Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 30 Polaków z zagranicy przyjedzie do Białegostoku - konkurs recytatorski "Kresy"

Blisko 30 Polaków z zagranicy przyjedzie do Białegostoku - konkurs recytatorski "Kresy"

6.12.2017, 12:53, akt. 13:06

28 młodych recytatorów z dziesięciu krajów weźmie udział w tegorocznych finałach 26. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które w dniach 11-16 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w środę (6.12) organizatorzy.

25. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", foto: Marcin Mazewski
25. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", foto: Marcin Mazewski

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

Jak zaznaczył na środowej konferencji prasowej w Białymstoku Piotr Damulewicz, jeden z organizatorów konkursu i przewodniczący jury, ten konkurs jest unikatowy i bardzo wyczekiwany przez środowiska polonijne.

Recytatorzy z 10 krajów

Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Jak powiedziała jego szefowa Anna Kietlińska, w tym roku do Białegostoku przyjadą recytatorzy z dziesięciu krajów, m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Rosji i Kazachstanu.

Uczestnicy to finaliści wielostopniowych eliminacji, które odbyły się w dwunastu krajach, a zgłosiło się na nie ponad 3,4 tys. osób. Eliminacje odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. Przygotowują oni dwa teksty, w tym jeden to utwór Mickiewicza.

Do Białegostoku zapraszani są najlepsi recytatorzy z ostatniej grupy wiekowej; w dwóch krajach, Estonii i Bułgarii, nie wyłoniono zwycięzców spośród dorosłych, dlatego te kraje nie będą prezentowane w finałach.

Wysoki poziom konkursu

Piotr Damulewicz ocenił, że poziom recytatorów jest coraz wyższy, przygotowują oni bardzo zróżnicowane programy, a oprócz tekstów klasyków pojawiają się też utwory współczesnych polskich autorów.

Podczas tygodniowych finałów "Kresów" w Białymstoku, ich uczestnicy wezmą udział w warsztatach teatralnych m.in. z interpretacji tekstu, wokalnych, pracy z ciałem. Będą też oglądać spektakle w Białostockim Teatrze Lalek, Akademii Teatralnej i Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Odbędzie się też spotkanie wigilijne. Koncert galowy odbędzie się 16 grudnia.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: Wyniki Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

10.12.2016, 19:20

Jury Grand Prix przyznało Katarzynie Stonawskiej z Cieszyna w Czechach. Pierwszą nagrodę zdobył Paweł Szutow z Sankt Petersburga.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok