Radio Białystok | Wiadomości | 14 podlaskich gmin zainwestuje w targowiska i centra produktu lokalnego

14 podlaskich gmin zainwestuje w targowiska i centra produktu lokalnego

13.12.2017, 12:58, akt. 13:12

Ponad 12,3 mln zł z Unii Europejskiej zainwestuje 14 podlaskich gmin w budowę nowych lub rozbudowę już istniejących targowisk i centrów produktu lokalnego. W środę (13.12) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

14 podlaskich gmin zainwestuje w targowiska i centra produktu lokalnego - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 z części zarządzanej przez samorząd województwa.

Poszczególne gminy dostaną zróżnicowane dotacje: od blisko 300 tys. zł do prawie 1 mln zł. Dotacje dostały wszystkie z Podlaskiego, które się o to starały. Targowiska mają powstać w ciągu dwóch najbliższych lat.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że podpisane umowy dotyczą targowisk, ale też tworzenia centrów promocji produktów lokalnych, regionalnych. Zaznaczył, że to ważne z punktu widzenia rozwoju regionu.

Widzimy, że samorządy przede wszystkim angażują się w to, żeby promować sprzedaż bezpośrednią, promować nasze produkty podlaskie, regionalne, bo jest to też wartość nasza - produkty ekologiczne

 - mówił marszałek Jerzy Leszczyński.

Marszałek zaznaczył, że trzeba pracować nad marką podlaskiej żywności regionalnej

Zaznaczył przy tym, że trzeba pracować nad marką podlaskiej żywności regionalnej. - A to wymaga udziału bezpośrednio i rolników, którzy sprzedają swoje produkty i przetwórców, a targowiska są (...) dobrym miejscem, żeby zacząć to właśnie robić - mówił marszałek. Podkreślał, że sprzedaż żywności regionalnej, to ważne źródło dochodu dla mieszkańców terenów wiejskich. - Ale przede wszystkim chcemy zdrowy produkt, zdrową żywność, ekologiczną żywność i to też może być nasza podlaska marka i będziemy też to promować - mówił marszałek.

Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski dodał, że ważne jest to, aby gdy targowiska już powstaną, samorządy promowały te miejsca, choćby przez organizację dodatkowych kiermaszy, by wszystko służyło rozwijaniu przedsiębiorczości na wsi. Mówił, że to wspólne zadanie wszystkich samorządów.

Nowe targowisko powstanie np. w gminie Wasilków, w Dubnie w gminie Boćki. Przebudowy targowisk przeprowadzą np. gminy Knyszyn czy Radziłów. W Szczuczynie powstanie drugie targowisko.

Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński powiedział, że nowe targowisko będzie miało formę miejskich kramnic: budynku z otwieranymi bramami. Ma to nawiązywać do szczuczyńskiej tradycji. W kramach ma być głównie sprzedawana żywność (wędliny, przetwory), lokalne smakołyki, np. wytwarzane w okolicy lizaki czy obwarzanki, pieczywo, rękodzieło. Kupcy mają mieć możliwość - w pierwszym etapie działania tego targu - sprzedawania tam swoich produktów bez opłat. Burmistrz powiedział, że gmina chce nie tylko promować produkty lokalne, ale też "inkubować" ich wytwórców.

Na dotychczas działającym targowisku w Szczuczynie odbywa się m.in. handel produktami spożywczymi, żywymi zwierzętami hodowlanymi, bo są do tego odpowiednie warunki.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku dostało dofinansowanie na wystawę i wyposażenie

8.12.2017, 19:08

Prawie 6,8 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru na stworzenie stałej wystawy i zakup wyposażenia. Na razie placówka nie ma jeszcze docelowej siedziby; w październiku unieważniono przetarg, niedługo ma być ogłoszony kolejny.


W centrum Choroszczy będą m.in. lampiony, fontanna i nawierzchnia z kostki

3.12.2017, 11:55

Pojawią się: podświetlana fontanna, nowe lampiony i granitowa nawierzchnia. To tylko część zmian jakie przejdzie centrum Choroszczy, a dokładnie skwer przy ul Rynek 11 Listopada. To jeden z dwóch placów miasteczka, pełniących funkcje reprezentacyjne. 


Ukończono remont mostu na Bugu na trasie Siedlce-Czeremcha

30.11.2017, 07:47

6 mln zł kosztował zakończony właśnie remont mostu na Bugu, na trasie Siedlce-Czeremcha, w miejscowości Mierzwice-Kolonia - podały w środę PKP PLK. Modernizacja tzw. linii objazdowych prowadzona jest przed pracami na trasie Rail Baltica.


Będzie więcej zieleni i miejsc do aktywnego wypoczynku w Bielsku Podlaskim

29.11.2017, 11:22

W Bielsku Podlaskim będzie więcej zieleni oraz miejsc do aktywnego wypoczynku - władze miasta zagospodarują 6 obszarów miejskich o łącznej powierzchni niemal 10 hektarów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok