Radio Białystok | Wiadomości | Podróż koleją z Warszawy do Białegostoku krótsza niż dwie godziny - w 2021 r.

Podróż koleją z Warszawy do Białegostoku krótsza niż dwie godziny - w 2021 r.

6.12.2017, 13:31, akt. 13:41

Mniej niż dwie godziny zajmie w 2021 r. podróż koleją z Warszawy do Białegostoku - zapowiada PKP PLK SA. Trwa modernizacja kolejnych odcinków tej trasy w ramach Rail Baltica.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

"Całość prac na odcinku od Białegostoku do Warszawy zakończymy w 2021 r." - powiedział Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK dziennikarzom w Białymstoku.

PKP PLK zorganizowało konferencję na temat inwestycji realizowanych w Polsce z dofinansowaniem z UE z programu Connecting Europe Facility (CEF) "Łącząc Europę".

Polski odcinek międzynarodowej trasy Rail Baltica to 341 km z Warszawy przez Białystok, Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach - przypomniał zastępca dyrektora rejonu centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK SA Krzysztof Pietras.

Odcinki Rail Baltica od Sadownego do Czyżewa i z Czyżewa do Białegostoku są wśród 21 projektów w kraju, na które PKP PLK dostało dofinansowanie z CEF.

Krzysztof Pietras przypomniał, że koszt odcinka Sadowne-Czyżew to ok. 1 mld zł. Od sierpnia 2017 r. trwają prace budowlane na tym odcinku i mają być zakończone w 2019 r. Do czerwca 2018 r. ma być gotowy projekt modernizacji odcinka Czyżew-Białystok, pod koniec 2018. r. ma być zawarta umowa z wykonawcą. Prace będą kosztowały ok. 1,6 mld zł - dodał Krzysztof Pietras. Przypomniał także, że jest przetarg na projekt modernizacji odcinka Białystok-Ełk.

Będzie szybciej i bezpieczniej

Wszystkie te inwestycje mają służyć szybszej i bezpieczniejszej komunikacji międzyregionalnej, rozwojowi gospodarczemu. Pociągi osobowe mają jeździć z prędkości 160 km/h, towarowe do 120km/h - przypomina PKP PLK. Mają być też udogodnienia dla osób, które mają kłopoty ze sprawnym poruszaniem się.

Wicedyrektor Pietras poinformował także, że trwają przygotowania do realizacji Rail Batica na odcinku powyżej Ełku. Dodał, że plan zakłada ogłoszenie przetargu na tę inwestycję w 2023 r. "z czasem realizacji do 2025 r".

"Źródła finansowania oczywiście będą ustalone, kiedy będziemy już bliżej terminów, które są przeznaczone do realizacji tej inwestycji" - dodał Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK. Podkreślił, że inwestycje są planowane. "Rail Baltica to linia kolejowa dla nas bardzo ważna" - dodał.

Jak wcześniej podawały PKP PLK, w ramach Rail Baltica gotowy jest 66 km odcinek Warszawa-Sadowne (prace kosztowały ok. 1,5 mld zł). Inwestycja również była dofinansowana z CEF.

Anna Jędrzejewska, naczelnik wydziału wdrażania projektów unijnych z PKP PLK poinformowała, że obecnie PKP PLK mają w kraju 21 projektów dofinansowanych z CEF sumą ponad 3 mld euro. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 4 mld euro. Prace dotyczą 950 km linii kolejowych. W realizacji jest 17 projektów na 760 km torów. Łączna wartość tych inwestycji to 3,3 mld euro (2,6 mld euro z tej kwoty pochodzi z CEF).

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Ukończono remont mostu na Bugu na trasie Siedlce-Czeremcha

30.11.2017, 07:47

6 mln zł kosztował zakończony właśnie remont mostu na Bugu, na trasie Siedlce-Czeremcha, w miejscowości Mierzwice-Kolonia - podały w środę PKP PLK. Modernizacja tzw. linii objazdowych prowadzona jest przed pracami na trasie Rail Baltica.


Budowa odcinka trasy Rail Baltica Ełk-Suwałki-Trakiszki najwcześniej za 5 lat

24.11.2017, 08:17

Najwcześniej za 5 lat rozpocznie się budowa nadgranicznego odcinka kolejowej trasy Rail Baltica. PKP rozstrzyga przetarg na wstępną dokumentację odcinka Ełk-Suwałki-Trakiszki.


Prawie mld zł na modernizacje linii kolejowych i dworców w Polsce Wschodniej

22.11.2017, 15:31

Ponad 965 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia przeznaczono na modernizację pięciu linii kolejowych w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim. Umowę w tej sprawie podpisano w środę (22.11) w Olsztynie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok