Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 30 młodych recytatorów z 10 krajów - konkurs "Kresy" w Białymstoku

Blisko 30 młodych recytatorów z 10 krajów - konkurs "Kresy" w Białymstoku

11.12.2017, 21:39, akt. 22:42

Blisko 30 młodych recytatorów z dziesięciu krajów bierze udział w tegorocznych finałach 26. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w poniedziałek (11.12) rozpoczął się w Białymstoku. Laureatów poznamy w sobotę (16.12).

25. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", foto: Marcin Mazewski
25. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", foto: Marcin Mazewski

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska, a partnerem jest m.in. białostocka Akademia Teatralna.

Blisko 30 młodych recytatorów z 10 krajów

Do Białegostoku przyjechało 28 młodych ludzi m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Rosji i Kazachstanu. To najlepsi recytatorzy, którzy wygrali eliminacje w swoich krajach.

Konkurs rozpoczął się w poniedziałek po południu (11.12) wspólnym spotkaniem na tzw. Wieczorze Gospodarzy, który odbył się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.

Tegoroczne "Kresy" mają przybliżyć postać Stanisława Wyspiańskiego

Spotkanie poświęcone było dramaturgowi i malarzowi Stanisławowi Wyspiańskiemu. Tegoroczne "Kresy", oprócz przybliżenia postaci Adama Mickiewicza, który jest patronem tego wydarzenia, mają przybliżyć także postać Wyspiańskiego i jego dramat "Wesele" - mówiła jedna z organizatorek z Akademii Teatralnej w Białymstoku Magdalena Kiszko-Dojlidko. W tym roku przypada 110. rocznica śmierci dramaturga i - jak dodała - jest to dobra okazja, by jego twórczość lepiej poznać.

Laureatów poznamy w sobotę

Recytatorzy będą w Białymstoku blisko tydzień. Wezmą udział w warsztatach teatralnych m.in. z interpretacji tekstu, wokalnych, pracy z ciałem. Będą też oglądać spektakle w Białostockim Teatrze Lalek, Akademii Teatralnej i Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Odbędzie się też spotkanie opłatkowe, które - jak mówią organizatorzy - jest okazją do bliższego poznania i odbywa się w rodzinnej atmosferze. Przesłuchania finałowe zaplanowano w czwartek, a laureatów poznamy w sobotę po południu podczas galowego koncertu.

Do konkursu zgłosiło się ponad 3,4 tys. osób

Eliminacje do "Kresów" odbyły się w tym roku w dwunastu krajach, a zgłosiło się na nie ponad 3,4 tys. osób. Przesłuchania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. Do Białegostoku zapraszani są najlepsi recytatorzy z ostatniej grupy wiekowej; w dwóch krajach, Estonii i Bułgarii, nie wyłoniono zwycięzców spośród dorosłych, dlatego te kraje nie są prezentowane w finałach.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 30 Polaków z zagranicy przyjedzie do Białegostoku - konkurs recytatorski "Kresy"

6.12.2017, 12:53

28 młodych recytatorów z dziesięciu krajów weźmie udział w tegorocznych finałach 26. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które w dniach 11-16 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w środę (6.12) organizatorzy.


Białystok: Wyniki Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

10.12.2016, 19:20

Jury Grand Prix przyznało Katarzynie Stonawskiej z Cieszyna w Czechach. Pierwszą nagrodę zdobył Paweł Szutow z Sankt Petersburga.


Przyjechali z 11 krajów, by wziąć udział w jubileuszowym konkursie recytatorskim "Kresy 2016"

7.12.2016, 15:54

By dotrzeć do Białegostoku przejechali setki, a niektórzy tysiące kilometrów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok