Radio Białystok | Wiadomości | "Załoga naprzód" - bajka o niepełnosprawnościach trafi do białostockich przedszkoli

"Załoga naprzód" - bajka o niepełnosprawnościach trafi do białostockich przedszkoli

23.12.2017, 09:54, akt. 10:06

Bohaterami bajki są niepełnosprawne dzieci oraz ich zdrowi rówieśnicy. Projekt ma pomagać w rozmowie z przedszkolakami o niepełnosprawnościach. Bajka o niepełnosprawnościach pt. "Załoga naprzód" trafi do wszystkich białostockich przedszkoli.

chatsimo - Fotolia.com
chatsimo - Fotolia.com

Bajka powstała w ramach kampanii informacyjnej: "Rozumiem, Akceptuję. Niepełnosprawność widziana oczami dziecka". Realizuje ją z miejskich funduszy białostocka Fundacja Inicjatyw na Rzecz Osób Niepełnosprawnych IMPULS, której celem jest integracja osób niepełnosprawnych i przeciwdziałanie dyskryminacji.

Nam zależy na tym, żeby słowo tolerancja zastąpić słowem akceptacja - my niczego nie tolerujemy, my akceptujemy siebie takim, jakimi jesteśmy. "Załoga naprzód" to film, którego zadaniem jest oswajanie dzieci z tematem niepełnosprawności, traktowanej jako naturalny element otaczającego nas świata. Zaprosiliśmy do współpracy grupę dzieci niepełnosprawnych: dzieci niepełnosprawne ruchowo, niepełnosprawne ze względu na narząd wzroku, słuchu i sprawne dzieci. Wspólnie, w trakcie warsztatów pracowały nad bajką, stworzyły scenariusz, całą historię. Rysowały postacie, później graficy to podkolorowali, żeby dało się to oglądać - powiedział pomysłodawca projektu bajki o niepełnosprawnościach, prezes Fundacji IMPULS Wojciech Grabowski, który sam od 2007 porusza się na wózku inwalidzkim i jest tatą dwójki zdrowych dzieci.

Zaangażowany w projekt białostocki filmowiec Krzysztof Kiziewicz podkreślił, że w bajce chodzi o to, żeby poznać co dzieci myślą na temat niepełnosprawności, jak ją odczuwają. Według niego animacja jest rodzajem podróży, w której dzieci, wcielając się w różne postaci zwierząt, wykorzystują swoje talenty, aby osiągnąć cel wyprawy.

Osoba głucha na pewno widzi lepiej, jest bardziej spostrzegawcza, więc nasz bohater, który jest rybą, ogląda, widzi świat przez lornetkę (...) tak samo, jak osoba niewidoma, czyli nasz wilk morski nie widzi, ale słyszy lepiej, jest w stanie wychwycić lepiej dźwięk. (...) W projekcie wystąpiło ośmioro dzieci z różnymi dysfunkcjami - mówi Krzysztof Kiziewicz.

Twórcy bajki podkreślają, że ma być ona wsparciem dla dorosłych w rozmowach z dziećmi na temat niepełnosprawności wśród ich kolegów.

Renata Jaworska, mama poruszającego się na wózku 11-letniego Krzysia, powiedziała, że zgodziła się na udział syna w projekcie, bo ma nadzieję, że zmieni się postrzeganie niepełnosprawnych dzieci w oczach rówieśników.

Krzyś jest w szkole z oddziałami integracyjnymi, więc inaczej jest traktowany, pod takim płaszczykiem ochronnym, ale dzieci jak to dzieci czy na korytarzu, czy gdzieś tam, się pchają, żeby szybciej, nie przepuszczą go (...) i tak pomyśleliśmy, że może ta bajka coś da, coś się zmieni - wyjaśniła Jaworska.

11-letni niepełnosprawny Krzyś Jaworski powiedział PAP, że pierwszy raz brał udział w nagrywaniu bajki i choć było to dla niego stresujące, bo musiał się nauczyć "różnych kwestii", to jest z siebie dumny.

Kampania, w ramach której powstała bajka, sfinansowana została ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, których dysponentem jest Urząd Miejski w Białymstoku. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski gratulując pomysłu twórcom bajki, wyraził nadzieję, że "ta bajka zrobi dużo takiej promocji, żebyśmy wszyscy umieli razem, wspólnie mieszkać, wspólnie się cieszyć, wspólnie się bawić, wspólnie się uczyć".

Bajka pt. "Załoga naprzód" dostępna w internecie, na portalach społecznościowych została wydana na płytach DVD wraz z podpowiedziami jak rozmawiać z dziećmi nt. niepełnosprawności. Fundacja "Impuls" od 2016 roku organizuje warsztaty "Świadomy przedszkolak", w których udział wzięło już 2 tys. białostockich przedszkolaków. Koszt każdej edycji to 10 tysięcy złotych.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 2 tys. białostockich przedszkolaków skorzysta z dodatkowych zajęć

20.12.2017, 18:25

Języki obce, nauka logicznego myślenia i informatyka - w tego typu dodatkowych aktywnościach będzie mogło wziąć udział ok. 1,8 tys. przedszkolaków z Białegostoku. Zajęcia będą finansowane z dotacji z UE.


Z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych – w Starostwie Powiatowym w Sokółce zamontowano windę

18.12.2017, 17:48

To duże ułatwienie dla osób starszych i niepełnosprawnych. W trzypiętrowym budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce zamontowano windę.


"Bezinteresowne pomaganie nadaje sens życiu" – Gala Wolontariatu w Białymstoku

18.12.2017, 14:27

Najczęściej są to ludzie bardzo młodzi lub seniorzy. Częściej też pomagają akcyjnie niż na stałe. Mowa o wolontariuszach, którzy w Białymstoku w poniedziałek (18.12) obchodzili swoje święto.


Koncert na rzecz rodzin osób niepełnosprawnych "W Objęciach Anioła"

19.12.2017, 22:50

Już po raz szósty odbędzie się organizowany przez Zespół Szkół nr 16 w Białymstoku koncert na rzecz rodzin osób niepełnosprawnych "W Objęciach Anioła". Koncert we wtorek (19.12) o 16:30 w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok