwałki Blues Festival.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc
Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzone


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok