Radio Białystok | Wiadomości | Litwini z Puńska obchodzą Dzień Obrońców Wolności

Litwini z Puńska obchodzą Dzień Obrońców Wolności

13.01.2018, 11:27, akt. 11:33

Litwini z Puńska pamiętają tragiczne wydarzenia pod wieżą telewizyjną w Wilnie w 1991 r. W weekend (13-14.01) w gminie Puńsk odbywają się uroczystości związane z 27. rocznicą tamtego wydarzenia zorganizowane przez mniejszość litewską.

Savvapanf Photo ©, Fotolia.com
Savvapanf Photo ©, Fotolia.com

Tragiczne wydarzenia ze stycznia 1991 r.

13 stycznia 1991 r. jednostki Armii Radzieckiej wkroczyły do Wilna i zajęły wieżę telewizyjną oraz inne obiekty strategiczne. Doszło do starć, w których zginęło 14 osób narodowości litewskiej, a piętnasta zmarła od odniesionych obrażeń. Mniejszość litewska w Polsce prowadziła wówczas zbiórkę lekarstw i pieniędzy. Na Litwie 13 stycznia jest obchodzony jako Dzień Obrońców Wolności.

- Cały czas pamiętamy o tych tragicznych czasach. Wiedzę o tym przekazujemy także młodzieży, która uczestniczy we wszystkich uroczystościach - powiedział wójt Puńska Witold Liszkowski. Dodał, że w piątek nauczyciele we wszystkich szkołach w gminie zorganizowali apele i uroczystości, by upamiętnić tamte wydarzenia.

Msza w intencji ofiar

W sobotę wieczorem w kościele w Puńsku odbędzie się msza w intencji ofiar pod wieżą telewizyjną a potem będzie spotkanie wspomnieniowe przy ognisku.

W niedzielę obchody przeniosą się do Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, gdzie odbędzie się specjalny koncert rocznicowy.

Witold Liszkowski powiedział, że 27 lat temu, kiedy doszło do starć w Wilnie, był studentem na uczelni litewskiej. Wówczas po 13 stycznia przez 5 dni brał udział w demonstracjach przy parlamencie litewskim.

Z kolei mniejszość litewska z Puńska 13 stycznia 1991 roku zgromadziła się wówczas w urzędzie gminy, by razem czekać na informacje z Wilna i w taki sposób wspierać swoich rodaków na Litwie. Potem organizowali pomoc humanitarną dla swoich rodaków.

Puńsk jest nazywany stolicą Litwinów w Polsce. Społeczność litewska stanowi w tej gminie aż 80 procent ludności. Sami Litwini szacują, że w Polsce mieszka ich kilkanaście tysięcy. Jednak według ostatniego spisu powszechnego, którego wyniki są podważane przez organizacje mniejszości narodowych z Podlasia, mniejszość litewska w Polsce liczy około 5,8 tys. osób.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podsumowanie polsko-litewskiego projektu Klastra Obróbki Metali

2.01.2018, 17:21

Udało się zrealizować wszystkie założenia - ponadto współpraca będzie kontynuowana. Tak szef Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz podsumowuje realizowany w ubiegłym roku projekt "Wzrost konkurencyjności pogranicza polsko-litewskiego poprzez rozwój usług kooperacyjnych i klastrowych" współfinansowany z programu INTERREG V-A Litwa - Polska.


Dzieci z Litwy spędzają święta w Polsce

25.12.2017, 09:34

Grupa ponad 40 polskich dzieci z litewskich domów dziecka spędza święta Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze w domach polskich rodzin. Ich pobyt zorganizowało białostockie Stowarzyszenie "Otwarty Dom". W kraju dzieci pozostaną do 30 grudnia.


Stowarzyszenie Litwinów w Polsce świętuje 60-lecie istnienia

10.12.2017, 13:45

Stowarzyszenie Litwinów w Polsce zajmuje się litewską kulturą, oświatą i wydawaniem czasopism i książek. W niedzielę (10.12) obchodzi sześćdziesiąt lat istnienia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok