Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa w 100-lecie odzyskania przez Litwę niepodległości

Wystawa w 100-lecie odzyskania przez Litwę niepodległości

20.01.2018, 07:36, akt. 21.01.2018, 09:36

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku odbył się w piątek (19.01) wernisaż wystawy Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa - wybitnego litewskiego malarza i kompozytora. Miasto chce w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości.

Wystawa w 100-lecie odzyskania przez Litwę niepodległości, fot. Joanna Sikora
Wystawa w 100-lecie odzyskania przez Litwę niepodległości, fot. Joanna Sikora

Na wystawie jest ponad 60 prac

Wystawa prezentuje ponad 60 prac. Są to namalowane przez Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa obrazy oraz wykonane przez niego fotografie. Można je oglądać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które jest częścią Białostockiego Ośrodka Kultury.

Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z BOK, która od kilku miesięcy pracowała nad przygotowaniem wystawy powiedziała, że inicjatywa zaprezentowania prac litewskiego twórcy to pomysł konsula Republiki Litewskiej w Sejnach Vaclava Stankevica. Inicjatywa uzyskała wsparcie prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Ciurlionis malował i komponował muzykę

Lewończuk-Barańczuk wyjaśniła, że Mikalojus Konstantinas Ciurlionis, urodzony w 1875 r. nieopodal Druskiennik, w miejscu gdzie znajduje się uzdrowisko, w którym mówiono różnymi językami: polskim, rosyjskim, żydowskim i litewskim; malował i jednocześnie komponował muzykę.

Podkreśliła, że sam Ciurlionis pisał o sobie, że "nie ma granic pomiędzy sztukami. Muzyka łączy poezję i malarstwo, ma swoją architektonikę. Malarstwo może posiadać "takąż" architektonikę, jak muzyka i w farbach wyrażać dźwięki".

W centralnej części wystawy prezentowane są prace, przedstawiające fascynację litewskiego artysty tematem królewskim, baśniowym i muzycznym.

13 obrazów należy do cyklu "Stworzenie świata"

13 obrazów należy do cyklu "Stworzenie świata", który, zdaniem Lewończuk-Barańczuk świadczy, że Ciurlionis "mimo, iż zmarł przed odzyskaniem przez Litwę niepodległości, to dojrzewały w nim myśli i zapędy narodowe".

Zaprezentowano także około 40 zdjęć, wykonanych przez artystę pod koniec życia. Ciurlionis zmarł w wieku 36 lat w 1911 r. w Pustelniku k. Warszawy. Spoczywa w Wilnie.

Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska zwróciła uwagę na związki litewskiego artysty z Polską. Przypomniała, że studiował w Warszawskim Instytucie Muzycznym.

Jest to artysta, który wykształcił się w Polsce, w Polsce żył, jednocześnie bardzo był zaangażowany w propagowanie kultury litewskiej

- powiedziała Grażyna Dworakowska.

Dyrektor zaznaczyła, że Centrum im. Ludwika Zamenhofa jest doskonałym miejscem na zaprezentowanie prac Ciurlionisa, bo zadaniem tej placówki jest popularyzacja wielokulturowości i dziedzictwa narodów.

Wystawę prac Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa będzie można oglądać w Białymstoku do końca marca.

Setna rocznica odzyskania przez Litwę niepodległości

Centralne uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości odbędą się w tym kraju 16 lutego 1918 r.

16 lutego 1918 r. 20 sygnatariuszy na czele z Jonasem Basanavicziusem, przewodniczącym Rady Krajowej Litwy (Taryby), podpisało w Wilnie akt ogłaszający niepodległość państwa litewskiego. Podpisany dokument nie oznaczał powstania państwa litewskiego, ale wyrażał wolę narodu litewskiego stworzenia państwa. Realna niepodległość Litwy zaczęła się w momencie zakończenia I wojny światowej. W listopadzie 1918 r. Augustinas Voldemaras sformował pierwszy rząd litewski, w kwietniu 1919 r. Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy.

Litwa straciła niepodległość w 1940 r., zajęta przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. W latach 1945-89 sowieckie służby starały się wymazać datę 16 lutego z litewskiej świadomości narodowej. Ponowne odzyskanie niepodległości nastąpiło 11 marca 1991 roku.

Imprezy z okazji 100-lecia niepodległości Litwy zaplanowano również poza granicami kraju, m.in. na Łotwie, w Estonii, Rosji, Włoszech, Watykanie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, USA i w Polsce.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podsumowanie polsko-litewskiego projektu Klastra Obróbki Metali

2.01.2018, 17:21

Udało się zrealizować wszystkie założenia - ponadto współpraca będzie kontynuowana. Tak szef Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz podsumowuje realizowany w ubiegłym roku projekt "Wzrost konkurencyjności pogranicza polsko-litewskiego poprzez rozwój usług kooperacyjnych i klastrowych" współfinansowany z programu INTERREG V-A Litwa - Polska.


Władze gminy Korycin i samorząd z Litwy otrzymały pieniądze na działalność sportową i kulturalną

12.11.2017, 13:33

Seniorzy i młodzież z gminy Korycin będą współpracować z Litwinami. Koryciński samorząd wygrał właśnie kolejne konkursy, dzięki którym otrzyma dofinansowanie na działalność sportową i kulturalną.


W Białymstoku podsumowano polsko-litewski projekt

17.10.2017, 23:23

Przez ponad pół roku wspólnie kształcili pracowników i wymieniali się doświadczeniami. Przedstawiciele Klastra Obróbki Metali i Alytuskiego Centrum Konsultacyjnego Przedsiębiorczości wstępnie podsumowali międzynarodowy projekt "Wzrost konkurencyjności pogranicza polsko-litewskiego poprzez rozwój usług kooperacyjnych i klastrowych".


Premier Litwy wziął udział w obchodach święta Matki Boskiej Zielnej w Puńsku

15.08.2017, 16:33

Premier Litwy Saulius Skvernelis wziął we wtorek (15.08) udział w obchodach święta Matki Boskiej Zielnej w Puńsku w Podlaskiem, miejscowości zamieszkiwanej głównie przez mniejszość litewską.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok